Danıştay Öğretmenlik Meslek Kanunuyla İlgili Açılan Davada Kararını Verdi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Danıştay daha önce Eğitim-iş tarafından açılan öğretmenlik meslek kanunun iptaliyle ilgili davada kararını verdi.
Danıştay öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili kararını verdi. "Aday öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları yönetmeliğinin ve 7354 sayılı öğretmenlik meslek kanununun yürütmesinin durdurulması ve iptali ile ilgili eğitim-iş sendikasının Danıştay yönetmeliğin dayanak Kanununa uygun olduğu gerekçesiyle, yürütmenin durdurulması talebini reddetti.

12.05.2022 tarih ve 31833 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanarak yürürlüğe giren Aday Öğretmenlik Ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’nin yürütmesinin durdurulması ve iptali ile birlikte bu Yönetmeliğin dayanağı olan 7354 Sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun somut norm denetimi yoluyla Anayasa Mahkemesi huzuruna götürülmesi talebiyle Danıştay nezdinde dava açtığımızı duyurmuştuk.
 
Danıştay, Yönetmelik bakımından yürütmenin durdurulması talebi hakkında; özetle Yönetmeliğin dayanak Kanuna uygun olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması talebimizi reddetmiştir. Tarafımızca bu karara karşı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz edilecektir. Ayrıca dava Daire’de esas incelemesi bakımından görülmeye de devam edecektir
 
Meselenin çözüm yerinin Anayasa Mahkemesi huzurunda görülen ÖMK hakkındaki dava olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekir. Anayasa Mahkemesi’nin bu davayla ilgili görüşmesini, konuyla ilgili sendikaların görüşünün alınması gerektiği gerekçesiyle ertelediğini ancak bu güne kadar herhangi bir görüşme bildiriminde bulunmadığını da ifade etmek gerekir.
 
Anayasa Mahkemesi’nden artık bir an önce davayı çözüme kavuşturmasını, ÖMK’yı iptal etmesini bekliyor, geç gelen adaletin adalet olmayacağını da bir kez daha hatırlatıyoruz.

Eğitim İş

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol