Ameliyat Olduktan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

AMELİYAT OLDUKTAN KAÇ SAAT SONRA YEMEK YENİR?

Ameliyatın ameliyat türüne ve anestezi şekline göre değişiklik göstermektedir. Genel veya bölgesel anestezi uygulaması gerçekleştirilen kişilerin, uyutulma veya uyuşturulma şekline göre vücuttaki etkileri farklılaşmasından dolayı ameliyattan sonra yemek süreleri buna göre değişiklik göstermektedir. Ne için ameliyat olunduğu da ameliyattan sonra yemek için farklılık göstermesinde büyük rol oynar. Özellikle sindirim ve/veya boşaltım sisteminden ameliyat olan kişiler, ameliyat türüne göre ameliyattan sonra yemek süreleri için daha fazla bekleyebilmektedir.

Genel anestezi ve bölgesel anestezi olmak üzere anestezi 2 çeşittir. Bölgesel anestezinin de alt seçenekleri bulunmaktadır. Genel anestezi tamamen uyutularak bilinç ve ağrı duyusunu ortadan kaldırarak gerçekleştirilen anestezi durumudur. Ameliyat sonrasında uyku durumu bittikten bir gün sonra doktor kontrolünde az miktarda yumuşak gıdalar tüketilebilir.

Lokal anestezi, bölgesel anestezi, spinal anestezi, epidural anestezi gibi çeşitler bulunmaktadır. Bölgesel anestezi çeşitlerinin ortak noktası, kişiyi uyku durumuna geçirmeden operasyonun gerçekleştirilecek olan bölgesinin uyuşturulması sonucu gerçekleştirilmesidir. Bölgesel anestezi de ameliyat bitimi itibari ile anestezi işlemi bitmiş sayılır. Ameliyattan sonra yemek gibi beslenme işlemlerini doktorunuzun bilgisi ve uygun gördüğü şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ameliyattan Sonra Yemek Yenir Mi?
Genel anestezi sonrasında birkaç gün içerisinde, vücut fonksiyonları ameliyat öncesi gibi tam şekilde çalışmayacaktır. Özellikle ameliyat sebebi ile dokularda oluşan kesiklerin daha hızlı iyileşmesi açısından ameliyattan sonra yemek düzeni ciddi önem taşır. İlk gün için en az 6 ile 8 saat arasında sıvı dahil hiçbir şekilde yiyip içilmemesi önerilmektedir. Bölgesel anestezi için ise bu süre daha aşağılarda olduğu gibi yine de doktorun önerilerine uymak gerekmektedir.

Ameliyattan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?
Dokuların hızlı bir şekilde onarılması, vücudun eski düzenine geri dönmesini gibi durumlar söz konusu olduğundan doktorun ifade ettiği beslenme düzenine harfiyen dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte hayvansal yağlardan uzak durmak gerektiği gibi besin değeri daha yüksek gıdalara yönelmek gerekmektedir. Bu dönemde kan yağlarının düşük olması büyük önem taşımaktadır. Yemeklerde az tuzlu tercih edilmeli ve lifli gıdalara da yönlenmelidir.

Ameliyattan Çıkınca Neden Yemek Yenmez?

Anestezi verilecek hastaların midesi boş olmalıdır. Hasta anestezi altındayken, dolu midede bulunan gıdalar ve asitli mide sıvısı yemek borusundan geri gelerek, nefes borusuna kaçabilir bu da istenmeyen bir durumdur ve hayati tehlikeye neden olabilir.

Ameliyattan Sonra Kaç Saat Sonra Su İçilir?

Ameliyat yüzüstü pozisyonda ve genel anestezi altında yapıldığından ameliyata kadar bir şey yiyip içilmemelidir. Aksi halde kusma durumunda akciğerlere mide sıvısı kaçar ki bu ciddi sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Ameliyattan 3-4 saat sonra ağızdan su ve meyve suyu benzeri sıvılara başlanır.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol