Öğretmenlerin 2020 Eylül Ayı Seminerleri Nasıl Olacak?

Öğretmenlerin Eylül ayı mesleki çalışmaları nasıl olacak?Öğretmenler önümüzdeki hafta Pazartesi'den itibaren görevli oldukları okullarda 1 haftalık yüz yüze hizmet içi eğitim alacaklar.  Öğretmenler ilk kez salgının gölgesinde 1 haftalık hizmet içi eğitimlerini alacaklar ama milyonlarca öğretmen Eylül ayı seminerlerinin nasıl ve ne şekilde olacağı sorusuna cevap arıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Haziran ve Eylül ayında gerçekleştirilen öğretmen seminerleri yönetmeliğine göre şu şekilde maddeler yer almaktadır

Yönetici ve öğretmenler ara tatillerde, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıcına ve derslerin kesiminden temmuz ayının ilk iş gününe kadar geçen süre içerisinde okul müdürlüğü, il/ilçe milli eğitim müdürlüğü veya Bakanlıkça belirlenen mesleki çalışmaları kendi okullarında yürütürler. Ancak öğretmenler ilgili genel müdürlükler tarafından belirlenen mesleki eğitim konuları dahilinde il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince hazırlanan program çerçevesinde ilkokullarda zümre bazında, diğer okullarda ise alan bazında belli merkez veya merkezlerde mesleki eğitime tabi tutulabilirler."

MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliği öğretmenlerin ve idarecilerin seminerleri hakkında yaptığı duyuru

Ortaöğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenler; eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıç tarihine, derslerin kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe kadar geçen süreler ile kasım ve nisan aylarında yapılacak ara tatillerde, Bakanlıkça hazırlanan program dahilinde kendi okullarında mesleki çalışma yaparlar. Mesleki çalışma programı, okul müdürlüğünce yönetici ve öğretmenlere bir hafta önceden duyurulur."

Yönetmeliğe göre eylül ayında, haziran ayında ve ara tatillerde de seminer yapılacağı yönetmelikte belirtilmiştir.

Lakin yönetmelik bu şekilde madde madde açıklasa bile, bu dönemde yaşadığımız salgın gibi olaylar nedeniyle yönetmelik maddeleri dışına çıkılma ihtimalleri vardır. 

Corona salgını önümüzdeki günlerde nasıl bir yol izleyeceği ve salgının ne zaman biteceği bilinmediği için, öğretmenlerin Eylül ayında yapacakları yüz yüze hizmet içi eğitimlerinin nasıl olacağını zamanla göreceğiz. 

MEB'den bu konuya ilişkin resmi bir yazı geldiğinde siz değerli okurlarımız bu bilgiyi paylaşacağız
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13