Ali Yalçın: Eğitimcilere yönelik şiddete karşı yasal düzenleme mutlaka yapılmalıdır

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, eğitimciye yönelik şiddet olaylarının arttığına dikkat çekerek, “Eğitimciye karşı şiddet, caydırıcı cezaların olmamasından dolayı artıyor. Anne, baba, öğretmen; bu üç aktör çok önemlidir. Eğer birisi anneye, babaya ya da öğretmene şiddet uyguluyorsa burada bir çürüme vardır. Buna acilen müdahale edilmesi gerekir. Şiddet eğitimciye yöneldiyse gelecek kesinlikle tehlikededir. Bakanlık, endişe verici hâle gelen ve giderek yayılan şiddete karşı duyarsız kalmamalı, gerekli tedbirleri bir an evvel almalıdır” dedi.

2 No’lu Şube’nin teşkilat buluşmasına katılmak üzere Kayseri’ye giden Ali Yalçın, programdan önce basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yalçın, öğretmen performans değerlendirme sistemine yönelik eleştirilerde bulunarak, konuyla ilgili 81 ilde imza kampanyası düzenlediklerini ve kampanyanın 1 Mayıs’a kadar devam edeceğini söyledi. Öğretmeni aşağılayarak, hırpalayarak, örseleyerek, değersizleştirerek eğitimde kalite arayışının beyhude olduğunu vurgulayan Yalçın, “Böyle bir arayış, boşa yorulmanın yanında geleceğimizin zeminine dinamit döşemektir. İşin bu boyutu bütün toplum tarafından anlaşılmıştır. Bunun yetkililer tarafından da anlaşılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yan yana duranların karşı karşıya getirilmesine karşıyız

Eğitimcilerin, öğrenci, veli ve meslektaşları tarafından verilen notlarla değerlendirilmesini vahim bir durum olarak nitelendiren Yalçın, “Öğrencinin öğretmene not verdiği, velinin öğretmene not verdiği ve öğretmenin öğretmene not verdiği bir zemin üzerinden kurgulanmış bir performans arayışı, eğitimcilerin gözünden baktığınız zaman ‘Bu işi ben bilmiyorum, ben bu işten hiç anlamıyorum’ anlamına gelmektedir. Öğretmen bir rehberdir, bir rol modeldir. Öğrenci, öğretmenine tabi olmadan, onu bir rehber olarak, bir rol model olarak görmeden eğitimde gerçek anlamda bir başarı elde edemezsiniz. Belki işi öğretirsiniz ama eğitim boyutu yarım kalır. Öğretmenlerin birbirine not vermesi, yan yana duranları karşı karşıya getirmektir. Bu işte mantık kaybedilmiştir” ifadelerini kullandı.

Şiddet eğitimciye yöneldiyse gelecek tehlikededir

Eğitimciye yönelik şiddet olaylarının arttığına işaret eden Ali Yalçın, şunları söyledi: “Eğitimciye karşı şiddet, caydırıcı cezaların olmamasından dolayı artıyor. Anne, baba, öğretmen; bu üç aktör çok önemlidir. Eğer birisi anneye, babaya ya da öğretmene şiddet uyguluyorsa burada bir çürüme vardır. Buna acilen müdahale edilmesi gerekir. Şiddet eğitimciye yöneldiyse gelecek kesinlikle tehlikededir. Son üç haftada 10’u aşkın şiddet olayı yaşandı. Bu, endişe verici bir durumdur.”

      

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol