Öğretmenler Birlikte Daha İyi Öğrenir

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitimciler sık ​​sık eğitimin hayal kırıklığına uğradığını söylüyor. Ve onlarla işbirliği hakkında konuşursanız, hızlı bir şekilde öğretmenin ve öğrenmenin iyileştirilmesi için güçlü bir araç olabileceğini öğrendiklerini öğrenirsiniz - ve birçoğu işbirliği yapmak için artan bir beklenti hisseder.

İzolasyonu azaltmak, işbirliğinin öğrenilmiş bir beceri olduğunu kabul ederek başlar. Eğitimciler beş ana konuya odaklanarak bunu öğrenmeye başlayabilirler.

İŞBIRLIĞI GÜVEN GEREKIR

Potansiyel işbirlikçi ortakları düşündüğünüzde, öğretme ve öğrenmeyi geliştirmeye kararlı biriyle bağlantı kurun. İster uzun süreli bir arkadaşla ister yeni biriyle çalışıyor olun, ilişkiye güven oluşturmaya çalışın. Güven inşa etmek için iki adım var.
Güvenli bir ortam yaratın: Seattle'daki Bertchi Okulu'nda bir kütüphaneci olan Becky Putzier gibi, başka bir öğretmenle işbirliği yapabileceğiniz noktayı bulmak zor olabilir. “Eğitmenlerin öğrenciler için güvenli alanlar yaratmakta iyi olduklarını, ancak öğretmenler için her zaman aynı şeyi yapmadıklarını” fark etti. İlk adımı, onun öğrenme partnerinin yaşamında ve sınıfında neler olup bittiğini bulmaktı. Putzier, bu güvenli alanı yaratmamış olsaydı, “Mesleki konular hakkında konuşamazdım” diye düşünür.

Saygı göster: Washington Eyaletindeki Renton Okul Bölgesi'nde bir koç olan Annie Tremonte, “öğrenme partnerinizin fikirlerine, görüşlerine ve bakış açılarına saygı duymanın, akranlar arasındaki doğal ve verimli bir ilişkiyi teşvik ettiğini” belirtiyor. “Olumlu niyetleri varsayın” gibi normların kullanılması ”İkinize de saygıyı yaratmanıza ve korumanıza yardımcı olabilir. Potansiyel farklılıklar yüzleştiğinde, akranınızı düşüncelerini ve yaklaşımlarının paylaşılan hedeflerinize nasıl ulaştığını açıklamalarını isteyerek bu kuralı kullanın. Bu, duyguları kapatmasına izin vermek yerine tartışmayı açar.

İŞBIRLIĞI ÖĞRENCI ÖĞRENMEYE ODAKLANMALIDIR

Bir akran gözlemledikten sonra bir öğrenme faaliyeti veya bir brifing planlaması yapsınlar, başarılı işbirlikçiler öğretmenleri değil, öğrenci öğrenimini tartışırlar. Bu normu takip etmek, öğrencilere demirleyerek konuşmayı güvende tutar ve öğrenci ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli değişiklikler hakkında konuşmak için bir yol sağlar.

İŞBIRLIĞI YÖNETILEBILIR OLMALI
Okullardaki değişim talepleri bazı eğitmenlere karşı çok zor görünebilir, bu yüzden soruna bir daha eklemeyin; bunun yerine değişimin yönetilebilir olmasını sağlamak için çalışın. Eğer öğrenme partneriniz çok fazla değişim yarattığınızı düşünüyorsa, mevcut uygulamalarla kalabilir veya işbirliğini sonlandırabilirler.

South Carolina'daki Richland 2 Okul Bölgesi'nde bir ilkokul akran koçu olan Nicole Tanner, “İlk kez bütün mesafeyi atlamak zorunda değilsiniz” diye hatırlatır. Bunun yerine, küçük, ulaşılabilir, orta hedefleri belirlemeyi önerir. Bunu yönetilebilir kılmak, Tanner'ın öğrenme partnerinin “küçük başarılar konusunda heyecanlandığını ve işbirliğine devam etmek istediğini” ifade etti. Küçük adımlar sonunda oluşuyor. ”

Arizona'daki Flagstaff Birleştirilmiş Okulları'nda bir ilkokul öğretmeni ve akran koçu olan Luis Melo, “hızlı gitmek için yavaş gitmek” ile yönetilebilirliği değiştiriyor. ”Ara hedeflere ulaşırken yavaşça hareket eden Melo,“ ne yaptığınıza dair daha fazla güvenlik sağlıyor. çalışıyor. Sonunda bu daha yavaş ilk adımlar, hedeflerinize daha hızlı ilerleyebileceğiniz anlamına gelir. ”

İŞBIRLIĞI DESTEKLEYICI OLMALI

Destekleyici işbirlikçiler, birbirleriyle ve onlarla öğrenme değerini anlarlar. Akranlarla öğrenme aktivitelerini birlikte planlarken, Richland 2 bölgesinde bir ortaokuldaki akran koçu Tyler Abernathy, “dikkatlice dinler, tartışmalar yapar, kendi fikirlerinizi paylaşır, başka fikirler edinir. ve her iki fikir setine de dayanarak. ”Bu tür bir işbirliğinin sonucu, Tanner şöyle diyor:“ gerçekten güzel bir mozaik. ”

Sınıfınızda nasıl destek olacağına dair bir cevap bulabilirsiniz. Bir öğrencinin yardıma ihtiyacı olduğunda, onlara cevabı verir misiniz ya da soruları çözmek için ihtiyaç duydukları becerileri ve stratejileri geliştirmelerine yardımcı olur musunuz? İkinci yaklaşımı kullanırsanız, akranları desteklemek için kanıtlanmış bir stratejiniz vardır. Bir çözümü savunmak yerine, işbirliğinde başarılı olan eğitimciler, araştırmanın akranlarının karşı karşıya oldukları konuları yanıtlamalarına yardımcı olduğunu ve öğretme ve öğrenmeyi iyileştirme kapasitelerini geliştirdiğini buluyor .

Sorgulamanın başarılı bir şekilde kullanılması, dinleme ve soru sorma soruları sorma gibi etkili iletişim becerilerine dayanır. Antrenörler, bu becerileri geliştirmenize yardımcı olabilir ve ayrıca bunları kendi başınıza öğrenmek ve pratik yapmak için Cep Rehberi gibi kaynakları da Sorgulama Soruları için kullanabilirsiniz.

İŞBIRLIĞI AKRANLARIN GIZLILIĞINI DÜŞÜNMELI
İşbirliğine dahil olan hiç kimse, başarısızlıklarını kamuya açık olarak görmek ya da öğrenme ortaklarının resmi bir öğretmen değerlendirmesinde kullanılan bir şeyi paylaşmasını istemez. Ancak, okullarımızda işbirliğini etkilemeyi görmek istiyorsak, gizlilik konusundaki fikirlerimize meydan okumalıyız.

İşbirliğinizin sonuçları öğrencilerin öğrenmesine yardımcı oluyorsa, paylaşmak istediğiniz şeyi ve hangi kitle ile tanımlamak için öğrenme partnerinizle çalışın. Melo, okulunun Cuma günü “Paylaşımın Dare” oturumlarını anlatıyor; öğretmenlerin öğrenci başarısını geliştirmek için neler yaptıklarını açıkladığı, “birbirinden öğrenmeyi teşvik eden samimi bir ortam” yarattığı söyleniyor.

Bir takım toplantısında paylaşarak başlamak isteyebilirsiniz. Ama orada durma. Çalışmanızla ilgili blog, sosyal medyada tartışmalara katılın ve konferanslarda paylaşın. Hepimiz aynı zorluklarla karşılaşıyoruz, bu yüzden işinizi diğerlerine yardım etmek için halka açın.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol