Cansel Elçin: Nüfusun Yarısından Fazlası Eğitime Tarafken Medyada Yeterince Yer Bulamıyor

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven Eğitimin medyada Yeterli yer Bulmamasını Hatırlattı

18 milyon öğrenci, ×2 veli, 1.2 milyon eğitim çalışanı ve atama bekleyen yarım milyon öğretmen. Nüfusun yarısı eğitime taraf ve muzdaripken gündemde yer bulamıyoruz haberiniz olsun serzenişi ile medyaya seslendi.
Milli Eğitim Bakanlığı Nitelikli okulların listesini açıkladı. Nitelikli olduklarından çok ne kadar da çok nitelikli liseye sahipmişiz haberimiz yokmuş meğer! Nitelikli okullar listesi katlanarak arttı ama her nedense sınavla öğrenci alması gereken Anadolu Liselerinden çok meslek liselerinin ve İmam Hatip liselerinin listede yer alması dikkatleri üzerine çekti.
Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Cansel Güven, nitelikli okulların seçiminde nasıl bir yol izlendiğini, kimlerin bu listeler hazırlanırken görev aldığını ve en önemlisi de milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu düzenleme için hangi öğretmen veya eğitim sendikasına danışıldığını sordu.
İl Milli Eğitimlerin hazırladığı listeler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak liselere giriş için merkezi sınav süreci başlatıldı. Süreç başladı ama ne kadar medyanın gündemine geldi, medya magazini, fenomeni bırakıp ne kadar bu konuyla ilgilendi?
Maalesef medyamız bir kez daha sınıfta kaldı. Bazı yayın organları, eğitim sendikaları haricinde konunun üzerine giden olmadı ve olmamaya da devam ediyor.
Direkt olarak 18 milyon öğrenciyi ve dolaylı olarak da velisinden, eğitim çalışanına, atama bekleyen öğretmen adaylarından ailelerine kadar nüfusumuzun yarıdan fazlasını ilgilendiren bir konu maalesef gündemde yeteri kadar getirilip tartışılmıyor.
Her gün haber kanallarında gündeme gelen tartışmalardan birini de EĞİTİM alamıyor. Oysa en önemli sorunumuz ve geleceğimizi ilgilendiren bir konu her nedense medyanın da halkın da ilgisini çekmiyor. Eğitim neredeyse her evin içinde direk ele alınması, irdelenmesi ve işlenmesi gereken bir konuyken medyanın gözünden kaçıyor.
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven de konuyla ilgili olarak medyanın eğitime vermesi gereken önemi hatırlattı. En önemli konulardan birisinin eğitim olması gerekirken, ülkenin yarısından fazlasını ilgilendiren ve TEOG’un yerini alan “Merkezi Sınav” gündemden düşürülmemesi gerekirken medyanın ilgisizliğine tepkisini ortaya koydu.
 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol