23 Nisan Çocuklarımıza Devredeceğimiz Milli Egemenliğin Bayramıdır

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

23 Nisan1920, milletimizin işgal ve tutsaklık zincirlerini kırdığı, kendi tarihini kendisinin yazmaya başladığı gündür.
Ulusal egemenliği, bağımsızlığı her şeyin üstünde tutan Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, çocuklara ve eğitime önem veren dünya liderleri arasında ilktir.
Atatürk’e göre “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar”, “Çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır.” Bu nedenledir ki, TBMM’nin açıldığı 23 Nisan’ın aynı zamanda “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olmasını kabul etmiştir.
23 Nisan, milletimizin özgür ve bağımsız yaşayacağının müjdecisi, birlik ve bütünlüğümüzün teminatı, çocuklarımızın geleceğinin güvencesidir.

Ortak kaderimizin değiştiği, tebaa olmaktan millet olmaya geçtiğimiz bu önemli tarih, sevgililer günü ya da tatil değildir. Biz Cumhuriyetin öğretmenleri olarak; elbet şarkılar da söyleyeceğiz çocuklarımızla, Nisan 1920 ye nasıl ulaştığımızı da anlatacağız, buradan öteye yolculuğu da. Onları eğitmek kadar gerekirse olumsuzluklardan korumak gerektiğinin sorumluluğu omuzlarımızda olacak. Tarih şahidimiz olacak, dünya kitabımız. Çocuklarımızın geleceği, milletin egemenliği kalıcı olsun diye öğretmenlik edeceğiz.
Anadolu Eğitim Sendikasının üyeleri olarak bu mirasın omuzlarımıza yüklediği büyük sorumluluğun bilinci içindeyiz. Bu hedefte çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. 

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızdan Mustafa Kemal Atatürk’ün beklentisi, bizim de beklentimizdir: “Küçük hanımlar, küçük beyler... Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.”

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, çocuklarımızın 365 gün boyunca değer gördüğü 23 Nisanları görme, kutlama dileklerimizle…

Cansel Güven
Anadolu Eğitim Sendikası
Genel Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol