Son Yıllarda Yapılan Sözleşmeli Öğretmen Sayısı Netleşti

2016 Yılında başlanan sözleşmeli öğretmen ataması, 3 yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı 110 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Yapılan atamalarda sözleşmeli öğretmen sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. 

,Sözleşmeli öğretmen mağduriyetide artmaya devam ediyor. 

Sözleşmeli öğretmen sayısı ise giderek büyük artış gösteriyor. Sözleşmeli öğretmenler atandıkları yerlerde en az 4 yıl kalmak zorunda. 4 yıl zorunlu çalışma süresini tamamlayan sözleşmeli öğretmenler yer değiştirme hakkına sahip olacak. ayrıca  3. yılın sonunda da kadroya alınacak. 

2018-19 öğretim yılında resmi kurumlarda görev yapan tüm öğretmenlerin yüzde 7.7’si sözleşmeli. Bu oran 2016-17’de yüzde 2.2, 2017-18’de yüzde 4.4’tü. Ek ders karşılığında görev yapan ücretli öğretmen sayısı ise tahmini olarak 92 bin. Eğitim Reformu Girişimi’nin hazırladığı Eğitim İzleme Raporu 2019’un dördüncü dosyası “Öğretmenler”de, “Oysa tüm öğretmenlerin eşit statüye sahip olduğu ve öğretmen yeterliliklerine sahip olmayan kimsenin öğretmen olarak görev yapmadığı bir düzenleme gereklidir. Aynı anda hiçbir sınıfın öğretmensiz kalmamasını güvence altında tutmak önemlidir” deniliyor.  Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre öğretmen politikalarındaki mevcut durumun değerlendirildiği raporda yer alan bazı tespitler ve öneriler şöyle: “2018-19 öğretim yılına ilişkin verilere göre Türkiye’de öğretmen sayısı 1 milyon 77 bin 307. Önceki yıla göre, toplam öğretmen sayısı yaklaşık yüzde 5 arttı. Öğretmenlerin yüzde 84.2’si resmi kurumlarda, yüzde 15.8’i özel kurumlarda görev yapıyor. “Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri verilerine göre net öğretmen ihtiyacı ise 92 bin 165.” 

Kaynak: Kamudanhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13