ATATÜRK’Ü MEVZUATTAN VE OKULLARDAN SİLME ÇABASINA YARGIDAN BİR TOKAT DAHA

ATATÜRK’Ü MEVZUATTAN VE OKULLARDAN SİLME ÇABASINA YARGIDAN BİR TOKAT DAHA
16.09.2017 tarih ve 30182 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile 109.maddede yer alan öğretmenler kurulunda yer alan ve 111. Maddede yer alan eğitim kurumu sınıf/alan zümre toplantılarında yer alan Atatürkçülük ile ilgili konular gündeme alınıp görüşülecek konular arasından çıkarılmıştı.

Anılan yönetmeliğin diğer pek çok hukuka aykırı hususları ile birlikte bu düzenlemesine karşı Danıştay nezdinde dava açtığımızı duyurmuştuk.

Görülen davada Danıştay, Atatürkçülüğün Milli Eğitim Sisteminin temel unsuru olduğu ve derslerde işleniş şekline ilişkin planlama yapılması konusunda öğretmenler kurulu ve zümre toplantılarında görüşülmesi gerektiği, bu hususun yönetmelikten çıkarılmasını hukuka aykırı görmüş ve bu nedenle yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir.

Daha önce de benzer şekilde açtığımız davalarda onlarca kez Danıştay tarafından da vurgulandığı üzere Atatürk İlke ve İnkılaplarının Milli Eğitim Sisteminin temel unsuru olduğunu ve ne mevzuattan ne de okullarımızdan Atatürk’ün silinemeyeceğini Bakanlığın anlaması zorunludur.

MEB’in Atatürk’ü mevzuattan ve okullardan çıkarma gayretine geçit vermeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

          MERKEZ YÖNETİM KURULU 

Karar için tıklayınız

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13