Bakan Ziya Selçuk'tan Öğretmenlere “Sınıfınızdaki bütün çocukların gözüne gözünüz değmeden derse başlamayın”

Öğretmen ataması için MEB Başöğretmen Salonunda düzenlenen törende konuşan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen atama töreni için öğretmen adayları ile beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. Bakan Selçuk, salonda bulunan adaylara, "Eğitim ailemize katılacak yeni öğretmen arkadaşlarım, meslektaşlarım, yoldaşlarım" diye seslendi. Bakan Selçuk, "Sizleri burada görmek bize mutluluk veriyor. Burada olmayan arkadaşlarımıza da selamlarımı, saygılarımı iletiyorum."  ifadelerini kullandı.

“Öğretmenlik bilginin ötesinde bilgelik gerektiren bir meslek”

Öğretmenlere hitaben konuşmasını sürdüren Bakan Selçuk, şunları söyledi: "Siz şimdi yeni bir yola çıkıyorsunuz. Yola çıkmak için bir menzilden yani varılacak yerden söz edilir. Eminim menzil sizin için atanmış olmak değil, esas yolculuk şimdi başlıyor ve bu yolculuğunuzun çocukların hayrına olması, onların çok daha güzel bir geleceğe kavuşması için ne kadar önemli olduğunu sanırım anlatmama gerek yok. Bizim bu yolculukta asıl hedefimiz aslında kendimiz olmak. Kendimiz olduğunda zaten çocuklar kendisi olacaklar. Kendisi olan bir öğretmen, kendisini çok iyi yetiştiren bir öğretmen, koridorda yürüse bile bir çocuğun yetişmesine hizmet eder, haliyle, tavrıyla duruşuyla görüsüyle bu çocuğun gelişmesi için çok rahatlıkla katkı sağlar. Fakat bu elbette bir kuru bilgiyle olmaz. Öğretmenlik bilginin ötesinde bilgelik gerektiren bir meslek. Eğer bu bilgeliği çocuklar paylaşmazsa bu kuru bir bilgi olur, kuru bilgi de çocuklarımızı zehirler. Asıl olan paylaştığımız bilgilerin görgüye dönüşmesidir bu görgünün de çocukların halinde tavrında günlük yaşayışında ortaya çıkmasıdır.”

“Sınıfınızdaki bütün çocukların gözüne gözünüz değmeden derse başlamayın”

Öğretmen adaylarına çeşitli önerilerde bulunan Bakan Selçuk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öğretmen arkadaşlarımdan hassaten ricam şudur. Hepiniz okullarına gideceksiniz derslerinize başlayacaksınız. Derslerinize başlamadan önce bir şeye dikkat edin lütfen. Sınıfınızdaki bütün çocukların gözüne gözünüz değmeden derse başlamayın ve lütfen onların gözünden kalbine akan bir şeyler olduğunu hissedin. O zaman sizin öğretmenliğiniz başlamıştır. Eğer sadece bilgi paylaşımı ile derse başlarsanız bilin ki siz hiçbir zaman onların öğretmeni olmayacaksınız. Onların devlet memuru olarak oraya atanan ya da öğretmen olarak o sınıfta bulunan resmi kişi olacaksınız. Benim bu bağlamda söyleyeceğim aslında çok şey var ama heyecanınızın farkındayım. Ama çocukların sesi olmaktan da onların heyecanını size iletmekten de geri duramıyorum.”

“Öğrencileri ayırırsanız gökteki yıldızları ayırmış gibi olursunuz”

Öğretmenlerden hiçbir surette öğrencilerini ayırmamalarını isteyen Bakan Selçuk, “Öğrencilerinizi lütfen ama lütfen, aslında lütfen bile değil, muhakkak surette ayırmayın. Eğer onları ayırırsanız gökteki yıldızları ayırmış gibi olursunuz. Onlar bizim için gerçekten büyük değer ve onların sadece akademik başarıları ile övünmeyin. Eğer öğrenme güçlüğü olan ya da bazı akademik sorunlar yaşayan çocukların başarısı neyse sizin başarınız odur. Asıl muvaffakiyet bu tür çocuklar üzerinde sağladığınız ilerlemedir. Bu anlamda da çocuklarımıza olan katkınızı, geride kalan çocuklar açısından bir daha değerlendirmekte yarar var. Geride kalan çocuklara katkınız kadar ileriye gitmiş oluruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk,  öğretmenlere seslenerek, “Millî Eğitim Bakanlığının gerçekten değerli bir mensubu olduğunuzu ve bu ailenin bu toplumun şerefli bir üyesi olduğunuzu asla unutmayın ve sizin yapacağınız işlerin çok daha kaliteli olması için neler yapılması gerektiği konusunda burada şahsımdan başlayarak çok büyük bir gayret olduğunu bunun bir ekip çalışması olduğunu hep beraber üretmekten zevk alacağımızı, çok daha güzel bir Türkiye için mesafe alacağımızı lütfen unutmayın ve çok farklı bir geleceğe doğru da bu ülkenin dünyanın gittiğinin tekrar farkındalığına erişin. Sizin öğretmenliğiniz bundan 10 yıl, 20 yıl, 50 yıl, 100 yıl önceki öğretmenlikten çok daha farklı olacak. Bugün okula başlayan çocuklar 2040´lara doğru iş hayatına atılacaklar ve bakacaklar ki çok ama çok farklı bir dünya var karşılarında. ´Siz bize hangi geleceği hazırladınız?´ sorusunu soracaklar. O dünyanın 4. büyük kırılması olduğunu da unutmamak çok önemli.” diye konuştu.

21. yüzyılın beklentisine bizim cevap vermemizin çok önemli olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, “Çünkü kıyasıya bir rekabet var dünyada. Örneğin Çin´deki üstün zekâlı dahi sayısı neredeyse Türkiye´nin nüfusu kadar. Biz neyle nasıl mücadele ettiğimizin şuurunda olmak zorundayız. Bu şuurdur ki bizi besler, bu şuurdur ki güçlü bir Türkiye için bize enerji sağlar.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol