Yabancılar neden öğretmenlere ne yapacaklarını söylemenin doğru olduğunu düşünüyor?

Bu küçük veri, öğretmenlerin birçoğuna hitap edecek olsa da, çoğunun "kriz" için yeterli olduğunu düşündüğümden şüpheleniyorum. Yaygın olarak bildirilen bir okul finansman krizi, öğretmenlerin işe alım ve alıkoyma krizi ile güçlerini birleştirdi ve bu Noel'i oldukça çirkin bir hile haline getirdi. Ve vişneyi kriz pastasına koymak için, BBC'nin belgesel dizisi Okulu , en azından bir grup okul için bütçe kısıtlamasının gerçekte nasıl göründüğüne dair bir siğil ve bakış açısı sunuyor.

Şarkıcı Charlotte Kilisesi'nden daha şenlikli neşe getirmesi için kim daha iyi? SSAT ulusal konferansında göründü ve derhal öğretmenlere, küresel düşünce liderleri ve dünyanın önde gelen politika yapıcılarının, iş liderlerinin, hayırseverlerin, eğitimcilerin ve yenilikçi firmaların kısa bir süre önce ikinci yılda Hong Kong’da toplanan kısa bir süre önce her şeyi yanlış yaptıklarını söyledi. Yidan Ödül Zirvesi öğretmenlere şunları söyledi: “Her şeyi yanlış yapıyorsun.”

Bu neden? Mesleğin dışında çalışan bu kadar çok insan neden profesyonellere sadece ne yapacaklarını söylemekle kalmayıp, bunu cömertçe ve utanç verici olmadan yapabileceklerini nasıl hissediyor? Dubai'de düşünce liderleri ve yenilikçiler için düzenlenen yıllık etkinlik takvimi biraz kalabalıklaşıyor olmalı.

Bağlantılı iki sebep var. Birincisi, mesleğin gerçekten bir tür krizde, bir güven krizinde olmasıdır. Tabii ki çok net bir şekilde genelleme yapmak imkansız, ve her gün kusursuz bir şekilde profesyonel bir iş yapan binlerce öğretmenin okullarda çocukların katılması için ayrıcalıklı olduğunu biliyorum. Ancak halkın aldığı mesajlar onlardan gelmiyor.

Sadece BBC belgesel yapımcılarından değil, aynı zamanda sendika liderlerinden, diğer temsilci kuruluşlardan ve gündemdeki önde gelen isimlerden geliyorlar. Eski bir okul müdürü olan milletvekili Thelma Walker, yakın tarihli bir konferansta “öğretmenlerin artık işe inanmadığını”  açıkladı. Walker, kesinlikle Commons Eğitim Seçim Komitesi'nde oturuyor.

Benim cevabım, tamamen işin ne olduğunu düşündüğünüze bağlı. Bu, ikinci nedene neden olur; neden bu kadar çok kişi ve kuruluş, deneyimlerinden bağımsız olarak, öğretmenlere ne yapmaları gerektiğini söylemekten korkmazlar.

Okulların sosyal hareketliliğin kilit itici güçleri olduğu mesajının tamamı, iyi hissetmek isteyen birkaç kişinin direnebileceği bir gruptur. Okuldaki en keskin profesyonellerin bazıları derhal söylemeye çalıştıkları için, sadece bu kadarını yapabilirler.

Bu çekingenlik asıl sorun. Bir güven krizinin kendini nasıl gösterdiğidir.

Sosyal hareketlilik mesajı öğretmenler kendileri inandırarak dolandırdı edildiğini, bu yüzden tutarlı yüzden oybirliği, bu yüzden baştan çıkarıcı olmuştur. Bu arada, çağdaş bir politik mesaj tamamen oyunuzu almak için tasarlandı, bir şey değil, daha az değil.

Profesyonel güveni yaymak, yenilikçiler ve düşünce liderlerini kendileri tarafından emilen fantasistler için ifşa etmeleri gereken örgütler ve bireyler, iş taleplerini pratik, zeki parametreler içinde tutmak yerine politikacıları ayırmak ve papağanlamayı tercih ediyorlar. Muhtemelen, Bayan Walker gibi, çünkü bir olmayı tercih ederlerdi.

İşte Noel tarifim, tüm iyi tarifler gibi, baharat konusunda kısa olmayan profesyonel güveni geri kazanmam.

Değişimin bireysel öğretmenlerle başlaması gerekir. Liderleriniz yapacak daha iyi işleri olduğunu düşünüyor. İngiltere'deki en başarılı şirketlerden biri Timpson zinciridir. Şirketin vizyonu yüksek fikirli değil, parayı şimdiye kadar koymak ve mükemmel müşteri hizmeti sunmaktır.

Bir profesyonel gibi muamele görmek istiyorsanız, birine benzemek zorundasınız. Profesyonel bir şey olmak istiyorsanız, bir hesap kümesini veya bilançoyu nasıl okuyacağınızı ve bir bütçeyi nasıl yöneteceğinizi bilmeniz gerekir. Okullarda çok fazla stres yaratılıyor, çünkü öğretmenler paranın başka birinin işi olduğunu düşünüyor. Sadece orada, musluğu açmak gibi. Bu nedenle, temel finansal yönetim ve bütçeleme içermeyen bir öğretmen eğitimi kursu tasarlamaktan sorumlu olan herkes, bunun hakkında bir şeyler yapın. Kendinizi kandırmayın, o zamana kadar profesyonelleri eğitiyorsunuz.

Ancak, halihazırda olabileceğiniz ölçeği yükselterek asla kayırmacılık ya da eş oranlarına düşkün olmayın. Bir okulun sağladığı her şeyin bir bedeli vardır ve çocuklar kaçınılmaz olarak, işe alım, ödüllendirme ve liyakat ve tecrübe ile ilgili dış tavsiye almazsanız, bu bedeli öderler.

Son olarak, gönüllü olmayı ve yeni kalifiye personelden bunu beklemekten vazgeç. Bu bir iş: bir iyilik değil.

Joe Nutt bir eğitim danışmanı ve yazar. Sütunlarının daha fazlasını okumak için  arka kataloğunu görüntüleyin .
 

https://www.tes.com/news/why-do-outsiders-think-its-ok-tell-teachers-what-do

Anahtar Kelimeler:
öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol