Yeni Öğretmen Olarak Önceliklerin Belirlenmesi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yeni öğretmenler hokkabazacak kadar çok şeyleri var: ilgi çekici dersler tasarlama, yeni içerik öğrenme, sınıf yönetme, ilgili ebeveynlerden sorular sorma, kaçınılmaz kağıt miktarını derecelendirme - liste uzayıp gidiyor.

Yeni öğretmenlerin zihninin gerisinde kalan soru şu: Zamanımı tam olarak ne zaman geçirmeliyim?

Yeni öğretmenlerin gerek duydukları güven ve mesleki kapasiteyi oluştururken temellerini oluşturmaya ve odaklanmaya yardımcı olmak için bazı yol gösterici ilkeler sunmak istiyoruz.

ÖĞRENCİLERİNİZİ BUNU GÖSTERDİNİZ
Sınıfınız öngörülebilir bir ritme geçmelidir. Öğrenciler kendilerinden beklenenleri bilmeli ve bu beklentilere uymalıdır. Sınıfa yerleşmek için stratejileriniz olmalı ve onların dikkatini hemen alın. Gözlemleriniz ve beden diliniz tartışmaları kolaylaştırırken, soruları yanıtlarken, öğrencilere faaliyetler boyunca rehberlik ederken ve geri bildirim sağladığınızda küçük davranışsal sorunları düzeltmelidir. Bunlar ustalaşması kolay şeyler değil.

Yine de ustalaşmaya değer: İyi çalışan bir sınıf, öğrencilerinizin saygısına ve güvenine ilham veriyor ve titiz ve ilgi çekici dersler verebilmenizi sağlıyor. Öğrenciler neyi öğrendiklerini ve daha da önemlisi niçin öğrendiklerini öğrenmelidirler. Derslerinizi planlarken, net hedefler yazın ve tutarlı bir öğrenme yolu oluşturun. Öğrenme hedefleri, daha sonra, seçilen faaliyetlere kullanılan masa düzenlemesi ve teknoloji araçlarından her şeyi bilgilendirmelidir.
AVANTAJINIZI KULLANMAK İÇİN HEVESİNİZİ KULLANIN
Bütün bunlar göz korkutucu görünmek zorundadır, ancak yeni öğretmenler öğrencilere konularıyla ilgili benzersiz bir enerji ve bulaşıcı bir coşku sunabilir. Bunun gücü hafife alınamaz.

Tutkularınızın okul gününün ötesine nasıl uzandığını kendisiyle paylaşın: Siz de bir yazar olan İngilizce öğretmeni misiniz? Sürüngenleri evcil hayvan olarak tutan bir fen öğretmeni misiniz? Yerel siyasette aktif olan bir tarih öğretmeni misiniz? Bu kimlikleri ve deneyimleri sınıfınıza getirdiğinizde, otoritenizi güçlendirirken öğrencilerinizle ilişkiler kuruyorsunuz.

BAKIMINI ÖĞRENCİLERİNİZE GÖSTER
Öğrencilerimizin onları önemsediğimizi ve başarılı olma yeteneklerini bilmesi gerekir. Onlara yaşamları ve çıkarları hakkında sorun. Futbol takımının galibiyetleri ve matematik notlarıyla ilgili hayal kırıklıklarını paylaşma heyecanını paylaş.

İkinci şans, redos ve yeniden yazma önererek, zorlayıcı öğrencilerinize geliştirmelerine yardımcı olun. Okul ve hayat, ilk kez ya da diğer insanlarla aynı zamanda doğru bir şekilde elde etmemekle ilgilidir.

Ayrıca, yüksek başarı alanlarınıza, planlanan müfredatınızın dışındaki konuları bile araştıran, onları ilgilendiren konuları araştırmak, oluşturmak ve yazmak için fırsatlar sunarak meydan okumalısınız.

Mükemmel öğretmenler, öğrenim sürecinde öğrencilerle işbirliği yapar. Masanın arkasından çık ve öğrencilerinle bir daire çiz. Gruplarına katılmak için bir sandalye çekin. Arkada otururken ve onları dinlerken onları odanın önüne getirin.

Öğrencileriniz ellerini kaldırdıklarında, “Ne düşünüyorsunuz?” Sorusunu sorduktan sonra, diğer öğrencilere “Başka hangi sorularınız var?” Diye sorarak konuşmayı genişletin. Tüm cevapların olduğu dürtüye karşı koyma ve bunun yerine, “Kim cevap verebilir?” veya “Kim bilir, neden?” gibi sorular sorarak öğrencilerin birbirlerine cevap vermelerini teşvik eder.

Öğrencilerin seslerini konuşmalara davet etmek, rolleri yönetmenden yardımcı öğrencilere sorunsuz bir şekilde değiştirmenize olanak tanır. Bazen yazma sürecini modelleyeceksiniz ve diğer zamanlarda öğrencilerinizin yanında bir yansıma yazacaksınız. Bir gün sivil söylem normlarını gözden geçiriyor olabilirsiniz ve kısa süre sonra tartışmada eşit bir katılımcı haline gelebilirsiniz. Öğrenciler, onlarla birlikte öğrendiğinizi ve sırtlarını aldığınızı bilmelidir.

YARDIM İSTEYİN, DİNLEYİN VE GERİ BİLDİRİMİ UYGULAYIN
Her ne kadar yeni öğretmenler meslektaşlarına yardım istediklerini sorma konusunda isteksiz olsalar da, bunu yapmak, sorduğunuz kişiye saygı duyduğunuzu gösterir. Çalışmalarını ve materyalleri aramıyorsunuz, ancak çalışmalarınızı geliştirmek için meslektaşlarınızın uzmanlığına dokunuyorsunuz.

Etkili öğretmenlerin daha ince hareketlerini öğrenmek için meslektaşlarınızı sınıflarında gözlemlemelerini isteyin. Faaliyetler arasında nasıl geçiş yaptıkları, öğrencilerle nasıl ilişkilendiklerine ve sorulara ve kaygılara nasıl cevap verdiklerine dikkat edin. Size neyin uygun olduğunu düşünün ve bu stratejileri kendi uygulamanıza nasıl dahil edeceğinize karar verin.

30 Gün Yansıma

Büyük geri bildirimlerin yalnızca iş arkadaşlarından ve yöneticilerden gelmediğini unutmayın; genellikle öğrencilerden gelir. Yıl boyunca, öğrencilerden sınıfta olma deneyimlerini paylaşmalarını isteyin. Yararlı geribildirim isteme konusunda rehberlik için Pernille Ripp'in 30 Gün yansımasını (pdf) deneyin.

Değerinizi öğretmen olarak küçümseyemezsiniz: Eğitim araştırması , iyi öğretmenlerin akademik sonuçları güçlü bir şekilde etkilediğini gösterir.

Zamanla kişiliğinizi ve çekirdek inançlarınızı yansıtan bir öğretim stili geliştireceksiniz. Hiçbirimiz bütün cevaplara sahip değiliz, ama hepimiz olabileceğimiz en iyi öğretmenler olmak istiyoruz.

Kaynak: By Beth Pandolpho , Mark Wise-https://www.edutopia.org/article/setting-priorities-new-teacher

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al