Öğretmenler kendinden mi kaçıyor?

Öğretmenler kendinden mi kaçıyor? diye aklımda soru oluşturan Mehmet Dikeç'in yazısından bir bölüm...

Hiç kendinizden kaçtığınız durumla karşılaştınız oldu mu? Gerçekleri konuşmak gerekirse bir çok insanın ,yada kendiyle yüzleşmekten korkan insanların denediği bir yoldur kendinden kaçmak.İnsan bir çok şeyin üzerini örtmek yada başkalarını suçlamak için kendiyle yüzleşmekten kaçmak için,kendinden kaçar.Bu son yıllarda en çok karşılaştığımız sendromlardan biridir.Hoşlanmadığımız durumlar karşısında en sık başvurduğumuz çözüm yöntemlerinden biridir kendimizden kaçış.

Bu kaçış bazen bilerek ve planlayarak yapılır. Örneğin; hiç hoşlanmadığı bir iş arkadaşının başarılarını tahammül etmemek ve onu yok sayarak kendi içinizdeki zafiyetleri örtmek konusunda gösterdiğiniz tepkiler. Bazen ise biz bilinçli olarak, farkında olmasak da, ruhumuz istemediği durumla karşılaşmamak için kendi kaçışını gizlice planlar. Örneğin, bizi eleştirecek ve olumsuz yanlarımız bize hatırlatacak ve güzel şeyler yapmamızı hatırlatacak insanlarla bir arada bulunmamak için davetlerine katılmamak ve bu gibi insanlarla yüzleşememe korkaklığı göstermek.Ama gerçekte gösterdiğimiz tepki kendimizden ve kendi iç dünyamızdan yüzleşme kaçamağıdır. Ruh her iki durumda da karşılaşmak istemediği duruma karşı kendi savunmasını oluşturmuş, kendince dış tehdide çözüm üretmiştir.

Peki, ama ya aslında karşılaşmak ve yüzleşmek istemediğimiz kendimiz isek?
Her insanın bir “gerçek öz”ü olduğunu biliyor ve kabul ediyoruz, ama bunun yanında her insanın bir de kendisi için yarattığı “ideal imaj”ı vardır. Eğer o kişinin kendisine biçtiği imaj, aslında var olan gerçekten uzakta ise, içinde çatışmalara sebep olur.İnsan,kendisini dış dünyaya sunma şekline kendini o denli kaptırmıştır ki, gerçekte yaşadığının bunun tam tersi olduğu gerçeği, görmemesi gereken bir alandır. Böyle durumlarda kişi, adeta kendi yaşadığı olayları veya yaptıklarını, kendi dışında oluyor gibi algılamaya başlar. Savunması budur.

Kendi gerçeği ile yüzleşmekte güçlük çektikçe, kendisinden kaçmaya başlar. Olabilecek en zor kaçışlardan birisidir, kendimizden kaçmaya çalışmak. Kendisiyle yüzleşmenin ağır yükünden kurtulmanın yolu güçlüklerinin sorumluluğunu dış etkenlere yıkmaktır. Yani her şey dışsallaştırılır.

Mehmet Dikeç

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13