Verification: 37dd5e6ee914423e

Andımız Bilimsel Açıdan Değerlendirilmeli

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

DES:ANDIMIZ  BİLİMSEL AÇIDAN DEĞERLENDİRİLMELİ
Öğrencilerimizi aynı ülkü ve değerler doğrultusunda birleştirmek için 1933-2013 tarihleri arasında okutulan, 2013 yılında kaldırılan ve Danıştay’ın iptal kararını   bozmasıyla tekrar  gündeme gelen  “Öğrenci Andının”  (Andımız) okullarda yeniden okutulması ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Demokrat Eğitimciler Sendikası  (DES) Genel Başkanı İshak ÇELEBİ konunun günlük siyasete alet edilemeyecek kadar önemli olduğunu; konunun mutlaka sosyolog, pedagog, psikolog ve eğitimciler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Çelebi, “Milli birlik ve beraberliği sağlamak, güçlendirmek amacıyla uygulamaya konan Andımızın birleşme yerine toplumumuzda ayrışmaya neden olması son derece üzücüdür. Tartışmaların sona ermesi için Andımız tarafsız, yetkin uzmanlar tarafından Milli Eğitimin Temel İlkeleri doğrultusunda sosyolojik, psikolojik, pedagojik açıdan etraflıca değerlendirilmelidir. Gerekirse diğer ülkelerdeki uygulamalara da bakılmalıdır. 
Anayasamızın 66. Maddesinde “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.”   Cumhurbaşkanımızın Milli birlik ve beraberliği güçlendirmek amacıyla kullandığı “Tek vatan, Tek devlet, Tek millet, Tek bayrak” sözlerinden de anlaşılacağı üzere Türk kelimesi etnik bir kimlikten daha çok Türkiye  Cumhuriyeti  sınırları içinde yaşayan herkesi kapsayan bir ifade olduğunu belirten Çelebi, bu yüzden metinde ki Türk  kelimesi etnik kimlik temelli tartışmalardan uzak tutulmalıdır.
Çelebi, Gözardı edilmemesi gereken diğer bir konu ise olayın hukuki boyutu olduğunu söyledi. Hukukun üstünlüğünün sıkça tartışıldığı bu aralar mahkemelik bir olayı ya siyaseten çözeceğiz ya da hukukun üstünlüğüne saygı duyacağız.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
AndımızDesAnd

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al