“BAYRAM İKRAMİYESİ KAMU ÇALIŞANLARINA DA VERİLMELİDİR.”

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Genel Sekreter Musa Akkaş, Genel Başkan Yardımcıları Cengiz Kocakaplan, Mehmet Yaşar Şahindoğan ve Selahattin Dolğun Ankara 3 No’lu Şubenin düzenlediği iftar programına katıldı. Programda MHP Ankara milletvekili adayları, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Ankara Şubelerimizin Şube Başkanları;  1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Çömez,  2 No’lu Şube Başkanı İzzet Fakılı, 5 No’lu Şube Başkanı Oğuz Ş. Şahin, 7 No’lu Şube Başkanı Tayfun Fındık, şube yönetim kurulu üyeleri ile şube kadın komisyonu üyeleri de hazır bulundu.

İftar programında bir konuşma yapan Genel Sekreter Musa Akkaş, on bir ayın sultanı Ramazan ayı ile ilgili açıklama yaparak sözlerine başladı. Ramazan’ın oruç tutmanın yanı sıra, birlik ve beraberliğimize, dayanışmanın artırılmasına, huzurun hâkim kılınmasına önemli etkisi olduğunu söyleyen Akkaş, “Ramazan ayınızı tebrik ediyor; bu mübarek günlerin ülkemize, İslam coğrafyasına huzur ve sükûnet getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Türk Eğitim Sen’in  kimseye tayin, terfi, yöneticilik vaadinde bulunmamasına rağmen, üye sayısının artırdığını belirten Akkaş, “Bu bir başarıdır. Bu başarıda tüm sendika yöneticilerimizin vardır.” dedi. Akkaş sözlerini şöyle sürdürdü: “2018 yılı sendika sayıları belli oldu. Malum sendika 37 şubesinde üye kaybına uğradı. İşinizi doğru, düzgün yapmaz, insanları kandırarak, korkutarak üye yaparsanız sonunuz tabi ki daha da kötü olacaktır. Türk Eğitim Sen olarak son 16 yılda emeklileri de dikkate alırsak, 100 bini aşkın üye yaptık.  Geçen seneye göre sayımızı artırdık. Türk Eğitim Sen olarak kimseye tayin, terfi, yöneticilik vaadinde bulunmamamıza rağmen üye sayımızı artırdık. Bu bir başarıdır. Bu başarıda tüm sendika yöneticilerimizin  payı vardır. Kutsal bir görev yapılmıştır. Sendika olarak kimseye yalan söylemedik. Yanlışın karşısında olduk. Demokrasiye inandık hukukun üstünlüğüne. Güzel ahlakı, erdemli olmayı, onurlu olmayı kendimize şiar edindik. Bundan dolayı kamu çalışanların teveccühünü kazandık. Milli değerlerimize sahip çıktık.  Haksızlığın hep karışında olduk.  Dilsiz şeytan olmadık. Sendikacılık neyi gerekiyorsa onu yaptık. Bundan dolayı takdir edildik.

Sendika Şube başkanlarımıza, şube yönetim kurulu üyelerine, kadın komisyonlarına verdikleri mücadele ve çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Cesur yürekli üyelerimize  teşekkür ediyorum.” dedi

Eğitimin milli olması gerektiğini vurgulayan Akkaş, ülkede huzurun hakim kılınmasını istedi. Akkaş, “24 Haziran Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı  seçimlerinin hayırlı olmasını istikrarlı, huzur içerisinde bir seçim olması dileğimizdir. Biz bu ülkede huzur istiyoruz, demokrasinin tüm kurumlarda kurallarıyla işletilmesini istiyorum.  İnsan haklarına saygı istiyoruz. İnsanlar arasında çalışanlar arasında bir ayrım yapılmamasını istiyoruz. Eğitimin milli olmasını, ülkeyi de milli düşünenlerin yönetmesini istiyoruz.” dedi.

Genel Sekreter Akkaş, kamu çalışanlarına  bayram ikramiyesi verilmesi gerektiğini de ifade ederek şunları söyledi:  “Bilindiği gibi seçimler yaklaştı. Bu arada siyasi partiler, iktidar partisi seçim beyannameleri ile birtakım vaatlerde bulunuyor. Bunları sevindirici bulduğumuzu ifade etmek isterim. Dini bayramlarda bayram ikramiyesi verilmesi hem toplu sözleşme hem de toplu görüşme taleplerimiz arasındadır.

Hükümetin emeklilere bayram ikramiyesi vermesini olumlu ve sevindirici buluyoruz. Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen olarak emekli ve çalışan ayrımı yapılmadan bayram ikramiyesinin tüm kamu çalışanlarına verilmesini talep etmektedir. 12 milyon emekliye bayram ikramiyesi veren devlet, 2 milyon 600 bin kamu çalışanına da bayram ikramiyesi verebilir.”

Akkaş öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılması, diğer memurların ek göstergelerinin 800 puan artırılması, yardımcı hizmetler sınıfının ek göstergeden yararlandırılması konusuna da vurgu yaptı. Akkaş, “Hükümet ve siyasi partilerce polis, öğretmen, hemşire, din görevlilerinin ek göstergelerinin 3600 ek göstergeye çıkarılması ile ilgili açıklamalarını da sevindirici buluyoruz. Bu konu Türk Eğitim Sen olarak yıllarca dile getirdik. Afişlerle kamuoyun bilgilendirdik. Bu konuda dilekçe kampanyaları düzenledik.   bir konudur. Sonunda da başarılı olduk. 3600 ek göstergenin Seçim beyannamelerine girmesini sağladık. Ayrıca Yardımcı Hizmetler sınıfında ek gösterge verilmesi diğer memurlarımızın ek göstergelerinin de 800’er puan artırılmasını talep ediyoruz. Böylelikle emekliliği gelenlerin istekleri ile emekli olması sağlanacak, iş bekleyenlere de istihdam alanı açılmış olacaktır. Dileğimiz seçim öncesinde bunların hayata geçirilmesidir.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol