BİLGİYE DAYANMAYAN ve EĞİTİMCİLERİ HEDEF ALAN YORUMLAR EĞİTİM ORTAMLARINA ZARAR VERMEKTEDİR

BİLGİYE DAYANMAYAN ve EĞİTİMCİLERİ HEDEF ALAN YORUMLAR EĞİTİM ORTAMLARINA ZARAR VERMEKTEDİR

İlimiz Derince ilçesi Turgut Reis ilkokulunda 4 Ekim günü okul çıkışındaki sürgülü kapının üzerine devrilmesi sonucu okulun birinci sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler’in yaşamını yitirmesi ilimiz eğitim camiasını büyük üzüntüye sevk etmiştir. Acılı aileye, Mehmet Ali İşler’in arkadaşlarına ve öğretmenlerine baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. 
Olayın basına yansımasından sonra yerel ve ulusal ölçekte yayın yapan çeşitli gazetelerin internet sitelerinde vatandaşlarımız olayı yorumlayan yazılar paylaşmaktadır. Bu yorum ve paylaşımların bazılarında üzülerek görmekteyiz ki okulun idaresi ve bazı öğretmenler hedef alınmaktadır. Bize ulaşan bilgilerden anlaşılan şudur ki bir öğrencisinin vefatı zaten bir öğretmen için yeterince üzüntü vericiyken ilgili, ilgisiz kimselerin konu hakkında bilgiye dayanmayan yorumları gerek o okulda gerekse başka okullarda görev yapan tüm öğretmen ve öğrencilerde büyük üzüntülere neden olmaktadır. Bu şekilde eğitim öğretim faaliyetinin sağlıklı yürütülmesi mümkün gözükmemektedir. 

Olayla ilgili olarak gerek idari gerekse adli makamlar soruşturma başlatmış ve soruşturma halen sürmektedir. Süren bir soruşturma varken basına yansıyan ve öğretmeni, idareyi peşinen suçlu ilan eden sorumsuz yorumlar sadece o okulda görev yapan öğretmenleri ve idarecileri değil tüm öğretmenleri üzmektedir. Oysaki olayın oluş biçimi bir idareciyi ya da bir iki öğretmeni aşan boyuttadır. Beklentimiz olayın tüm boyutlarıyla yetkili makamlarca aydınlatılmasıdır. Olayın okulun çıkış saatinden sonra gerçekleşmesi ve öğretmenin o gün velileri bilgilendirmek amacıyla toplantı yapıyor oluşu gerekçe gösterilerek öğretmene ve okul idaresine karşı tutumlar geliştirilmektedir. Oysaki olay bir iş kazasıdır ve kazanın sebebi alınmayan bir güvenlik önlemi ve kazaya neden olan malzemenin kendisidir.

Nedenler bu kadar açıkken sadece öğretmeni ve idareyi hedef alan yorumlar doğru değildir. Bu tip yorumlar görevini özveriyle gerçekleştiren tüm öğretmenleri ve idarecileri üzmekte, velilerde okullara karşı güven yitimine neden olmakta ve durum sendikamız tarafından da tespit edilmektedir. Bu yorumlar aynı zamanda soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine de engel olabilir. Burada kamuoyunun cevap beklediği çok soru vardır. Bunlardan birkaçı şöyle sıralanabilir:

Kapı kim tarafından yapılmış/yaptırılmıştır?

Ne zaman, nasıl yaptırılmıştır?

Yapan firmanın bu konudaki teknik liyakati nedir?

Kapı iş güvenliği uzmanlarınca kaç kez denetlenmiş ve sağlamlığı konusunda bir rapor sunulmuş mudur?

Periyodik olarak kapının ve okula ait diğer eklentilerin kontrolü yetkili kişilerce yapılmış mıdır?

İş güvenliği uzmanlarının görmemesi durumunda kapının sağlam olmadığıyla ilgili okul yönetimine vatandaşlar herhangi bir bildirimde bulunmuşlar mıdır?

Bir ihmaller zinciri mi söz konusudur?

Bu ve benzeri soruların yetkili makamlarca da sorulduğuna inanıyor ve soruşturma sonuçlanana kadar öğretmenleri, okul idaresini zan altında bırakan,eğitim çalışanlarını güvenilmez insanlar gibi gören/gösteren, peşin hükümlü, bilgiye dayanmayan, suçlayıcı yorumların hiç kimse tarafından yapılmamasını umut ediyoruz. 

Türkiye Cumhuriyeti’ nin öğretmen geleneği gerekirse kendi çocuklarını ihmal ederek milletin kendisine emanet ettiği çocuklara canı gibi sahip çıkma geleneğine dayanır. Bu gelenek öğretmenlerimizin büyük genelinde halen tüm canlılığıyla yaşamaktadır. 

Bu düşüncelerle yeni Mehmet Ali İşler vakalarının yaşanmaması, çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin güvenli bir şekilde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmesi umuduyla acılı aileye ve ilimizin eğitim camiasına bir kez daha baş sağlığı diliyoruz.

Mehmet ALPERDEM
AES Kocaeli İl Başkanı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hüseyin Taşçı 2 yıl önce

Nihayet bir sendika dur bakalım işin aslı astarı bir çıksın ortaya dedi. Teşekkürler AES

banner14

banner13