Bir Öğretmenin Tükenmişliğini Gösteren Uyarılar? Uyarı İşaretlerine Dikkat Edin

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Tükenmişliğin nedenlerini tespit etmemize yardımcı olan araştırma bize nasıl önleneceği ve nasıl mücadele edileceği konusunda rehberlik etmektedir. Beyond Burnout (Routledge) adlı kitabında, Cary Cherniss, öğretmen tükenmişliğine yol açması muhtemel olan faktörleri belirlemek için yoğun vaka araştırması araştırması kullanmıştır:

Öğretmenlerin sınıfta karşılaştıkları öğrenme ve davranış çeşitleriyle başa çıkmak için yeterli hazırlık eksikliği . Başarı hissi veren öğretmenler tükenmiş değildir.
Özerklik eksikliği Öğretmenler kendilerini profesyonel olarak düşünürler ve yöneticilerin, ebeveynlerin, yönetim kurulu üyelerinin ve günümüzde öğretmenin neye benzediğine dair fikirleri olmayan diğer kişilerin müdahalelerine maruz kalmaktadırlar.
Zor öğrenci davranışı Bu faktör birinciyle ilgilidir. Öğretmenin onlara öğretmeye çalıştıklarını öğrenmek için yetenek ve / veya motivasyona sahip olmayan öğrenciler, öğretmenlerin herhangi bir profesyonel için bu kadar önemli olan başarıya ulaşmasını imkansız kılar. Öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerini geliştirmeleri ve zor davranışlarla karşı karşıya kaldıklarında destek vermeleri nedeniyle tükenmişlikten kaçınılabilir.
Destek ve kişilerarası çatışma eksikliği. Öğretmenlik yalnız bir meslek olabilir. Diğer öğretmenlerle anlamlı bir şekilde fikir alışverişinde bulunma fırsatının olmaması, ebeveynler, yöneticiler ve öğrencilerle çatışma gibi tükenmişliğe katkıda bulunur. Anlamlı profesyonel öğrenim topluluklarının başlıca faydalarından biri, sadece bu tür bir destek sağlamaktır. Ayrıca, fakülte ve sınıf düzeyindeki toplantılar, bağlantı ve karşılıklı problem çözmeyi teşvik etmek için daha iyi kullanılabilir.
Sıkıntı Stresli öğretimin ne kadar olduğu göz önüne alındığında, bu son faktör şaşırtıcı görünebilir. Ancak, birçok öğretmen sınıfta bir veya iki yıl sonra, her gün bir sonraki aşamaya çok benzediğini ve yeni ve ilginç şeyler yapmak için birkaç fırsat olduğunu görüyorlar. Test merkezli pedagojiye karşı temel isyan kaynaklarından biri de rutinleşmesidir. Farklılaştırılmış öğretim ve kişiselleştirme, öğretmenlerin enerjik olmaya yönelik yaratıcı bir zihniyet içinde olmaları gerektiğini tanımlayan iki harekettir.
Amaçla Yeniden Bağlan
Önemli bulduğum diğer bir faktör de, öğretmenlerin eğitime niçin girdikleri ile yeniden bağlantı kurmaları ve iş günlerinin o sebepleri ile uyumlu olan bölümlerini tanımlamaları, muhafaza etmeleri ve genişletmeleridir. Eğitmenler amaçlarına açık olmadıkça, inanmadıkları tekniklere başvurma olasılıkları daha yüksektir çünkü herhangi bir alternatif görünmemektedir. Amaç ve teknik kombinasyonu, öğretmenlerin tükenmişlikten kurtulmalarına ve geri dönmelerine yardımcı olur.
Uyarı İşaretlerine Dikkat Edin
Ama içine kayıyor mu, yoksa zaten orada mı? Christina Maslach bazı çok yardımcı araştırmalar yaptı; Kendinizi nerede duracağınızı görmek için kendi kendini test edebileceğiniz "halkçı" bir şekilde ele geçirildi . Bir problem olduğunu bilmek, genellikle daha önce belirtilen sorunların (ve çözüm bulmaya başlamanın) birçoğunun ele alınmasında ilk adımdır.

İşte en önemli tükenmişlik göstergelerinden bazıları. Kendiniz olup olmadığını kendinize sorun. Nadiren, Bazen, Sıklıkla veya Çok sık:

Fiziksel veya duygusal enerjinin tükendiğini ve tükendiğini hissediyor musunuz?
İşiniz hakkında olumsuz düşünmeye eğilimli olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?
İnsanlarla daha zor ve daha az sempatik olduğunuzu düşünüyor musunuz?
Kendinizi küçük problemlerden, iş arkadaşlarınızdan ve ekibinizden kolayca rahatsız ediyor musunuz?
İş arkadaşlarınız tarafından yanlış anlaşıldınız mı yoksa takdir edilmiyor mu?
Konuşacak kimsenin olmadığını hissediyor musun?
Başarılı olmak için hoş olmayan bir baskı altında hissediyor musunuz?
İşinizden istediğiniz şeyi elde edemeyeceğinizi hissediyor musunuz?
Yanlış organizasyonda ya da yanlış meslekte olduğunuzu hissediyor musunuz?
İşinin bazı bölümlerinden sıkıldınız mı?
Örgütsel siyasetin veya bürokrasinin iyi bir iş yapma yeteneğini hayal kırıklığına uğrattığını düşünüyor musunuz?
Kendi kendine test ve bu sorular sezgisel olarak yararlı olabilir, ancak bu kontrollü çalışmalarla doğrulanmamıştır ve bu nedenle resmi bir teşhis tekniği olarak kullanılmamalıdır. Lütfen, sonuçları sağduyuyla yorumlayınız. Maslach Tükenmişlik Ölçeği daha doğrulanmış değerlendirilmesi için kullanılabilecek bir araçtır.

Okul Maddesinin Kültürü ve İklimi
Öğretmen tükenmişliği çoğu zaman bir örgütsel problemdir ve sinsi bir durumdur, çünkü özel öğretmenleri eğitim alanından, hatta bazen işlerini fiziksel olarak terk etmeden önce çıkarabilir. Çözümleri, öğretmenlerin profesyonel olarak davrandıkları ve işbirliği yapma, sorun çözme ve ihtiyaç duydukları zamanlara uygun şekilde destekleme fırsatı verdikleri, olumlu, destekleyici bir okul kültürü ve iklimi yaratmada en sık olarak bulunur.

Öğretmenlerin insanüstü bir hale gelme meselesi ve özellikle de sürdürülebilir bir şekilde, neredeyse imkansız olanı yapmada başarılı olmaya çalışan tüm korkunç koşulları ve öfkeleri aşmak bir mesele değildir. Öğrenciler, meşgul kalmak ve onlarla savaşmak için öğretmenlerine ihtiyaç duyarlar. Öğretme koşulları kötü olduğunda, öğrenme koşulları daha kötü olma eğilimindedir ve çocuklar sürekli olarak acı çeker. Bu yüzden, yanmış öğretmenlerin maddi hasarları yakılmış çocuklardır.
 

Maurice J. Elias

Kaynak: https://www.edutopia.org/blog/teacher-burnout-warning-signs-maurice-elias

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol