Bir an önce yapılması gereken işler, çözülmesi gereken sorunlar var

Eğitim-Bir-Sen Sinop Şubesi’nin teşkilat buluşmasında konuşan Ali Yalçın, eğitimin sorunu, çalışanların sorunları çözülmeden çözülemeyeceğine dikkat çekerek, gerek sendika gerekse konfederasyon olarak, sorunların üzerine gitmeye, çözüme katkıda bulunmaya, çalışmalarıyla, önerileriyle yol göstermeye, yol açmaya, yürürken yolu inşa etmeye devam edeceklerini söyledi.

Aslolan, sorunların çözümüne yoğunlaşmak, yolu yürünebilir hâle getirmek olmalıdır

Birçok sorunun kaynağı olan gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesine yönelik çalışmalar yapılması, adım atılması gerektiğini vurgulayan Yalçın, “Gelir dağılımında adalet sağlanmadığı, aradaki uçurum kapanmadığı sürece yara kanamaya devam edecektir. Çözüm bekleyen sorunlara çare bulunmadığı sürece yerimizde sayar hatta gerileriz. Hedefleri olan bir ülkenin yapması gereken ilk iş, sorunlarını halının altına süpürmek değil, bunların çözümüne yoğunlaşmak, engelleri kaldırmak, yolu yürünebilir hâle getirmek olmalıdır” şeklinde konuştu.

Taleplerimizin karşılanması geleceğimizin selameti açısından gereklidir

Sendika olarak, üzerlerine düşenin en iyisini yapmanın gayreti içerisinde olduklarını dile getiren Yalçın, şöyle devam etti: “Zaman geçirilmeden yapılması gereken işler, çözülmesi gereken sorunlar var. Gelir vergisi oranlarının reel ücret artışı sağlayacak şekilde sabitlenmesi, 3600 ek gösterge sisteminin memnuniyet katsayısını artıracak, bütün kamu görevlilerini kapsayacak şekilde kurulması, kılık ve kıyafet dayatmasının sona erdirilmesi, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak, bu hizmet sınıfındaki personelin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi, ek ders birim ücretlerinin artırılması, istihdamda güçlük çekilen bölgelerde görev yapan öğretmenlere ilave tazminat ödenmesi, zorunlu İLKSAN üyeliği dayatan kanun hükmünün kaldırılması, kariyer basamakları sisteminin yeniden işler hâle getirilmesi, farklı istihdam türlerinin kaldırılarak atamaların kadrolu yapılması, üniversite idari personelinin ayrımcılığa tabi tutulmaması, görevde yükselmelerinin sağlanması, maaşlarının da motivasyonlarının artırılması, akademik personelin fikren özgür, madden rahat, idari açıdan katılımcı olması gibi birçok konuda adım atılmalıdır. Bu ve benzeri sorunların giderilmesi, hem ülkemiz hem milletimiz hem kamu görevlilerimiz hem de geleceğimiz için elzemdir.”

Başarı inanmanın mirasıdır

Ali Yalçın, 15 Mayıs’a kadar yoğun bir çalışma sürecinin kendilerini beklediğini dile getirerek, “Ziyaret etmediğimiz bir kamu kurumu, elini sıkmadığımız bir kamu görevlisi kalmamalıdır. 15 Mayıs sendikacıların sandığının kurulduğu gündür. Bu sürece katkıda bulunmayı sürdürmeliyiz. ‘Her yerde yetki alınabilir ama bizim ilde yetki alamayız, bu iş olmaz’ denilen illerde bile yetkiliyiz. Demek ki hiçbir bahane başarının yerini tutmuyor. Başarı inanmanın mirasıdır” diye konuştu.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol