Angarya Çalışmaya Hayır! MEB, Seminer Dönemini Planlarken Yasalara Uygun Hareket Etmelidir

MEB, seminer dönemini planlarken yasalara uygun hareket etmeli, öğretmenlerin dinlenme hakkı gasp edilmemelidir. Bilindiği gibi 2017/2018 eğitim öğretim yılı 8 Haziran 2018 Cuma günü sona erecektir. Okulların kapanmasının ardından, 900 bini aşkın öğretmen için 11 Haziran Pazartesi günü mesleki çalışmaların (seminer dönemi) başlayacağı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından daha önce ilan edilmişti. Ancak yine MEB tarafından açıklanan ‘2018 Haziran Mesleki Çalışma Programı’nda daha önce ilan edilen programdan farklı olarak, 9 Haziran Cumartesi ve 10 Haziran Pazar günlerine, hafta sonu tatili olmasına rağmen seminer çalışması konulmuştur.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, seminer dönemine ilişkin olarak daha önce yapmış olduğu bir açıklamada “Seminer döneminin ilk haftasında Ramazan Bayramı arefe günü 14 Haziran 2018 Perşembe gününe denk geldiğinden dolayı öğretmenlerin bugün idari izinli olacaklarını, cuma günü de bayram olduğundan seminer çalışmalarının birinci haftasının 13 Haziran 2018 Çarşamba günü sona ereceğini açıklamıştır. Ancak MEB’in seminer çalışmalarını, hukuk dışı bir şekilde fiilen 9 Haziran Cumartesi ve 10 Haziran Pazar gününe kaydırması yasal olarak mümkün olmadığı gibi, hukuku yok saymak anlamına gelmektedir.

MEB’in öğretmenlere Anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde cumartesi ve pazar günleri görev vermesi mümkün değildir. İdare, öğretmenlerin çalışma koşulları ve dinlenme saatlerini göz önüne alarak seminer programını belirlemek zorundadır. MEB, en kısa sürede bu hukuk dışı durumu düzeltmeli, seminer programı daha önce açıklanan şekliyle hayata geçirilmelidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13