Öğretmen Olarak Tükenmişlikten Kaçınmak için 5 İpucu

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

 Bir öğretmen olarak, ders planları, idari görevler, veli iletişimi ve atanmış diğer birçok görevle boğuşursunuz. Öylesine bunalmış hissettiğinizde daha az yaparak daha fazlasını nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Daha az şeyi daha iyi yapmak, dayanıklılık oluşturmak ve tükenmişlikten kaçınmak için beş ipucu:


 
 

1. Güne bir duraklama ile başlayın.


Ne yapılması gerektiğini düşün ve yaz. Bir kontrol listesi size motivasyon verebilir, görevde kalmanızı sağlayabilir ve bir öğenin eksiksiz olarak işaretlendiği her seferinde bir memnuniyet duygusu sağlayabilir. Yazılı bir plan, gün, acil bir şey hissettiren bir şey attığında odaklanmanızı sağlayabilir, ama gerçekten değil. Cidden, şu anda yapılması gereken gerçek acil durumlar olan bir günde kaç şey oluyor? Bildiğim bir öğretmen ofisinde asılı bu işareti mükemmel ifade eden bir işaret vardı:

“ Sizin tarafınızdan yapılan kötü planlama, benim üzerimde bir acil durum oluşturmuyor. ”

Kontrolünden vazgeç

Bu, A tipi öğretmenler için zor bir süreç. Bir şeyi delege edebilirseniz yapın. Gizlice, hiç kimsenin bu görevi tamamlayamayacağını düşündüğünüzü kendinize sorun. Mükemmeliyetçilik, başarısızlık korkusu veya övgü için bir bağımlılıktan kaynaklanabilir. Bu düşünce ile bir dakika sessizce oturun ve karanlığın dışına çıkarın. Bu sen misin? 

3. Yapmak istediğiniz bir şey değil, yapmak istediğiniz bir şey üzerinde çalışın.
Sizin için önemli olan bir göreve girdiğinizde zaman geçtikçe akışı hissedin. Ayrılmaları gereken kağıtları bir kenara koyun ve iğnenizi ileriye taşıyan bir şey üzerinde çalışın. Son üç yıldır beyninizde dolaşan müdürünüze sunmak istediğiniz fikir nedir? Bunu yazın, fikrinizi sunmak için bir randevu alın ve bir sonraki değerlendirmeyi yapmak kaçınılmaz olan olumlu yorumlardan yararlanın çünkü değişimden korkmayan ve işleri ileriye taşıyan öğretmen tipisiniz.

4. Sınıflandırma gerektiren bu sıkıcı kağıtları ele alalım.
Öğrencilerinizi bir evrak yığınına gömmeden sizi meşgul eden heyecan verici dersler oluşturun. Dersleri yıl boyunca ikiye katlayın ve öğrencilerinize seçenekler verin. “Dersi al” ödevini bir kez oluşturursunuz ve bir şarkı oluşturarak ve sınıfa sunarak konu yeterliliğini gösteren öğrencilerin yazılarını not etmeniz gerekmez. Son zamanlarda, bir lise matematik öğretmeni, öğrencilerine, geometriye ait şarkı sözleri ile Noel Carol şarkılarını söylerken değerlendirdiklerini izledim. Orada bir sürü not yok.

5. Verilerinizi izleyin.
Yeterince meşgul olmamanızdan endişe ediyorsanız ve bu ipuçlarını ve tekniklerini kullanarak, öğretmenlik becerilerinizin kaymasına neden olabileceğini ve sonuçta öğrencilerin okuldan ve nihayetinde toplumdan ayrılmaya karar vermelerine neden olabileceğini; Neyin çalıştığını takip et. Öğrenmeyi ölçmek için öncesi ve sonrası değerlendirmeleri kullanın. Bir Google Dokümanı oluşturun ve öğrencilerinize ne gibi dersler istediklerini ve niçin sevmediklerini sorun. Onlara öğrenmeyi eğlenceli yapan şeyleri sorun ve bana inan, paylaşacakları için mutlu olacaklar.

Bunu yapabiliriz, öğretmenlerim. Baskıların gerçek olduğunu biliyorum ve her zaman açık olan bir mesleğiz. Geri çekilmek ve spot ışığın tadını çıkarmak için biraz zaman ayırın . Dünyayı daha iyi için değiştiriyoruz.

Kaynak: https://boredteachers.com/blogs/the-faculty-room/5-tips-to-avoid-burnout-as-a-teacher

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol