google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Öğretmenler Alan Değişikliği İstiyor

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Alan değişikliği mağduriyeti yaşayan öğretmenler, Aralık ayında alan değişikliği bekliyorlar. Alan değişikliğine ilişkin herhangi bir takvimin yayınlanmamasından dolayı yaşanan belirsizlikten dolayı mağduriyetler yaşanıyor
 

Bilindiği üzere 2018 Aralık ayında uzun zamandır beklenen Diplomaya Bağlı Alan Değişikliği Sayın Bakanımız Ziya Selçuk'un desteğiyle gerçekleşti. Ancak ön başvuru sürecinde il müdürlüklerinden bakanlığa gönderilen öğretmen ihtiyacının çok az bir kısmı sisteme yansıtıldığı için alan değişikliği taleplerine istenilen oranda cevap verilmemiştir.

MEB Personel Genel Müdürümüz sayın Hamza AYDOĞDU, alan değişikliği bekleyen öğretmenleri temsilen kendisiyle görüşmeye gelen öğretmenlere her yıl rutin olarak diplomaya dayalı alan değişikliğinin yapılacağı müjdesini vermişti.

Aradan geçen süre içerisinde bu hususta henüz bir gelişme yaşanmadı. Alan değiştirmek için herhangi bir takvim yayınlanmadığı ve açıklama da yapılmadığı için alan değişikliği duyurusunu bekleyen öğretmenler yaşanan bu belirsizlikten ötürü mağduriyet yaşamaktadır.

Alan değişikliğinin, bir takvime bağlanarak her yıl düzenli olarak yapılmasını, sürekli tartışılan ve beklenti oluşturan bir konu olmaktan çıkarılmasını talep ediyoruz.

Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde ilgili madde şu şekildedir :

Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 34- ''

(1) 'Öğrenimine uygun alanı dışında başka bir alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda öğrenim gören öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.

(2) Bu durumda bulunan öğretmenlerin alan değişikliğine ilişkin istekleri;

a)Adaylıklarının kaldırılmış olması,

b)Öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması hâlinde dikkate alınır.

(3)Bu kapsamda yapılacak alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.'' denilmektedir.

Yönetmelik gereği alan değişikliği işlemleri için bir takvimin belirlenmesini ve bu takvimin açıklanmasını bekliyoruz.

Alan değişikliğinin rutin ve mümkün olan en yüksek normlar sisteme yansıtılarak yapılmasını istiyoruz.Sayımız az ve toplam normda hiçbir değişiklik olmuyor.

Geçen yıl 6903 kişi başvuru yaptı 4207 kisi alan değiştirdi geriye 2696 öğretmen kaldı.Toplam öğretmen normunun %1 i bile olmayan deneyimli,kendini geliştiren.değişime ve yeniliğe açık bir kitleyiz.

Alan değişikliğinden kimse mağdur olmayacak.Ancak uzun yıllar yapılmayınca bizler mağdur olduk.Geçen yıl kısıtlı normlar nedeniyle mağduriyet sona ermedi.Sayın Bakanımız ve tüm MEB yetkililerine güveniyoruz.

Sayın Bakanımız yeni sistemde liselerde norm ihtiyacının genel olarak artacağını hatta konuyla ilgili üniversitelerle işbirliğinin olacağını belirtiyor.Ayrıca 5 yıllık uzun aranın ardından bakanımızın göreve gelişiyle gelen olumlu hava bize da yansıdı. Umarım bu yıl yine olur.Bizler de seviniriz.

Gelecek yıl liselerde yaşanacak öğrenci artışıyla birlikte öğretmen ihtiyacının da karşılanması gerekecek.2012 yılındaki 4+4+4 sistem değişikliğinin etkisiyle 5.5 milyon lise öğrencisine gelecek yıl  yaklaşık 600 bin yeni öğrencinin eklenmesi bekleniyor. Bir önceki yıla göre %54; toplamda %10 a denk bir artış.İlk atama maliyetli ve batıdaki açığı kapatamaz.Ücretli öğretmen geçici ve pek çok açıdan verim alınamayan bir yöntem.Geriye güçlü bir alternatif olarak Alan değişikliği kalıyor.

Sayın Bakanımız,yıllardır beklenen Diplomaya Bağlı Alan Değişikliği göreve gelişinizle geçen yıl gerçekleşti.Ancak öğretmen ihtiyacının çok az bir kısmı sisteme yansıtıldığı için alan değişikliği taleplerine istenilen oranda cevap verilemedi. Alan değişikliğinin rutin ve mümkün olan en yüksek normlar sisteme yansıtılarak yapılmasını istiyoruz.Lütfen desteğinizi esirgemeyin bizden.

Yönetmelik gereği alan değişikliği işlemleri için bir takvimin belirlenmesini ve bu takvimin açıklanmasını bekliyoruz.

Burada bakanlığımızın baskı altına alındığı noktalardan birisi atama bekleyen öğretmenlerin baskısıdır. Ancak ilk atama bekleyen meslektaşlarımıza engel değiliz.Lütfen bizi rakip olarak görmesinler.Toplam normu etkilemiyoruz ayrıca ilk atama ile atananlar zorunlu hizmet bölgelerine atanırken alan değiştirenler il,ilçe merkezinde çalışan deneyimli arkadaşlar.Alan değişikliği yönetmelik gereği alanı birden fazla alana kaynaklık eden,ikinci lisansını bitiren herkesin hakkı.

Biz öğretmenlerin mutluluğu siz yetkililerin elinde başta Sayın Bakanımız olmak üzere tüm yetkilileri ve sendikaları bu konu ile ilgili haber bekleyen öğretmenlerimizin çağrılarına kulak vermeye davet ediyoruz.

Öğretmenleri mutlu yani başarılı olacakları alanda istihdam etmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Böylece bir çok alanda norm fazlası öğretmeni eritmek de mümkün olacaktır.

Yakın zamanda tüm illerde norm fazlası atamaları yapılacaktır. Bu atamalar tamamlandıktan sonra yapılacak alan değişikliği MEB'in ihtiyaç-istihdam dengesini daha net ortaya koyacaktır. Aralık ayında atamalar olacak şekilde MEB bir takvim açıklamalı ve buna göre alan değişikliğini gerçekleştirmelidir.

Alan Değişikliği Bekleyen Öğretmenler

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol