İki Öğretmen Arasında ki Maaş Farkı 2406 Lira ! Bu Kadar Maaş Farkı Nasıl Oluşuyor ? İşte MEB'in Yanıtı .

Ömer Fethi Gürer'in Milli Eğitim Bakanlığına sorduğu öğretmenler arasındaki maaş farkına MEB'den cevap geldi.

MEB'in cevabı şu şekilde!

Milli Eğitim Bakanlığının cevapladığı bir diğer soruda öğretmen atamalarına ilişkin. 

Bakanlığımızca hangi alandan ne kadar öğretmen ataması yapılacağı henüz belirlenmemiş olup belirlendiği takdirde kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır.

Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı öncelikle kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılanmaya çalışılmaktadır. Ancak öğretmen ihtiyacının bu şekilde karşılanamadığı eğitim kurumlarında eğitim öğretim hizmetlerinin aksatılmadan sürdürülebilmesi bakımından valiliklerce Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında vc öncelikle öğretmen olma şartlarını taşıyanlar arasından ek ders ücreti karşılığında öğretmen görevlendirmesi yapılmaktadır.


Bakanlığımız eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı Merkezi Bütçe Kanunlnnna göre Bakanlar Kurulunca Bakanlığımıza tahsis edilen ve Maliye Bakanlığınca kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabilmektedir. Tahsis edilen kodrolur illerin öğretmen ihtiyaç yüzdesi esas alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtılmakta, il milli eğitim müdürlüklerince otumu yapılacak ulunlar ile bu alanlara atanılacakların istihdam edileceği eğitim kurumlan belirlenmektedir.

Bakanlığımızca ülke genelinde alanlar itibariyle öğretmen dağılımında denge sağlanması, öğretmen norm kadro sayılan esas alınarak öğretmen ihtiyacının karşılanabilirliği oranının eşit düzeyde tutulması esas alınmaktadır
Bu çerçevede öğretmen atamalarına ilişkin kontenjan belirleme işlemlerinde potansiyel aday sayısı değil alan öğretmenliğinin ülke genelindeki ihtiyaç durumu dikkate alınmaktadır.

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenler, öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılanamadığı veya bu öğretmenlerin uzun süre izinli olması gibi durumlarla sınırlı olarak görevlendirilmektedir.

Bu nedenle, ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görev yapanlar, yalnızca fiilen yaptıklan ders görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaktadır.

Bu kapsamda;
Kasım 2017 itibariyle haftada 30, ayda 120 saat fiilen ders okutanlara ek ders Ücreti olarak aylık net 1211,98 TL ödenmektedir.

Ayda 120 saat derse giren kadrolu bir sınıf öğretmenine ise 726.60 TL ek ders ücreti ve 2.891.92 TL maaş olmak üzere toplam 3.618,52 TL net ücret ödenmektedir.

Bu durumda, kadrolu öğretmenler ile ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görev yapanların aylık gelir farkı net 2.406.54 TL'dir.

Ekim 2017 tarihi itibariyle ülke genelinde resmi eğitim kurumlarında branşlar bazında net öğretmen ihtiyacı 109.238'dir.


Kaynak : SGK REHBERİ 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol