Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge Neler Getirecek?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bugün ilk kez 3600 ek gösterge ile ilgili bir açıklama geldi. Seçim vaadi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan öğretmenlere 3600 ek gösterge vereceklerini açıkladı. Peki nedir bu 3600 ek gösterge? Öğretmenlerin ek göstergesi 3600 olunca hayatlarında neler değişecek? Merak edenler için 3600 ek göstergeyi sizler için araştırdık. 

Ek gösterge nedir, ne işe yarar?
Ek gösterge devlet memurlarının en çok önem verdiği konuların başında yer almaktadır. Aylık brüt ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir tanesidir.

Öğretmenler Neden 3600 Ek Göstergeyi Bu Kadar Çok İstiyor?

Öğretmenin ek göstergesi 3000’dir Talep edilen ise 3600 ek göstergedir. Şu an astsubayların ek göstergesi 3000’den 3600’a çıkarılmış durumdadır. Elbette bu ek gösterge askerlerimizin hakkıdır. Ancak öğretmenler de hem aldıkları eğitim gereği olarak hem de icra ettikleri kariyer mesleği olarak 3600 göstergeyi hak etmiş durumdadırlar. Ek göstergelerin düşük olması özellikle emeklilikte öğretmenlerin elini kolunu bağlamaktadır. Ek gösterge düşük olduğu için emekliliği gelmiş birçok öğretmen emekli olamamaktadır. Çünkü günümüz şartlarında emekli olan bir öğretmen sadece 1634 lira maaş almaktadır. Bu da açlık sınırının altında bir rakamdır. Ayrıca alınan tazminat miktarı da 50 60 bin civarındadır. Bu yüzden Öğretmenler insanca yaşamak istediklerinden dolayı ek göstergelerini 3600 olarak değiştirilmesini istiyorlar. Eskiden emekli maaşı ile iş kurulabilir, ev ve araba alınabilirken. Geldiğimiz noktada evi almak şöyle dursun beğendiğiniz bir arabayı bile alamazsınız. Devletin öğretmenine reva gördüğü emeklilik hayatı maalesef bu! Öğretmeni mutlu olmayan bir milletin üretmesi mümkün olamaz, Öğretmeni mutlu olmayan bir ülke ne sosyal bilimlerde ne de fen ilimlerinde kendini geliştiremez, ilerleyemez.

Ek Gösterge 3600 olursa öğretmenin haklarında ne gibi değişiklikler olacak?

Ek gösterge 3600 olarak kabul edildiğinde öğretmenlerin büyük bir kısmı emekli olacaktır. Daha yüksek emekli maaşı sayesinde daha müreffeh bir hayat yaşayacaklardır. Böylece genç öğretmenlerin önü açılmış eğitim tazelenmiş olacaktır.

Ek gösterge 3600 olursa neler değişir?

1 inci derece Öğretmen kadrosu için geçerli olan 3000 ek göstergenin 3600’e yükseltilmesi ve buna paralel olarak diğer derecelerde olanlar hakkında uygulanan ek göstergelerin de artırılması durumunda, öğretmenler ile öğretmen emeklilerinin maddi anlamda değişiklikler yaşayacaktır. 

Ek göstergenin 3000'den 3600'e yükselmesinin etkileri

AYLIK NET MAAŞLARI
EMEKLİ AYLIKLARI
EMEKLİ İKRAMİYELERİ
 (24.-TL AZALIR)
404.-TL ARTAR
14.553.-TL ARTAR
 
*2014 yılı için geçerli olan katsayılar kullanılmıştır.

Umarız yıllardır 3600 ek gösterge haayli kuran öğretmenlerimiz ve diğer memurlarımız bu isteklerine kavuşur. Ve yine umarız ki bu vaadler sadece seçim için yapılan içi boş olan vaadler olarak kalmaz. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol