Çarpıcı Araştırma: "Öğretmenlerin Çoğu Mutsuz ve Okullarını Değiştirmek İstiyor"

Çarpıcı ve ilginç bir araştırma ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre, öğretmenlerin çoğu mobinge maruz kalıyor ve çalıştıkları okullarında mutsuzlar

MEB’E ÖNERİLER

Eğitim-İş sendikası MEB’den araştırma sonucu ile ilgili istediği taleplerini de belirtti. Sendikanın talepleri;

- Okul içi ders programı / nöbet çizelgesi gibi görevlendirmelerin yapılması belirli kurallara bağlanmalıdır.

- Okullarda, çoğunlukla da müdür odalarında bulunan ekranlarla güvenlik kamerası aracılığıyla öğretmenlerin takip edilmesi durumuna son verilmeli, yönetici odalarındaki bu ekranlar kaldırılmalı, güvenlik kameraları personeli izlemek için değil, amacına uygun olarak güvenlik için kullanılmalıdır.

- Öğretmenlerin kişiliğine yönelik; azarlama, hakaret, grup içinde rencide edici davranışlar gibi olumsuz tutumların ortadan kaldırılması için caydırıcı tedbirler alınmalıdır.

- İl içi tayin ve emeklilik başvurularının yoğunlaştığı okullar mercek altına alınmalı, öğretmenlerin bu okullardan ayrılma istekleri nedenleriyle araştırılmalıdır.

- Öğretmenlerin başarılarını ödüllendirmede sendikal ayrımcılık ortadan kaldırılmalı, adil bir ödüllendirme sistemi kurulmalıdır.

- Çalışanlar arasında yapılan ayrımcılık görmezden gelinmemeli, ayrımcılıkla yönetim anlayışını benimsemiş olan idarecilerin bu davranışları engellenmelidir.

- Öğretmen-idare arasındaki şikayet ve soruşturmaların yoğunlaştığı okullarda idareler mercek altına alınmalıdır.

- Öğretmenlere çeşitli adlar altında para toplatılması uygulamasına son verilmeli, okulların kaynak ihtiyacı giderilmelidir.

- Teftiş mekanizması adaletli işletilmeli, soruşturma süreçlerinde okul idarecilerinin muhakkik olarak görevlendirilmesi uygulamasına son verilmelidir.

- Öğretmenlere, sendika tercihleri konusunda zorlayıcı ya da yönlendirici tutum sergileyen idarecilere caydırıcı yasal yaptırımlar uygulanmalıdır.

- Görevdeki okul idarecileri MOBBİNG’in tüm sonuçları hakkında kapsamlı bir eğitimden geçirilmeli, ilk defa idareciliğe alınmada MOBBİNG’e yönelik bilinç düzeyi ölçülmelidir.

- MOBBİNG’in bir suç olduğu gerçeğinden hareketle ülkemizde MOBBİNG konusundaki yasal eksiklikler giderilmeli, kapsamı ve uygulanacak yasal yaptırımlar belirlenmeli.

Eğitim İş 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13