Öğretmenler Alan Değişikliği Bekliyor!

MEB Personel Genel Müdürümüz sayın Hamza AYDOĞDU, alan değişikliği bekleyen öğretmenleri temsilen kendisiyle görüşmeye gelen öğretmenlere her yıl rutin olarak diplomaya dayalı alan değişikliğinin yapılacağı müjdesini vermişti.

Aradan geçen süre içerisinde bu hususta henüz bir gelişme yaşanmadı. Alan değiştirmek için herhangi bir takvim yayınlanmadığı ve açıklama da yapılmadığı için alan değişikliği duyurusunu bekleyen öğretmenler yaşanan bu belirsizlikten ötürü mağduriyet yaşamaktadır.

Alan değişikliğinin, bir takvime bağlanarak her yıl düzenli olarak yapılmasını, sürekli tartışılan ve öğretmenleri beklenti içerisinde bırakan bir konu olmaktan çıkarılmasını talep ediyoruz.

Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde ilgili madde şu şekildedir :

Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 34- '' (1) 'Öğrenimine uygun alanı dışında başka bir alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda öğrenim gören öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.

(2) Bu durumda bulunan öğretmenlerin alan değişikliğine ilişkin istekleri;

a)Adaylıklarının kaldırılmış olması,

b)Öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması hâlinde dikkate alınır.

(3)Bu kapsamda yapılacak alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.'' denilmektedir.

Yönetmelik gereği alan değişikliği işlemleri için bir takvimin belirlenmesini ve bu takvimin açıklanmasını bekliyoruz.

Biz öğretmenlerin mutluluğu siz yetkililerin elinde başta Sayın Bakanımız olmak üzere tüm yetkilileri ve sendikaları bu konu ile ilgili haber bekleyen öğretmenlerimizin çağrılarına kulak vermeye davet ediyoruz.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol