Hangi Öğretmenler Uzman ve Başöğretmen Olamaz?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Kasım öğretmenler gününde, öğretmenlik meslek kanununa ilişkin açıklamalar yapmış, öğretmenlere uzman veya başöğretmen unvanı verileceğini duyurmuştu.
Öğretmenlik meslek kanunu dün itibariyle meclise sunuldu ve meclisten geçtiği zaman, öğretmenleri ilgilendiren bir çok özlük hakları konusunda, yeni düzenlemeler geliyor. 
Öğretmenlik meslek kanunu taslağında en fazla dikkat çeken konuların başında, "uzman ve başöğretmenlik" düzenlemesi geliyor.
Yapılan açıklamalara göre, 10 yılını dolduranlar uzman öğretmen, 20 yılını dolduranlar ise baş öğretmen unvanlarına sahip olacak. 
Peki hangi öğretmenler uzman veya başöğretmen olamayacak? Hangi öğretmenler unvan sahibi olamayacak?
Uzman veya başöğretmen olmak için gereken özellikler, "Bu unvanı almak isteyen öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik düzenlenen 180 saatlik Uzman Öğretmen Eğitim Programını tamamlamış olması gerekiyor.
Ayrıca Uzman Öğretmenlik Sınavından da 70 puanın üzerinde almaları gerekmektedir"

Peki hangi koşullarda uzman veya başöğretmenlik unvanı verilmeyecek?
Kademe ilerlemesi cezası alan öğretmenler sınavlarda başarılı olsalar dahi, uzman veya başöğretmen olamayacaklar. Ancak aldıkları cezanın üzerinden 5 yıl geçtikten sonra, yeniden başvuru yapabilecekler. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz