Danıştay'dan Emsal Teşkil Edecek Karar: Öğretmenlere Mesai Saatleri Dışında Görev Verilemez!

AES Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Alperdem: Öğretmenlerin sorununa değinerek, meslekdaşlarının çalışma şartları ve zorluğu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, bazı il ve ilçelerde görev yapan öğretmenlere ders dışı saatlerinde seminer adı altında resen görevlendirme yapılıyor. 

Mehmet Alperdem'in yaptığı basın açıklaması şu şekildedir

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Alperdem, meslektaşlarının çalışma koşullarının zorluğu ile ilgili basın açıklaması yaptı. Alperdem açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İlimizde bazı ilçelerde görev yapan öğretmenlere yönelik seminer adı altında mesai saatleri dışında re’sen görevlendirme yapılarak bu öğretmenlerin kursiyer yazıldığı gözlemlenmiştir. Yetkililere bir kez daha anımsatmak isteriz ki çalışanların dinlenme hakkı Anayasal haktır. İdarelerin çalışma şartlarını göz önüne alarak kurs saat ve tarihlerini belirlemesi gerekir. Bu konuda alınmış yargı kararları ortadayken buna uymayan planlamalar bir özlük hakkının çiğnenmesi ve yasaların dışına çıkılması anlamına gelmektedir.”

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

“Bu konuda mağduriyetler yaşanmaması adına devlet memurlarının mesai saatleri dışında yapacağı her faaliyetin gönüllülük esasına dayanması gerektiğini, bu konuda bir zorlama yapılamayacağını, memurun mesai saatlerine mutlaka uyulması gerektiğini yetkililere hatırlatırız. Anadolu Eğitim Sendikası konunun takipçisi olacaktır.”

Kaynak : http://www.cagdaskocaeli.com.tr/mobil/ha...86011.html
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol