ÖĞRETMEN DE İNSAN

Değerli okurlarım iki farklı mektup var, öğretmen tutumu üzerine, biri iyi diğeri kötü. Okurlarımın çoğu veli ve öğretmen olduğu için paylaşmak istedim.

***
İlk mektup:

Şubat ayında yurtdışından Isparta’ya yeni dönmüştük; oğlum 4 sınıfta Veli öğretmenimizin öğrencisi olarak Yılmaz Şener ilköğretim okulunda yeni okuluna başladı. İlk veli toplantısında oğlumun durumunu görüştüğümüzde Veli öğretmenim bana şunu söylemişti: “Her çocuk müthiş bir potansiyeldir; buradan gittiğinizde çocuğunuz hakkında benden ne duymak istiyorsanız çocuğunuza onları söyleyin.” Ne kadar değerli öğretmenlerimiz var. Veli öğretmen Isparta Yılmaz Şener ilköğretim okulundan geçen sene emekli oldu.

İkinci mektup: (biraz kısaltarak)

Benim ilkokul öğretmenim de okumayı öğrenenlere kurdele takardı. Ben okula gitmeden öğrenmiştim okumayı ve zorla heceletirdi; hecelerdim de ama bana kurdele takmadı. Herkeste var bende yok. Annem okula geldi kurdelesi olan bi kıza gazete okuttu; kız kekeledi şaşırdı. Sonra bana da okuttu, hecelemedim bile. “Hayır okuyamıyor! Öğretmen ben miyim, sen misin,” dedi anneme. Birkaç gün sonra gri bi kurdele lütfetti, takti. Ben attım.
- Kurdelen nerde?
- Düşürdüm!

O taktı, ben attım. Bir daha düşürürsen almam okula dedi. Sonra bıraktı inatlaşmayı.

Bu tarz insanlar öğretmen olmasın. Çocukların hayatlarını egolarıyla mahvetmesinler. Asla affetmiyorum, affetmeyeceğim.

***
Evet, iki mektup okudunuz. Çocuklar farklı, öğretmenler farklı. İnatçı çocuk kötü demeyin; büyük işlere imza atanların çoğu çocukken inatçı oluyorlar. Eğitim bir ekip işi anne baba ve öğretmen bu ekibin en güçlü, en etkili üyeleri. Bir ailenin, bir toplumun yapabileceği en değerli hizmet, çocuklarının olabileceğinin en iyisi olmasına yapılan hizmettir. Bu vesileyle çocuklarımızın gelişmesine hizmet veren tüm koca yürekli insanları - anne, baba, dede, nene, ağabey ve ablaları ve de gizli kahraman değerli öğretmenleri sevgi, saygı ve hayranlıkla selamlıyorum. Her biri benim için gizli ama gerçek bir kahraman, geleceğimizin mimarlarıdır. Çocukların gelişmesi için yapılan hizmet barışa hizmettir. Selamlar, sevgiler.

Alıntı: Doğan Cüceloğlu
Anahtar Kelimeler:
ÖĞRETMEN DE İNSAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13