Tarih öğretmenlerinin mağduriyetleri bir an önce son bulmalıdır

Lakin ders 12. sınıflarda seçmeli olarak okutulmaktadır. Dağlık-Karabağ, Kıbrıs Meselesi, Srebrenitsa Katliamı, Ermeni Sorunu, Ege Adaları ve Kıta Sahanlığı problemi gibi önemli konuların bu ders içerisinde yer alması, günümüz dünyasında yaşanan problemlere ışık tutması, ülkemizin ve dünyamızın yakın geçmişine dair bir içerik sunması açısından zorunlu olarak yapılandırılması önemlidir. Dersin seçmeli olması öğrencilerin bu mühim konuları görmesine olanak sağlamamakla birlikte YKS gibi merkezi sınavlarda da soru olarak öğrencilerin karşısına çıkmaktadır.
Dersin bazı konuları T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin içerisinde bulunmakta fakat geniş bir yer verilmemektedir. Konuları zaten ağır olan bir dersin yine konuları ağır olan başka bir ders bünyesine alınması hem öğretmen hem de öğrenci açısından pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Öğretmenler, ders planına uyabilmek için 20. yüzyıl başlarında dünya, Milli Mücadele dönemi, Atatürk dönemi iç-dış politika, Atatürk ilke ve inkılapları gibi önemli ve her Türk gencinin bilmesi gereken konuları üstünkörü anlatmak zorunda kalıyor.  Öğrencilerse doğal olarak ağır müfredat nedeniyle ülkemizin kuruluşu aşaması, küreselleşen dünyada var olan ve halen süregelen problemlerin alt nedenlerini kavramakta güçlük çekiyor.
Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da önemsediği ve değer verdiği güncel sorunları bünyesinde barındıran Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi konularının tamamının okutulması ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders müfredatının hafifletilmesi için bahsi geçen ders mutlaka zorunlu olmalıdır. Bu durum aynı zamanda Tarih branşı açığını artıracak ve daha fazla Tarih öğretmeninin istihdamını sağlayacaktır.

Ataması Yapılmayan Tarih Öğretmenleri Platformu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol