Kabızlık nedir? Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler

KABIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?
Dışkının çok az olması
Büyük tuvalette güçlük çekme
Büyük tuvaletin aralarının çok fazla olması
Dışkının çok sert olması


KABIZLIK NEDEN OLUR?
Büyük tuvaleti yapmakta zorluk çekme olarak bilinen kabızlığın oluşmasında sağlıksız beslenme, sindirim sistemi sorunları gibi nedenleri vardır. Yanlış yapılan diyetlerde kabızlığa neden olur. Bunların yanında kabızlığın başlıca nedenleri şunlardır:

Katı besinleri çok fazla tüketmek
Büyük tuvalet ihtiyacını geciktirmek
Çok fazla tüketilen inek sütü
Rektum veya kolon etrafında darlık
Kolon çevresi ve ya rektumda sinirlerde anormallikler
Hormon sorunları
Fiziksel hareketlilikte yetersizlik
Diyabet yada hipotiroid gibi hastalıklar
Antidepresanlar
Alüminyum içeren antasitler, tansiyon ilaçları, demir takviyeleri


KABIZLIĞA NE İYİ GELİR, KABIZLIK İÇİN NE YAPILIR?


Sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Bunun yanında bol sıvı almak, hareket etmekte kabızlığın geçmesin de büyük rol oynar. Bunların dışında kabızlığın geçmesinde şunlar etkilidir:

Bol bol hareket etmeli, yürüyüş yaparak fiziksel aktiviteler yapılmalı.
Bol bol su ve sıvı tüketilmelidir.
Lif ağırlıklı beslenmeli, tahıl, meyve ve sebzeden oluşan beslenme planı yapılmalıdır.
Çok fazla kafein içeren ürünler tüketilmemelidir.
Lokmalar iyice çiğnenmeden yutulmamalıdır.
Tuvalet ihtiyacı ertelenmemelidir.
Fazla süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.
Uzun süren kabızlık durumunda mutlaka doktora gidilmelidir

KABIZLIĞA İÇİN NE YENİR?


Su
Kabızlığın geçmesinde suyun rolü ve önemi çok büyüktür.  Özellikle kabızlıkşikayetinin olduğu dönemde bol bol su içilmelidir. Su içmeyi unutanlar için alarm kurmayı önerebiliriz.

Erik
Erik içeriğinde olan A,C ve B grubu vitaminler ve demir, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi mineraller barındırır. Vitamin ve mineral zengini olan erik kabızlığın giderilmesinde de oldukça önemlidir.  Erik sindirim sistemini çalıştırır, idrar söktürür, hazmı kolaylaştırır. Özellikle komposto olarak tüketilen erik bağırsak hareketlerini hızlandırır, bağırsakları çalıştırır. Bunun yanında kurutulmuş erik özellikle mürdüm eriği kurusu da kabızlığa şifa olan besin kaynağıdır. Akşamdan ıslatılan kuru erik sabah aç karna yenir ve suyu içilir.

Ispanak
Ispanak vitamin ve mineral zengini bir sebzedir. Çiğ olarak tüketilen ıspanak lif ihtiyacını karşılar. Ispanağın bir özelliğide hazmı kolaylaştırması dır.

Lif kaynağı olan bu sebzeyi kaynatıp balla tatlandırılır ve içilir. Bu karışım sayesinde kabızlık sorununa çözüm bulursunuz.

Elma
Elma, tam bir lif kaynağı olan bir meyvedir. 180 gr. bir elma ortalama 5 gram lif içerir. Bu özelliği sayesinde elmanın sindirim sisteminde olumlu etkileri büyüktür.  Elmanın içinde bulunan suda çözünen lifler ve suda çözünmeyen lifler kombinasyonu, sindirimi kolaylaştırır, bağırsakları çalıştırır. Bu da kabızlık sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.  Kabızlık sorunu için tüketilen elma mutlaka kabuklarıyla yenmelidir. Elmanın kabuğunda lif oranı daha yüksektir.  Yemeklerden önce aç karnına tüketilen elma kabızlık sorununu gidermede çok daha etkilidir.

İncir
Lif bakımından en zengin meyvelerin başında gelen incir, kabızlık şikayetinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca bağırsaklarda olan toksik maddelerin uzaklaştırılmasında da etkilidir. Kabızlık sorunun giderilmesi için taze incir tüketebileceği gibi kuru incirde tüketilebilir.

Kuru incir akşamdan suya bırakılır, sabah aç karnına bu su içilir ve incirler yenilir. Kuru inciri şeker hastalarının tüketmesi önerilmez.

Lahana
Lahana da içinde barındırdığı lifler sayesinde kabızlığın giderilmesinde etkili oluyor. 10 adet lahana yaprağı kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Bu su günde 2-3 bardak içilir. Bu sayede kabızlık sorununu giderebilirsiniz.

Kayısı
Yaş kayısı tok karna yenildiği zaman kabızlık sorununu çözer. Ancak miktara dikkat etmek gerekir, fazla tüketilen kayısı ishale neden olabilir. Yaş kayısı kadar kuru kayısıda kabızlık için çözümdür. Kuru kayısı sütle kaynatılarak içilirse kabızlık şikayeti giderilir. Bunun yanında kuru kayısı sıcak suyun içinde 2-3 saat bekletilir ve sonrasında bu su içilir kayısılar yenilir. Bu kürün akşam yatmadan önce yapılması tavsiye edilir.

Pırasa
İçinde vitamin, mineral ve nitrit çeşitlerini barındıran pırasa tam bir şifa deposudur.  Bu özelliği sayesinde sindirim sistemi sorunlarında oldukça etkilidir. Pirinç olmadan pişirilen zeytinyağlı pırasa, bağırsak florasını düzenler ve kabızlık şikayetini ortadan kaldırır.

Kabızlık sorunu olanlar pırasayı haftada 4 defa tüketmesi önerilir.

Zeytinyağı
Tam bir şifa deposu olan zeytinyağı, kabızlık sorununa da çözüm olur. Zeytinyağı, sindirimi kolaylaştırır bu sayede besinlerin bağırsak tarafından daha iyi emilmesini sağlar ve bağırsakların sağlıklı çalışmasına neden olur. Aynı zamanda bu mucizevi yağ, bağırsaklardan yiyeceklerin geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Sabah aç karnına bir, iki yemek kaşığı zeytinyağ içilerek kabızlık sorunu önlenmiş olur.

Üzüm
Üzüm kabuk ve çekirdekleri sayesinde sindirimi kolaylaştırır, bağırsak sistemini sağlıklı çalışmasını sağlar. Gaz sancısını da önleyen üzüm, özellikle kuru olarak tüketildiğinde kabızlık için çözüm olur.

Bir bardak kaynar suyun içine 8-10 gr kuru üzüm atılır ve 10 dakika kaynatılır. Sonrasında bu su içilir. Bu kür günde 2-3 kere yapılmalıdır.

Sinameki
Sinameki doğal müshil özelliğiyle bilinir. İçeriğinde olan antrachinon türevleri ve bazı glikozitler sayesinde bu özelliğe sahip olur. Sinameki yaprağı kabızlıksorununu çözmede oldukça etkilidir.  Ancak bu bitki uzun süre kullanılmamalıdır. Uzun süre kullanılan sinameki, bağırsakların hasarına yol açabilir. Sinamekiyi rezeneyle karıştırıp tüketerek bağırsakların tahriş olma riskini azaltırsınız.

Açlık otu
Osmanlı döneminde kabızlıksorunu için doğal müshil olarak kullanılan açlık otu, sinameki bitkisine benzerliğiyle de bilinir. Mide sorunu ve zayıflama da etkili olan açlık otu, aynı zamanda vücuttan ödem de atar.

Keten tohumu
Kabızlığa çözüm olan besinlerden biri de keten tohumudur. Yoğurda katılarak tüketilen keten tohumu kabızlık sorununu çözer. Burada dikkat edilmesi gereken keten tohumunun taze çekilmiş olmasıdır. Tohum halinde olan keten tohumu bağırsakları çizebilir, bu yüzden öğütülmüş hali tavsiye edilir.

Keçiboynuzu
Tam bir şifa kaynağı olan keçiboynuzu, barındırdığı selülozlar sayesinde gastrit ve bağırsak şikayetlerini gidermede etkilidir. Bağırsak gazlarını giderir, şişkinliği önler, kabızlığa iyi gelir.

Lifli besinler
İçeriğinde lif olan besin kaynakları kabızlıkşikayetinin giderilmesinde oldukça önemli bir role sahiptir. Baklagiller, enginar, pırasa, pancar, kızılcık, lahana, keten tohumu, kereviz gibi lifli besin kaynakları tüketilmelidir. Bunların yanında bezelye, fasulye, mercimek gibi gıdalarda lif açısından zengindir.

Meyvelerden ise avokado, elma, kivi,üzüm, incir, erik lif içerir ve kabızlığa iyi gelir.

Greyfurt, portakal ve mandalina gibi narenciyelerde lif zengini meyvelerdir. Turunçgillerin bir özelliği de kabuklarında çözünür lif pektinin yüksek oranda barındırmalıdır. Pektin kolonik geçiş zamanını hızlandırır ve kabızığı önler.

Beyaz et ürünleri de kabızlığı önlemede etkilidir.

Kefir
Kefirin en bilinen özelliği bağırsak florasını düzenlemesidir. Bu sayede sindirim sorunu ve kabızlık şikayetlerini önler.

KABIZLIĞA NEDEN OLAN YİYECEKLER?


Kabızlık şikayeti olan kişiler beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri gerekir. Bazı yiyeceklerin kabızlıkşikayetini artırdığı bilinmektedir. Kabızlığa neden olan besinler şunlardır:

Makarna
Muz
Pirinç lapası
Pilav
Fast Food gıdalar
Fazla miktarda inek sütü


ARMUT KABIZLIK YAPAR MI?


Armut, içeriğinde lif barındıran meyveler arasında yerini alır. Bu özelliği sayesinde kabızlıkşikayeti olanlar rahatlıkla armut tüketebilirler. Orta büyüklükteki bir armutun ortalama lif değeri 5.5 gramdır. Bu oran günlük ihtiyaç duyulan lif miktarının yüzde 22’dir. 

YOĞURT KABIZLIĞA İYİ GELİR Mİ?


Yoğurdun bazı kişilerde kabızlığa neden olduğu görülmüştür. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde yoğurt kabızlık yapabilirken, bazı kişilerde ise kabızlığı gidermede yoğurt etkili olmuştur.

KABIZLIK GİDERİCİ KÜR


Malzemeler
Yarım kase kuru erik

1 adet limon suyu

100 ml su

Yapılışı
Kuru erikler ve limon suyu blender’ da ezilir. Yaklaşık 2-3 dakika ezildikten sonra 100 ml su ilave edilir ve ezilmeye devam edilir. Homojen bir karışım olduktan sonra bu kür tüketilir.

ÇOCUKLARDA KABIZLIK


Yetişkinlerde sıkça görülen kabızlık, çocuklarda da oldukça yaygındır. Çocuklarda kabızlık görülmesinin yeterli su tüketmeme, aşırı şeker tüketimi, tuvalete gitmeyi erteleme, psikolojik sorunlar,  stres, aşırı fast food gıdalar, çok fazla inek sütü tüketmek gibi nedenleri vardır. Çocuklar yapı bakımından hareketli oldukları için beslenme programlarında yapılacak değişikliklerle bu şikayet giderilebilir. Ayrıca bol bol su tüketmeleri gerekirken, gazlı içeceklerden, şekerli hazır meşrubatlardan, ambalajlı ürünlerden uzak durmaları gerekir.

Çocuklar da yetişkinler gibi lifli ve posalı meyve ve sebzeler tüketerek kabızlıkşikayetini ortadan kaldırırlar.

BEBEKLERDE KABIZLIK SORUNU NASIL GEÇER?


Bebeklerde görülen kabızlık şikayeti için, midesine ve sırtına masaj yapılması önerilir. Bunun yanında bebeğin ayına uygun olarak posalı meyve püreleri verilebilir. Çorbalarına zeytinyağı ilave edilebilir. Bebeğin poposuna gliserin ve ya vazelin sürülebilir. Bebeklerde kabızlık sonucu makatta çatlak oluşabilir. Bazen bebekler bu çatlak yüzünden tuvaletini yapmaya korkar ve kabızlıkşikayeti oluşur. Bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Makatta çatlak oluşması durumunda doktora danışılmalıdır.

Kabızlık nedir?
İnsan vücudunda dışarı atılması gereken dışkının sertleşerek vücuttan atılımının zorlaşması, zamanında atılamayan dışkının bağırsaklarda normal şartlardan daha çok beklemesi neticesinde oluşan duruma kabızlık denilmektedir. Halk arasında kabızlık olarak adlandırılan bu durumun tıp dilinde adı ise “peklik” ya da “konstipasyon” olarak geçmektedir.

Metabolizmada kabızlık meydana geldiği zaman ciltte dökülmeler meydana gelir, karaciğer daha fazla çalışmak durumunda kalır ve cildi bir anda sivilce basması gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına da kabızlığı engelleyici önlemlere başvurulması gereklidir.

Kabızlığın ortadan kaldırılması için çaba gösterilmesinden önce, en başta kabızlığın ortaya çıkmaması adına bir takım özverilerde bulunmak çok daha mantıklıdır. Her şeyden önce kabızlıkla alakalı bir doktor kontrolüne başvurulmalı ve kabızlığın tam olarak neyden kaynaklandığı belirlenmelidir. Bunun sebebi kabızlığın ortaya çıkışı farkında olunmasa da farklı hastalıkların belirtileri şeklinde olabilmektedir. Örnek verilecek olursa diyabet hastalığı ya da guatr hastalığı gibi ciddi hastalıklarda da kabızlık problemi ortaya çıkabilmektedir.

Eğer yapılan tetkikler sonrası kabızlık durumunun sadece bağırsaktan kaynaklı bir problem olduğu belirlenmişse, bunun için yapılması gerekenlerin başında da kişinin beslenme şekli ve yaşam tarzının da gözden geçirilip bir düzene oturtulması gerekmektedir. Genellikle kabızlık problemi yaşayan kişilerin ortak sorunları hareketsiz bir yaşam düzenine sahip olduğu görülmektedir.

Hareketsiz yaşamın ardından gelen en büyük neden günlük yeterli olan su miktarının kullanılmamasıyla birlikte vücudun susuz kalması, bunun yanında da tuvaletin rahat bir şekilde yapılabilmesini sağlayan lif yapısını bulunduran besinler açısından eksik beslenilmesidir. Bu tip noktalara dikkat edilmesi, tuvaletin yapılması esnasına dışkının makat bölgesinden çok rahat çıkabilmesini ve dolayısıyla kabızlık problemini engelleyebilmektedir.

Bahsedilen etkenlerin haricinde çok ağır ve bu sebepten ötürü sindirimi zor besinler tüketmek, bağırsak yapısında sindirime yardımcı olan iyi huylu bakterilerin sayısında azalma meydana gelmesi ve bağırsağı etkileyen ilaçların uzun süreli kullanımı kabızlık problemine neden olan diğer sebeplerdir. Kabızlık sorununun önüne geçilememesi ve çok sık kabız olunması ilerleyen dönemlerde halk arasında “basur” denen hemoroid hastalığına kadar gidebilmektedir.

Kabızlık iyice anlaşıldıktan sonra sıra kabızlığa müdahale evresine geldiğinde, tüm bu anlatılanların yanında alternatif tıptan da faydalanabilmektedir. Çoğu kişi, kabızlık durumuyla karşı karşıya kaldığında kabızlığa iyi gelen otlardan faydalanarak bu işi çözüme kavuşturmaya çalışmaktadır.

Kabızlığa iyi gelen bitkiler hangileridir?
Barut ağacı kabuğu :
Barut ağacı kabuğu, son derece saf ve doğal bir bağırsak yumuşatıcısı rolündedir. Kullanmak istenildiği takdirde ister kabukları demleyerek ister eczanelerden kapsül haline getirilmiş formunu satın alarak tüketebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, aldığınız kabukları demleyeceksiniz bu kabukların 1 yıl boyunca dinlendirilmiş olduğundan emin olmanız gerekliliğidir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir nokta daha barut ağacı kabuğunun demlenmesi esnasında kullanılacak dozajdır. Bu bitkinin fazlası bağırsaklara iyi gelmesinin aksine daha çok dokunmaktadır. Bu nedenden ötürü ideal kullanım dozajını bulmak için uzman bir kişinin görüşlerine başvurulmalıdır.

Kaygan karaağaç bitkisi : Kaygan karaağaç bitkisi adından da anlaşılacağı üzere bağırsak yolunun kayganlaşmasını sağlayan rahatlatıcı bir bitkidir. Aynı zamanda bağırsaklarda yaşanan gaz sorununun çözümlenmesine ve sindirim sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Midede olası bir tahriş yaşanmışsa bu durumu da iyileştirerek meydana gelen “huzursuz bağırsak sendromu”ndan kaynaklı kabızlık problemini çözüme kavuşturmakta oldukça etkilidir. Kabız için kullanılabildiği gibi ishal problemlerinde de çözüm yolu olabilmektedir.

Keten tohumu : Kabızlık için birebir şifa ürünlerinden biri olan keten tohumu biçim olarak çekirdeğe benzemektedir. Keten bitkisinden elde edilir ve günlük hayatımızda tükettiğimiz zeytinyağlı yemeklerin içerisine, salatalarımıza ve yoğurdun içerisine kolaylıkla eklenerek tüketilebilir. Kabızlık için keten tohumunun kullanımında olması gereken miktar günlük bir yemek kaşığına denk gelmektedir. İsteğe göre öğüterek de kullanmanız mümkündür.

Sinameki : Çok eski zamanlardan beri müshil olarak kullanılan sinameki ürünü, kabızlık yüzünden bağırsaklarda oluşan tahrişlere, yaralara ve iltihaplara müdahale edebilmektedir. Normal şartlarda hareketsiz bir yaşam biçiminin getirmiş olduğu kabızlık sorunlarında en etkili yöntem sinameki kullanmak olarak gösterilmektedir. Bu ürün eczanelerde tablet ve sinameki ekstresi olarak satılmaktadır. Bu şekilde kullanmak istemeyenler için de kurutulmuş hali çay olarak demlenebilir ya da yemeklere katılıp o şekilde tüketilebilir. Ancak bu ürünün alışkanlık yaratması ve mineral eksikliğine de neden olması sebebiyle uzun süre kullanımına sıcak gözle bakılmamaktadır.

Aloe vera : Vücutta daha pek çok sorunun çözüm yolu olarak kullanılabilen aloe vera, aynı zamanda doğal bir müshil etkisine sahip olan bir üründür. Kabızlık için tüketilmesi şartları altında günlük olarak aloe vera suyu tüketilebilir, bunun yanında jel olarak ya da bitkisi bir takım işlemlerden geçirilerek tüketilebilmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol