24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Tören Programı

Kıymetli Öğretmenlerim;

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Öğretmenlik mesleğini, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerin mesleğe kabul törenini gerçekleştirmek ve emekli öğretmenleri saygı ile anmak, mesleğini icra ederken çeşitli saldırılara maruz kalarak şehit düşmüş ve dünyadan ahirete göçmüş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anmak amacıyla, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.


Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, saygı ve sevgi ile anıldığı, öğretmen ve öğretmenlik mesleği ile ilgili farkındalığın oluştuğunu güzel bir gündür.

İnsanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı hale gelmesi için bir terbiyeciye, eğiticiye, öğreticiye yani öğretmene muhtaçtır. İnsan, öğretmen sayesinde ancak ahlakı, maneviyatı, bilgiyi beceriyi, medeniyeti öğrenebilir.


Kültürün ve medeniyetin temelini eğitim öğretim oluşturur ve onun yapıcısı da öğretmendir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçüsü öğretmen ve eğitime verdiği değer ile anlaşılmaktadır. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. Bunu başarmak için fedakârca çalışan öğretmenlerimize saygı ve şükranlarımı arz ediyorum.

Yüce Kitabımız Kuran “Oku!” emiri ile başlamıştır. İnsanlığın en kıymetli öğretmeni olan Sevgili Peygamberimiz “İlim Çin’de dahi olsa onu alınız.” “İlim öğrenmek, kadın-erkek her Müslümana farzdır.” Sözleri öğrenmenin ve öğretmenin değerini ifade etmektedir. Bundan dolayıdır ki biz öğretmenler, üzerimizdeki ağır sorumluluğun bilinci ile hareket etmeli, mesleğimizi en güzel bir şekilde yerine getirmeye gayret etmeliyiz.

Öğretmen çok iyi bilir ki, sevgi olmadan bu mesleğin ideal bir şekilde yapılması mümkün değildir. Öğretmenlerini sevme oranına göre çocuklarımız eğitim öğretimde başarı göstermektedir. Kalbimizde öğrencilerimize duyduğumuz sevgi, onların eğitim öğretim bakımından gelişmesini, kişiliklerinin oluşumunu sağlayan en temel şeydir. Kısaca sevgi öğretmenlik mesleğinin özüdür.

Öğretmen, öğrencilerine ve bütün topluma aydınlanmada liderlik yapma misyonunun sahibidir. Bu nedenle sürekli kendini geliştirmeli, yenilikleri yakından takip etmeli, mesleğinin onurunu ve şerefini her zaman korumalıdır. Bizim her halimiz saygınlığımızı arttırmalıdır.

Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vecizeleri ile sözlerimi tamamlamak istiyorum.

“Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.”

“Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”

Bu duygu ve düşünceler ile tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, öğretmenlerimize başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.

****************

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMASI

Sayın meslektaşlarım ve öğrencilerim;

Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünden giden bir gönül eridir. Madem ki gönül eridir, öyleyse karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır. İşte gerçek öğretmen zorluklarla başa çıkabilen gerçek bir insandır.

Türk öğretmeni kesinlikle yaşamını öğrencilerine adamış, onların sorunlarını ortadan kaldırmak için elinden gelen her şeyi yapmış, öğrencisine balık vermeyip balık tutmasını öğretmiş, gerektiği yerde gerekli biçimde davranma bilincine erişmiş, her zaman iyinin ve güzelin peşinde koşmuş örnek bir öğretmendir. Ne mutlu ki bu bilince erişen öğretmenlerimizin sayısı günden güne artmaktadır.


Her öğrenci bizim için bir öğretmendir. Onlardan öğreneceğimiz çok şey var. Bunun içindir ki öğretmen öğretirken öğrenen insandır ve öğretmen için bu çok büyük bir nimettir. Yeter ki öğretmenlik mesleğine soyunan insan öğrencilerine kapılarını kapamasın, onlardan gelen eleştirileri kulak ardı etmesin. Öğretmen, kendini öğrencilerinde bulan, öğrencilerinin yanında kendini mutlu hisseden, sürekli geliştiren ve gelişen kutsal bir insandır.

Ne mutlu bizlere ki toplumu eğiten insanların arasına katıldık ve ne mutlu bizlere ki sizler gibi birikimli öğretmenlerle baş başayız. Bizler, işe yeni başlayanlar olarak sizlerden gelecek her türlü yardım ve desteğe açığız. Çünkü sizlere güveniyoruz ve öğretmenlik coşkusunu sizler gibi yüreğimizde taşıyoruz. Bizlerdeki bu güven ve coşkunun en büyük nedeni Türkiye’mizin günden güne daha iyiye gitmesinden başka bir şey değildir.

Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, öğretmenlerimize yaşamları boyunca sağlık ve mutluluklar dilerim.

Saygılarımla…

……..İLKÖĞRETİM OKULU 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ PROGRAMI


Selam eğitimin kaynağı öğretmenlere! 
Selam aydınlık, güzel günlere!
Selam ilgiyi, doğruyu,  iyiyi, güzeli, haklıyı-haksızı ve daha nicelerini öğreten öğretmenlere!
Selam sizin sımsıcak sevginize!
Selam milletimizin yüz akı öğretmenlere!
Selam, binlerce selam!

        Sayın müdürüm,  Saygı değer meslektaşlarım ve değerli öğrenciler! Hepiniz 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programımıza hoş geldiniz. 
          
        Bugün Ulu Önder ATATÜRK’ün 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmeni ünvanını aldıkları gündür. Bu gün 24 Kasım 1981’den beri öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Hepimize kutlu olsun.

Program akışını arz ederim:

 • Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı
 • Okulumuz öğrencilerinden …………………. ‘Öğretmenler Gününün Anlam ve Önemi’ ile ilgili konuşması
 • Okulumuz öğrencilerinden …………….. ‘Dünyanın Bütün Çiçekleri’ şiirini okuması
 • Okulumuz öğrencilerinden ..................... Öğretmen’ şiirini okuması
 • Okulumuz öğrencilerinden …………………….. ‘Atatürk’ün Öğretmenlere Hitabı’nı okuması. ( Kütahya Lisesi – 24 Mart 1923)
 • Okulumuz öğrencilerinden ………….. ‘Ben Köy Öğretmeniyim’ şiirini okuması 
 • Okulumuz öğrencilerinden …………. ‘Öğretmenim’ şiirini okuması
 • Okulumuz öğrencilerinden ……………… ‘Öğretmenler İçin Söylenmiş Güzel Sözler’ vecize ve sözlerin okunması
 • Okulumuz öğrencilerinden …………… ‘Öğretmen’ şiirini okuması 
 • Okulumuz öğrencilerinden ……………. ‘Atatürk ilke ve İnkılaplarının Yerleşmesinde Öğretmenin Rolü’nü okuması
 • Okulumuz öğrencilerinden ………………… ‘Öğretmendir’ şiirini okuması
 • Okulumuz öğrencilerinden ………………. ‘Atatürk’ün Türkiye Öğretmenler Birliği Kongresi Üyeleri Onuruna Verilen Yemekteki Konuşması’nın okunması
 • Okulumuz öğrencilerinden ……………. ‘Hayra Yor Öğretmenim’ şiirini okuması
 • Okulumuz öğrencilerinin ‘ En Büyük İnsan Öğretmen’ Skecini oynamaları
 • Öğretmen Marşı ve ardından kapanış.

        Sizleri Başöğretmen ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimiz adına bir dakikalık saygı duruşuna ve ardından söylenecek olan İstiklal Marşı’na davet ediyorum.
  
Eğer yapabilirsen
Ona kitapların mucizelerini öğret
Fakat ona sessiz zamanlar da tanı 
Gökyüzündeki kuşların 
Güneşin yüzü önündeki arıları 
Ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin edebi gizemini 
Okulda hata yapmanın hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona….

----Okulumuz öğrencilerinden ………………..’ı ‘Öğretmenler Gününün Anlam ve Önemi’ ile ilgili konuşmaları için mikrofona davet ediyoruz.

Ona nazik davran, fakat kucaklama 
Çünkü ateş çeliği saflaştırır
Bırak sabırsız olacak kadar cesarete sahip olsun 
Bırak cesur olacak kadar sabrı olsun

----Okulumuz öğrencilerinden  …………….’ı ‘Dünyanın Bütün Çiçekleri’ şiirini okuması için mikrofona davet ediyoruz.

Bir kor düşmüş yüreğime yıllar önce 
Adınızı öğrenemeden daha 
Sevdanıza vurulmuşum
Hıçkırarak ağlamışım hüznünüzle 
Sevincinizle bir hoş olmuşum.
Yanık bir hoyrat gibi coşmuşum bazen
Bazen bir uzun havada durulmuşum.

----Okulumuz öğrencilerinden ………………….’ı ‘ Öğretmen’ şiirini okuması için mikrofona davet ediyoruz.

Dedim ya!..
Bir kor düşmüş yüreğime yıllar önce 
Osman dayıyı uğurlarken yakılan ağıtlara 
Edife kızın düğün zılgıtlarına tanık olmuşum
Kara tahtalar dile gelmiş anlattıklarımla
Umutlarım yeşerip çiçek açmış nice baharlarda 
Sizinle acıkmış sizinle doymuşum.

----Okulumuz öğrencilerinden ……………..’yu ‘Atatürk’ün Öğretmenlere Hitabı’nı okuması ( Kütahya Lisesi – 24 Mart 1923) için mikrofona davet ediyoruz.

Bir gün desem ki, ben öğretmenim
Kalemimin mürekkebi alın terindir.
Vedalaşıp gidersem öğretmenim 
Unutmayı unuturum da unutmadığım 
Kalbimdeki en güzel yerindir.

----Okulumuz öğrencilerinden ……………………’i ‘Ben Köy Öğretmeniyim’ şiirini okuması için mikrofona davet ediyoruz.

Gidiyorum… Bir yanımda emeklerim
Bir yanımda 
Uçsuz bucaksız hayallerim.
Sizlerde yaşayacak onlar şimdi,
Bir damla gözyaşına kıyamadığım,
İçimin derdi, saçımın akı çocuklar…
Yavrularım… Evlatlarım… Kınalı kuzularım… 

----Okulumuz öğrencilerinden ………………………’ı ‘Öğretmenim’ şiirini okuması için mikrofona davet ediyoruz.

      “Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben öğretmenlik yapabiliyorsam beni onunla anlatın; yoksa kazandığım zaferler, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek mühim değildir.” M. Kemal ATATÜRK

----Okulumuz öğrencilerinden ……………………….’ı ‘Öğretmenler İçin Söylenmiş Güzel Sözler’ vecize ve sözleri okunması için mikrofona davet ediyoruz.

Ben öğretmen olmak istiyorum,
Vatan evladına Türklüğü öğretmek için,
Ben öğretmen olmak istiyorum,
İstiklal Marşını gururla söyletmek için,
Ben öğretmen olmak istiyorum,
Milletimi muasır medeniyet seviyesine yükseltmek için

----Okulumuz öğrencilerinden …………………….’i ‘Öğretmen’ şiirini okuması için mikrofona davet ediyoruz.

Elleri konuşuyordu öğretmenimin
Barışı simgeleyen elleri
Bir tahta başında, bir kürsüde
Bize bizi öğreten elleri

----Okulumuz öğrencilerinden ………………….’i ‘Atatürk ilke ve İnkılaplarının Yerleşmesinde Öğretmenin Rolü’nü okuması için mikrofona davet ediyoruz.

       “İnsanoğlunun daha parlak bir geleceğe erişmesi için beslenen bütün ümitler ancak öğretmenlik mesleğinin yükselmesine ve öğretmenlerin daha büyük kitlelere faydalı olmasına bağlıdır.”

-----Okulumuz öğrencilerinden ………………….’i ‘Öğretmendir’ şiirini okuması için mikrofona davet ediyoruz.

      “Ünlü eğitimciler yeni eğitim sistemini kurarlar, ama gençliğe istikamet veren ve rehberlik eden meçhul öğretmenlerdir.”M.K. ATATÜRK 

----Okulumuz öğrencilerinden ………………….’i ‘Atatürk’ün Türkiye Öğretmenler Birliği Kongresi Üyeleri Onuruna Verilen Yemekteki Konuşması’nı okunması için mikrofona davet ediyoruz.
   
      “Eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak gereklidir, bir ulusun kurtuluşu ancak bu suretle olur.” M.K.ATATÜRK

----Okulumuz öğrencilerinden ………………….’i Hayra Yor Öğretmenim’ şiirini okuması için mikrofona davet ediyoruz.

Güneş severken toprağı
Işıkları canlı, ışıkları gururlu,
Işıkları yarından ümitli.
Tıpkı sevinçten ağlayan öğretmenim gibi.

---- Okulumuz öğrencilerinin ‘ En Büyük İnsan Öğretmen’ Skecini oynamaları için kendilerini sahneye davet ediyoruz.
Arkadaşlarımıza tiyatro gösterilerinden dolayı çok teşekkür ederiz.

-----Şimdi de sizleri Öğretmen Marşı’nı söylemeye davet ediyoruz. 

-----Programımız burada sona ermiştir. Programımıza katıldığınız ve bizi dinlediğiniz için çok teşekkür ederiz. Her şey gönlünüzce olsun.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜN ANLAM VE ÖNEMİ
Eğitim ve öğretim, insana nitelik, kişilik, kültür, yargılama, gerçeğe ulaşabilme becerisi kazandıran bir etkinlikler bütünüdür. Bu niteliklere ulaşabilen insan, hem kendi vicdanının hem de toplumsal değer açısından yücelmiş, kendini bulmuştur. Günümüz insanı eğitim yoluyla bazı becerilerini geliştirme, üretken olma niteliğine ulaşmak zorunluluğundadır. Eğitim de, okuma-yazma, kuramsal bilgiler öğretmenin ötesinde insana nitelik kazandırma amacına yönelmiştir. Kişiyi yaşadığı çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatma, toplumun değer verdiği alışkanlıkları kazandırma Millî Eğitimimizin en önde gelen amaçlarındandır. İnsana, topluma ve devlete sevgi-saygı duyabilecek yüce duygular aşılama elbette hepsinden önemlidir ve önce gelmektedir.
Eğitim ve öğretim, her aşamada öğretmenlerce sağlanır. Kişiyi aşama aşama değişik öğretim kurumlarında hayata hazırlama işi olan eğitimi gerçekleştiren öğretmenler elbette toplamların mimarıdırlar. Elbette toplumların alın yazısına damgasını vuran kişilerdir.
24 Kasım 1928'de Atatürk'ün "Millet Mektepleri Başöğretmenliği"ni kabul ederek, karatahta başına bizzat geçip, yeni harflerimizin öğretilmesinde görev alması, bu konuda örnek davranışı, bu mesleği yüceltmiştir.
Atatürk İlke ve İnkılâpları'nın kabul edilmesinde, özümlenmesinde, Başöğretmen, öğretmenlere önemli sorumluluklar ve görevler vermiştir. Öğretmenler de bu sorumlulukları verine getirmenin onurunu duymuşlardır. Bu bilinçlerini ve sorumluluklarını koruyarak yaşatan öğretmenlerimiz Atatürk'ün kendilerine duyduğu güvene lâyık olmanın çabası irindedirler.
24 Kasım günü tüm öğretmenlere adanmış, armağan edilmiş bir gündür. Bir gün de yetmemiş, 24-30 Kasım tarihleri ırasında "Öğretmenler Haftası" denerek öğretmenlerin, öğretmenliğin bir hafta boyu bütün sıcaklığı ile gündemde tu-ı alması sağlanmıştır.Anılmak, törenlerle anılmak, senede bir gün veya bir hafin bile olsa, ülke gündeminin ilk sırasında olmak, onur okşayıcıdır.
Yapılan kutlama törenlerinde, öğretmenlerin birliktelikleri, birbirlerini candan kutlamaları, yan yana, omuz omuza, gönül gönüle olabilmeleri, onların meslek sevgilerini ve görevlerine tutkunluklarını geliştirmektedir.
Gülüşleriyle karanlıkları aydınlatan öğretmenlerim, karanlıkları elindeki ak tebeşirle aklamaya devam ettiğiniz sürece kalkınacak, yükselecek ve mutlu olacağız!


 ATATÜRK İLKE VE İNKILÂPLARININ YERLEŞMESİNDE ÖĞRETMENİN ROLÜ
Atatürk İnkılâp ve İlkeleri'nin benimsenmesinde ve yerleşmesinde öğretmenin büyük etkinliği olmuştur. Çünkü cumhuriyet döneminde eğitime millî amaçlar gösterilmiştir. Öğretmenlere cumhuriyetin temellerini koruyup geliştirme konusunda görevler verilmiştir. Bunun yanında öğretmenlere yüksek bir güven duyulmuştur.
Eğitime gösterilen yeni amaçlar, öğretmene verilen yeni millî görevler, açık kesin bir şekilde ifadelerim Atatürk'te bulmaktadır.
Atatürk'ün millî eğitime çizdiği ve öğretmene gösterdiği hedefler, çağdaş, ulusal ve insancıl bir eğitimin temel ilkeleridir. Hiçbir devlet adamı, O'nun 'kadar eğitimin üzerinde durmamış, öğretmenleri O'nun kadar yüceltmemiştir. Cumhuriyet döneminde öğretmenlerimiz de, O'nun gösterdiği hedefe ulaşmak için büyük çaba harcamışlardır.
Atatürk'ün eğitime çizdiği ve öğretmenlere gösterdiği hedefler nelerdir? Şimdi bunları inceleyelim :
1    — Gelecek  kuşaklar  Türkiye'nin bağımsızlığını  koruyacak, Cumhuriyeti koruyup yüceltecek biçimde yetiştirilmelidir.
2    — Eğitim millî olmalıdır.
3    — Eğitim bilime dayanmalıdır.
4    — Eğitim, işe yarar ve üretici olmalıdır.
5    — Eğitim,     yeni nesillerde erdem, düzen ve  disiplin duygularını geliştirmelidir.
6    — Eğitim halkı bilgisizlikten kurtarmalı, onun bilgi ve ahlâk düzeyini yükseltmelidir.
7    — Eğitim, halkın yeteneklerini ortaya çıkararak geliştirmelidir.
    Öğretmenlerimiz, Ata'nın gösterdiği hedeflere ulaşmak için ders içinde ve dışındaki etkinlikleriyle, O'nun ilke ve inkılâplarının yerleşmesinde gereken çabaları göstermişlerdir. Elektrik enerjisinin henüz ulaşmadığı yerlerde, gaz lâmbalarının ışığı altında, gece - gündüz demeden çalışmışlar, halkımıza yeni harflerle okuma yazma öğretmişlerdir. Okuma yazma öğretmenin dışında, halkımıza Atatürk ilke ve inkılâplarını da özümletmişler, Kemalist dünya görüşünü insanımızın gönlüne yazmışlardır. Özellikle şapka ve kılık - kıyafetleriyle inkılâpların ilk uygulayıcıları durumunu almışlardır.
Türk öğretmeni, her zaman olduğu gibi, bugün de Ata'sının izinde, O'nun gösterdiği hedeflere inançlı ve kararlıca ulaşma çabası içindedir.
Başöğretmeni, kendi ruhunda, kendi idealinde bulabilmek, bunu minik öğrencilerinin bilincine yerleştirebilmek ne yüce bir duygudur? Ne doyumsuz bir mutluluktur? Bu, öğretmenlerce bilinir, yaşanır ve yaşatılır. Sonsuzluğa kadar da yaşatılacaktır.


ATATÜRK'ÜN TÜRKİYE ÖĞRETMENLER BİRLİĞİ KONGRESİ ÜYELERİ ONURUNA VERİLEN YEMEKTEKİ KONUŞMASI
Hanımlar, Beyler!
Seçkin topluluğunuzun içinde bulunmaktan dolayı sevincim sonsuzdur. Türkiye Öğretmenler Birliği'nin Ankara'da yaptığı ilk toplantısını çok büyük bir sevinçle karşıladım.
Ülkemizin sizler gibi, değerli öğretmen bay ve bayanlarının burada toplanması, Cumhuriyetimiz için verimli sonuçlar doğuracaktır.
Baylar, bayanlar!
Türkiye Öğretmenler Birliği'nin tüm ülkede örgütlenmesini, Konya'yı olduğu gibi Van'ı da, Hakkâri'yi de örgütü içine almasını ve her köyde üyesi bulunmasını büyük bir ilgiyle bekleyeceğim.
Öğretmenler!
Yeni nesli, Cumhuriyetin özverili öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin değeri, yeteneğinizin ve özverinizle orantılı olacaktır.
Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen, güçlü ve yüksek (karakterli koruyucular ister. Yeni nesli bu nitelik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. Seçkin görevinizin yerine getirilmesi için, yüksek çabalarla kendinizi bu işe vereceğinize inanıyorum.
Arkadaşlar,
Ben, millî eğitimimiz ve öğretmenimiz konusundaki, görüşlerimi değişik zamanlarda değişik nedenlerle söyledim. Fakat bu görüşlerimi bir cümleyle tekrar etmeyi yararsız görmüyorum.
Öğretmenler,
Erkek ve kız çocuklarımızın aynı biçimde, bütün öğrenim derecelerindeki eğitim öğretimlerinin uygulamalı olması önemlidir. Memleket çocukları, her öğrenim derecesinde ekonomik hayatta geçerli, etkili ve başarılı olacak biçimde donatılmalıdır. Millî ahlâkımız, uygar ilkelerle, özgür fikirlerle beslenmeli, desteklenmelidir. Bu çok önemlidir. Özellikle dikkatinizi çekerim, tehdit esasına dayanan ahlâk, bir erdem olmadığı gibi, güvene de lâyık değildir.
Efendiler, bu görüşüme katıldığınızdan şüphem yoktur.
Genel eğitim ve öğretim programımız da bu esasları içermektedir.Fakat biliyorsunuz ü, görüşlerin, programların kesin ve açık olması çok önemlidir. Bunun yanında verimli olmaları, sonuç verebilmeleri, onların becerikli, anlayışlı ve özverili öğretmenlerimiz tarafından okullarımızda çok büyük dikkat ve çabayla uygulanmalarına bağlıdır. İşte, özellikle sizden rica edeceğim nokta budur.
Arkadaşlar!
Yeni Türkiye'nin birkaç yıla sığdırdığı askerî, idarî, inkılâplar çok büyük, çok önemlidir. Bu inkılâplar sizin, muhterem öğretmenler sizin, toplumsal ve düşünce inkılabımdaki başarınızla pekiştirilecektir. Hiçbir zaman aklınızdan çıkmasın Ski, cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.


ÖĞRETMENLER İÇİN SÖYLENMİŞ GÜZEL SÖZLER

    Öğretmenler, cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür irfanı hür nesiller ister.
        Atatürk
     Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir
                                             Atatürk
      Anneler, Babalar, öğretmenler, siz çocukları hiç tanımıyorsunuz. Onları tanımakla işe başlayınız.
                                                                                                           J. J. Rousseau
      Öğretmen, çocuğa   karşı ne onun küstahlık   yapacağı kadar yumuşak, ne de korkup soru soramayacağı kadar sert davranmamalıdır. O, disiplinde ılımlı olmalıdır.
                 İbn-i Sina
      Aleve,  aydınlığı için teşekkür  et. Fakat  tükenmeyen bir sabırla gölgede durarak, lambayı tutanı unutma.
                                                                                                          R. Tagore
     Eğitim görmemiş insan ruhu, işlenmemiş demire benzer. Bir ustanın eli değmedikçe, kendine saklı olan renk ve güzellikler ortaya çıkmaz.    
                                                Addıson
     Öğretmen bilgi bakımından, kadife eldiven içinde demir bir el gibi bulunmalıdır.    
                                                    Malik AKSEL
     Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenin eseridir. Toplumun düşmanı bilgisizlik, bilgisizliğin düşmanı da öğretmendir.
     Öğretmen bir mum gibidir, kendisi tükenir etrafını aydınlatır.
                                                       Cenab Şahabettin
     Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.
                                                                                                                               M.Kemal Atatürk
     Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.
     Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.
Atatürk
    Geleceğin güvencesi eğitime, eğitim ise öğretmene dayanır.
   Toplumların uygarlık düzeyi öğretmene verdikleri değerle ölçülür.
   Öğretmen bir mum gibidir, kendisi tükenir etrafını aydınlatır.
   Öğretmen bir sanatkârdır, yarının temelini o attığı gibi, değerli kişilik hamuruna da biçim verir.   

 
DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum 
Bütün çiçekleri getirin buraya, 
Öğrencilerimi getirin, getirin buraya, 
Kaya diplerinde açmış çiğdemlere benzer 
Bütün köy çocuklarını getirin buraya, 
Son bir ders vereceğim onlara, 
Son şarkımı söyleyeceğim, 
Getirin, getirin… ve sonra öleceğim. 
  
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum 
Kır ve dağ çiçeklerini istiyorum. 
Kaderleri bana benzeyen, 
Yalnızlıkta açarlar, kimse bilmez onları, 
Geniş ovalarda kaybolur kokuları… 
Yurdumun sevgili ve adsız çiçekleri, 
Hepinizi, hepinizi istiyorum, gelin görün beni, 
Toprağı nasıl örterseniz öylece örtün beni. 
  
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum 
Ben bir köy öğretmeniyim, bahçıvanım, 
Ben bir bahçe suluyorum gönlümde, 
Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden 
Ne güller fışkırır çilelerinde, 
Kandır, hayattır, emektir benim güllerim 
Korkmadım, korkmuyorum ölümden, 
Siz çiçek getirin yalnız, çiçek getirin. 
 
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum 
En güzellerini saymadım çiçeklerin, 
Çocukları, öğrencilerimi istiyorum 
Yalnız ve çileli hayatımın çiçeklerini, 
Köy okullarında açan, gizli ve sessiz, 
O bakımsız ama kokusu eşsiz çiçek. 
Kimse bilmeyecek seni, beni kimse bilmeyecek 
Seni, beni yalnızlık örtecek, yalnızlık örtecek. 
  
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum 
Okulun duvarı çöktü altında kaldım, 
Ama ben dünya üstündeyim, toprakta. 
Yaz kış bir şey söyleyen sonsuz toprakta, 
Çile çektim, yalnız kaldım, ama yaşadım. 
Yurdumun çiçeklenmesi için, daima yaşadım, 
Bilir bunu bahçeler, kayalar, köyler bilir. 
Şimdi ustum, örtün beni, yatırın buraya
  
Dünyanın bütün çiçeklerini getirin buraya. 
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum 
Afyon ovasında açan haşhaş çiçeklerini, 
Bacımın suladığı fesleğenleri, 
Köy çiçeklerinin hepsini, hepsini, 
Avluların pembe entarili hatmisini, 
Çoban yastığını, peygamber çiçeğini de unutmayın, 
Aman Isparta güllerini de unutmayın, 
Hepsini, hepsini bir anda koklamak istiyorum 
Getirin, dünyanın bütün çiçeklerini istiyorum. 
  
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum 
Baharda Polatlı kırlarında açan, 
Güz geldi mi Kop dağına göçen, 
Yürükler yaylasında, Toroslarda eğleşen, 
Muş ovasından, Ağrı eteğinden, 
Gücenmesin, bütün yurt bahçelerinden 
Çiçek getirin, örtün beni, 
Eğin türkülerinin içine gömün beni. 
  
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum 
Ben mezarsız yaşamayı diliyorum, 
Ölmemek istiyorum, yaşamak istiyorum, 
Yetiştirdiğim bahçe yarıda kalmasın, 
Tarumar olmasın istiyorum, perişan olmasın, 
Beni bilse bilse çiçekler bilir dostlarım, 
Niçin yaşadığımı ben onlara söyledim, 
Çiçeklerde açar benim gizli arzularım. 
Ceyhun Atuf KANSU


 


    ÖĞRETMENİM
    
Kış'ım oldun, yaz'ım oldun 
Gönül' deki saz'ım oldun 
İlâç gibi, lâzım oldun 
Öğretmenim, öğretmenim 
Benim canım öğretmenim...

Başöğretmen Ata’mızdır 
Hiç bitmeyen, sevdâ'mızdır 
Gözlerin; yıldız, yıldız'dır 
Öğretmenim, öğretmenim 
Benim canım öğretmenim... 

Vatan,bayrak, Türkiye'yi 
Demokrasi, alfabe'yi 
Sen öğrettin, her bir şey' i 
Öğretmenim, öğretmenim 
Benim canım öğretmenim... 

Öğretmenler Günü bugün 
Gülsün artık, nur'lu yüz' ün 
Yakışmıyor, sana hüzün 
Öğretmenim, öğretmenim 
Benim canım öğretmenim... 
                       Oktay Zerrin


HAYRA YOR ÖĞRETMENİM


 
Hayra Yor Öğretmenim 
    
Gönül bahçenizde açan çiçekler 
Her yana yayılmış, gör Öğretmenim. 
Bundan böyle yine hep açacaklar 
Bâzen açılmayan, var öğretmenim. 
Bahçenizde karanfil var güller var 
Her mevsim yeşeren nârin dallar var 
Ötüşürken mest eden bülbüller var 
Size imrenmemek, zor öğretmenim. 
Beş altı yaşında tanıdık sizi 
Büyümüş olsak da sevdiniz bizi 
Tatil aylarında özleriz güzü 
Ayrılık kâlplerde, kor öğretmenim. 
Bizleri kollayıp kanat gerdiniz. 
Almadınız, kendinizden verdiniz 
Gergef gibi işlediniz, ördünüz 
Sizsiz dünya bize, dar öğretmenim. 
Bir heyecan ile başlamıştınız 
Öğretmenliğe hemen alıştınız 
Meslekte zirveyi bile aştınız 
Uyuşukluk size, ar öğretmenim. 
Öğretmenim, izinizden giderim 
Size olan vefa borcum öderim 
Ömrümce sizlere dua ederim 
İnşallah cennete, gir öğretmenim. 


Mahkemede âdil olan hâkimler 
Hastanede şifâ veren hekimler 
Tedrisinden geçen ama, her kimler 
Yanılırsa hesap, sor öğretmenim. 
Size hocam derken içim bambaşka 
Sizler lâyıksınız gönülde köşke 
Hakkınızı verse bakanlık keşke 
Ek işlere dersin, dur! öğretmenim. 
Durumlar iyi olacakmış güyâ 
24 Kasımda olmazsa riyâ 
Her sene görülür böyle çok rüyâ 
Ne olur hayıra yor, öğretmenim. 
Sizler bir gün değil, her gün baş tacım 
Okullarda dertlerime ilacım 
Dillerinle şirin olur her acım 
Sen de sıkıntını, ver öğretmenim. 
Toplumda saygınız özel bir yerde 
Ortaksınız bize sevinç kederde 
Behlül’de helâllik istiyor burda 
Öpeyim elini, ver öğretmenim 
                        Mustafa Zincirkıran

ÖĞRETMENDİR

Öğretmendir bizi bize anlatan 
Onun sesi semaları çınlatan 
Sözleridir gönülleri parlatan 
Yaptığı çabalar bizedir bize 
Öğretmendir öğrenciyi seviyor 
Hataları bir bakışta görüyor 
O da insan gerekirse dövüyor 
Sevmesi dövmesi bizedir bize 
Öğretmendir çocuk olur çocukla 
Yakışır mı korkutur mu hiç notla? 
Fedakar o dost yapıyor kitapla 
Tutturduğu notlar bizedir bize 
Öğretmendir sevgi saygı aşılar 
Anlatıyor genç veyahut yaşlılar 
Hayat verir sarı siyah saçlılar 
Sevgisi de saygısı da bizedir bize 
Öğretmendir söz söyletip güldüren 
Hayatı anlatıp yaşamayı bildiren 
Her ülkeyi diyar diyar gezdiren 
Dolaştırıp göstermesi bizedir bize 

Öğretmendir sıralarda oturtur 
Tartıp söyler söylediği doğrudur 
Bilir herkes gittiği Hak yoludur 
Sözleri en içten bizedir bize 
Öğretmendir tarih fizik coğrafya 
Diğer dersler felsefe ile kimya 
Değerlidir saygı duyar tüm Dünya 
Matematik edebiyat bizedir bize 
Öğretmendir sayıp sevmek gerekir 
Kederliysen dertli isen üzülür 
Hep Bizimle gerçekle yüz yüzedir 
Koşturması coşturması bizedir bize 
Öğretmendir işte bu şiiri yazdıran 
Her bir çeşit problemi çözdüren 
Anlatır öğretir söyler her telden 
Yaptığı görevler inanın bizedir bize. 
  
                                  Mehmet Karlı


 


ÖĞRETMEN

Kaynağı bilgiden bir pınar gibi 
Susuz gönüllere akar öğretmen 
Yüreği alevden bir fener gibi 
Karanlığa ışık yakar öğretmen 
Çağdaş Türkiye'dir bir tek dileği 
Öğretmek aşkıyla dolu yüreği 
Kalem kazmasıdır defter küreği 
Cehalet dağını yıkar öğretmen 
Ülküsü yükselmek bilimde fende 
Hedefi hep aynı dünde bugünde 
Dağ kadar engel de olsa önünde 
Yarına umutla bakar öğretmen 
Onunla çözülür binlerce soru 
Bilimle fetheder kaleyi suru 
Çileli meslekte görüp de zoru 
Sanmayın usanır bıkar öğretmen 
Yıkılmaz köprüdür bir çağdan çağa 
Kuru bir çalıyı dönderir bağa 
Sabırla sürdüğü kıraç toprağa 
Bilgi tohumları eker öğretmen 
Onun eseridir bakan başbakan 
İşadamı doktor mühendis çıkan 
Onları zirvede gördüğü zaman 
Sevinçten göklere çıkar öğretmen 
Yüzüne yansımaz çektiği çile 
Okutur öğretir tatlı bir dille 
24 Kasımda bir demet gülle 
Mutluluk gözyaşı döker öğretmen 
  
                                  İlyas Özmen
 
BEN BİR KÖY ÖĞRETMENİYİM

 
 Bir dağ köyünün tezek kokan damında 
Hayır yoksa ne penceresinde,ne camında 
Sıralar kırılmış tavan akıyorsa 
Birde memleket sevdası yüreğini yakıyorsa 
Arama başkalarını ben ordayım 
Merak mı ettin kim olduğumu? 
Ben köy öğretmeniyim 
Her sabahın alaca karanlığında 
Yeni bir hayalle derse koşarım 
Tamamsa talebem,hazırsa konum 
Mutlu bir gün yaşarım. 
Dert etmem altının ıslanmasını 
Burnunun akmasını 
Bir ana şefkatiyle kendim yıkarım 
Onlar benim yavrularım 
Gözüm gibi bakarım 
Ben köy öğretmeniyim 
Teftiş kaygısı bağlamaz beni 
İyi gelmiş kötü gelmiş 
Umurumda değil 
Vicdanımla başbaşayım 
Allah’ın huzurunda 
Milli his uyandırmışsam ne mutlu bana 
Fidanlarımın ruhunda 
Ben köy öğretmeniyim 
İçim neyse dışımda odur 
Karşı dağın yamaçlarına sorun 
Ünitemin amaçlarına sorun 
Sorun; Ali’me,Mehmet’ime Ayşe’me 
Elif Bacıma,Hasan Emmime,Hüsne Nineme 
Sorun; çil horoza,al taya,karabaşa 
Sarı danaya,al boğaya,serçe kuşa 
Hepsi tanırlar beni 
Ben onlardan biriyim 
Çünkü; Köy öğretmeniyim 
Ne laboratuar bulursun okulumda 
Ne harita 
Ne odun,ne soba 
Bir kere yanmaya görsün çatılar 
Ne su bulursun,ne kova 
Acıdır söylemesi ama; 
Ne düzgün bir sıra, 
Ne iyi bir karatahta 
Ben köy öğretmeniyim 
Yokluklar içinde varlık 
Size fidanlarımı anlatayım 
Benim fidanlarım 
Daha küçük 
El kadarcık. 
Ben onlarla varım 
Onlarla yaşarım, 
Onlarla kalkar 
Onlarla düşerim. 
Bakmayın tebeşir kaplı suratıma 
Ütüsüz ceketime,eski kravatıma 
Benimle dünyaya bakanlar var 
Benimle çağlayıp akanlar var 
Peygamber mesleği benim mesleğim 
Öğünerek söylerim her zaman 
Ben köy öğretmeniyim 
Ben köy öğretmeniyim 
  
                                     Ahmet Kaytancı

ÖĞRETMEN

Kalem ile deler cehlin dağını, 
Aydınlığa bir yol açar öğretmen 
Kapatır öfkenin, kinin çağını, 
Gönüllere sevgi saçar öğretmen. 
O dur yarınların gerçek güvenci, 
Okutur çocuğu, eğitir genci, 
Pilot olduğunda küçük öğrenci, 
Yükselir göklere uçar öğretmen. 
Devlete temeldir, millete maya, 
Tarla yapmış yurdu bir boydan boya, 
Kocaman şehirden küçücük köye, 
Sevgi eker, saygı biçer öğretmen. 
Gündüzün dostudur, gecenin hasmı, 
Onunla çizilir yarının resmi, 
Doğacak çocuğa verilir ismi, 
Nesilden nesile geçer öğretmen. 
Saygısı sonsuzdur Milli Marş'ına, 
Teslim olmaz asla hain kurşuna, 
Şehit olur yine çıkar karşına, 
İşte böyle bir ant içer öğretmen. 
Herkesin derdine dağıtır şifa, 
Memnundur işinden, çekse de cefa, 
Gelirse dünyaya ikinci defa, 
Yine bu mesleği seçer öğretmen. 
Sarılırken kefen yorgun bedene, 
Son dersini verir yolcu edene, 
Benzemez öyle her gelip gidene, 
Koca bir dağ gibi göçer öğretmen. 
  
                                Rasim Köroğlu

ÖĞRETMENİM


Kalbimdeki sevginin,
Vardır iki sahibi.
Annemle babam biri,
Biri de öğretmenim.


Öğretmenin sevgisi,
Belki daha da üstün.
Şefkatle titrer sesi,
Bizim için bütün gün.


Sevgili öğretmenim,
Sana bağlı yüreğim.
Bize ahlâk, bilgiyi,
Öğretirsin her şeyi…

İ. Hakkı Sunat


ATATÜRK’ÜN ÖĞRETMENLERE HİTABI


           "Muallime hanımlar ve muallime efendiler, bu irfan yuvası altında hepinizi bir arada görmekten ve hepinizi selamlamaktan çok memnunum.

           Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir.
Fakat bu iki ordudan hangisi daha değerlidir, hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir.
Yalnız siz irfan ordusu mensupları, sizlere mensup olduğunuz ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu söyleyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya, niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.

           Biz iki ordudan birincisine, vatan çiğnemeye gelen düşman karşısında kan akıtan birinci orduya -bütün dünya bilir, bütün dünya şahit oldu ki pek mükemmelen sahibiz. Vatanın dört sene önce düştüğü büyük felaketten sonra, yoktan var olan bu ordu, vatanı yok etmeye gelen bu düşmanı kutsal vatan toprağında boğup mahvetti. Yalnız bu orduya sahip olmakla, işimiz bitmiş, gayemiz bu ordunun zaferiyle son bulmuş değildir. 

          Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır. Milletimizi geçek mutluluğa, kurtuluşa ulaştırmak istiyorsak, bizi ölümden kurtaran ve hayata götüren bugünkü idare şeklimizin sonsuzluğunu istiyorsak, bir an önce büyük, kusursuz, nurlu bir irfan ordusuna sahip olmak zorunluluğunda bulunduğumuzu inkar edemeyiz. 

         Eski idarelerin en büyük kötülüklerinden biri de irfan ordusuna layık olduğu önemi vermemeleridir. Eğer önem verilseydi, geleceği emanet ettiğimiz sizlere, gelecek kadar güvenilir bir mevki verilmesi gerekirdi. Henüz üç dört senelik hayata sahip olan milli idaremizde irfan ordusu ile layık olduğu kadar ilgilenilememiştir. Fakat buradaki mecburiyeti milletin münevverleri olan sizler elbette ki daha iyi takdir edersiniz. Bütün kuvvetimizi yalnız cephede toplamaya mecbur olduğumuz bu kısa süre içinde tabiatıyla irfan ordusuyla gereğince meşgul olamadık. Lakin Cenab-ı Hakk'a şükürler olsun ki düşman karşısındaki aziz ordumuz için harcadığımız bütün emekler mutlu sonucunu verdi. 
Artık bundan sonra aynı kuvvet, aynı faaliyet, aynı istekle irfan ordusu için çalışacak ve birincide olduğu gibi bu ikinci ordudan dahi emeklerimizin, faaliyetlerimizin mutlu ve başarılı sonuçlarını aynı parlaklıkta elde edeceğiz.

        Arkadaşlar, asker ordusu ile irfan ordusu arasındaki birliktelik ve alakayı belirtmek için şunu da ifade edeyim, kıymetli bir eserden ordunun ruhu kumanda heyetidir deniliyor. Hakikaten böyledir. Bir ordunun kıymeti kumanda heyetinin kıymeti ile ölçülür. Siz öğretmenler, sizler de irfan ordusunun kumanda heyetisiniz. Sizin ordunuzun kıymeti de sizlerin kıymetinizle ölçülecektir. İstiklal mücadelesinde üç dört senedir düşmanı topraklarımızda mahvetmek için yaptığımız savaşla ordunun ruhu olan kumanda heyeti değerlerinin yüksekliğini nasıl ispat etmişse, bundan sonra yapacağımız yenilikler milletimize bir karanlık gibi çöken genel cehaleti mağlup etmek savaşında da irfan ordusunun ruhu olan siz öğretmenlerin aynı yeteneği ortaya koyacağınıza eminim. 

      Bu konuda size güveniyor ve saygı ile selamlıyorum."
 

Anahtar Kelimeler:
24 Kasım Öğretmenler Günü Tören ProgramıÖğretmenler Günü Tören Programı24 Kasım Tören Programı24 Kasım Öğretmenler GünüTören ProgramıGünü Tören Programı24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama ProgramıÖğretmenler Günü Kutlama ProgramıÖğretmenler Günü Dokümanları24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı 202124 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı (E-Tören)24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı LiseÖğretmenler Günü Kutlama Programı Örneği24 Kasım Öğretmenler Günü İlçe Kutlama PROGRAMIÖğretmenler Günü Programı Için Ilginç Fikirler24 Kasım Çelenk SUNMA Programı Metni24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikleri24 Kasım Programı Sunusu24 Kasım Oratoryo24 Kasım Öğretmenler Günü Tören KonuşmasıÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMASI:24 Kasım Öğretmenler Günü Öğretmen Konuşmasıöğretmenler Günü KonuşmasıÖğretmenler Günü Konuşma Metinleri Ve Kompozisyonları24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KOMPOZİSYONUKOMPOZİSYONU24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşma MetinleriATATÜRK’ÜN ÖĞRETMENLERE HİTABIBEN BİR KÖY ÖĞRETMENİYİMHAYRA YOR ÖĞRETMENİMDÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİÖĞRETMENLER İÇİN SÖYLENMİŞ GÜZEL SÖZLERATATÜRK İLKE VE İNKILÂPLARININ YERLEŞMESİNDE ÖĞRETMENİN ROLÜÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİProgram AkışıÖğretmenler Günü Program Akışı24 Kasım Öğretmenler Günü Anma24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Tören Programı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol