Öğretmenlerin İtibarı Yerlerde Gezerken, MEB Neden Susuyor ?

Çorlu da bir meslek lisesinde öğretmenle ders saati içerisinde dalga geçen öğrencilerin görüntüleri basına düştü. Yıllardır diyoruz ki uygulamalarınızla öğretmeni itibarsızlaştırıyorsunuz ancak dinleyen yok. Ne yazık ki adeta kediye boğdurulan öğretmen bir yandan velilerden şiddet görüyor öbür yandan öğrencilerden. Bu da yetmezmiş gibi sanki siz gerekeni yapın, uslanmazsa bana gönderin bir de ben gerekeni yapayım diyen bir Milli Eğitim Bakanlığı vardır. Sürekli parmak sallamalar bakanlık yetkilileri ve veliden sonra öğrenciler şimdi gerekeni yapmaktalar. Basınımız da mal bulmuş mağribi gibi bu görüntülerin üzerine atlamış ve servis etmiştir. Tabi ki basına şaşırmıyoruz. Onlar işlerine bakıyor. Ancak bakan Bey ve bürokrasisi öğretmenler alaya alırken küçük düşürülürken ve itibarları ayaklar altına alınırken acaba nereye bakıyorlar?
Bu soruyu da biz cevaplayalım; Ne yazık ki MEB i nasıl parselleriz çabasından başka bir dertleri yoktur. Onlar için liyakatsiz olsun bizim istediğimiz kişiler olsun. Varsın öğretmen itibarsızlaşsın, varsın MEB başarısızlıkta rekor kırsın, varsın okullarda uyuşturucu kullanma oranı artsın, varsın okullarda şiddet alıp başını gitsin, varsın hergün müfredat değişsin, varsın sınav sistemleri değişsin, varsın şu vakıflar şu dernekler okullarda cirit atsın umurlarında değil.
Bu kadar liyakatsiz insanı iş başında tutarak eğitimi bu hale getirenler ne yazık ki bu sonuçlardan hiçbir ders almış değiller. Yine yaptıkları yönetici atama yönetmeliğinde bu beceriksiz yöneticileri yazılıya sokmama gayretiyle makamda tutma çabası içerisine girmişlerdir. Yeniden beceriksiz şube müdürleri eliyle mülakatta ısrarcı olmuşlardır. Yani dünya yıkılsa Milli Eğitim Bakanlığı yöneticileri bu ısrarlarından vazgeçmek niyetinde değildirler.
Bu satırları yazarken Sultangazi İlçemizde yine bir öğretmenimizin velilerce darp edildiği haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Ne yazık ki Öğretmenin itibarsızlaştırılması okulda başlamıştır. Şiddete uğraması okulda başlamıştır. Çünkü birçok idareci veliyi öğretmene karşı kışkırtmıştır. Yöneticilik vasfını gösterip ortamı yumuşatamamıştır.
Sonuç olarak; Milli Eğitim bakanlığı gelinen noktadan acaba neden kendisine zerre olsun bir pay çıkartmamaktadır. Acaba öğretmenin itibarı ayaklar altına alınırken MEB neden seyircidir. Acaba hangi gerekçeyle okullarda yaşananlara kayıtsız kalmaktadır. Karşılıklı güven ortamını tesis etmek için acaba neden bir adım atmamaktadır?Remzi Özmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
metin 3 yıl önce

gerçekten yazıklar olsun. bu ülkede öğretmen kadar değersiz bir meslek grubu daha görmedim. "bana bir harf öğretme kardeşim" der duruma gelmişiz ne yazık ki...

Avatar
Tlp 3 yıl önce

Eğitim bitmiştir kim ne derse desin. Yazık..