Bakan Ziya Selçuk: Öğretmenlik, temelde bir fedakârlık mesleğidir

Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir”

Mustafa Kemal Atatürk´ün ‘Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir’ özdeyişini hatırlatan Bakan Selçuk, bu özdeyişin hala geçerli olduğunu vurgulayarak “Bu anlamda da Başöğretmen´in gölgesinde ayrı bir enerjiye sahip olabileceğimizi de hatırda tutmakta yarar var.” değerlendirmesini yaptı.

“Öğretmenlik mesleği çok temelde bir fedakarlık, özveri mesleği”

Öğretmenlik mesleğinin temelinde fedakarlık bulunduğunu vurgulayan Bakan Selçuk şöyle devam etti: “Öğretmenlik mesleği çok temelde bir fedakarlık, özveri mesleği. Eğer konfor arıyorsanız bu meslek gerçekten uygun bir meslek değil. Eğer yorulduğunuzu bitkin düştüğünüzü hissetmiyorsanız gerçekten hakkını vermediğiniz konusunda bir şüpheye ihtiyacınız olabilir. Öğretmenin her zaman huzursuz olması lazım. Çocuğun huzuru için öğretmenin huzursuzluğu şart görünüyor.”

Cumhurbaşkanlığı Sistemi´nin ilk Millî Eğitim Bakanı olmanın heyecanı

Yeni yönetim sisteminin inşası bağlamında hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´nin ilk Millî Eğitim Bakanı olmanın heyecanını yaşadığını dile getiren Bakan Selçuk, “Şahsıma bu görevi tevdi eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a tekrar teşekkür ediyorum ve bunun nasıl bir sorumluluk olduğunu inanın bütün hücrelerimde hissediyorum. Sizin de bir hissiyatınız olduğunun farkındayım. Çok ama çok heyecanlı olduğunuzu da görüyorum. Ağır bir yükün altına gireceksiniz. Ama emin olun ben şu anda sizin yerinizde olmayı çok isterdim. Bu da ayrı bir konu. Çünkü öğretmenliğin heyecanı çok farklı bir şey. Sizin yapacağınız işlerle ilgili olarak güvenceniz biziz ve bizim güvencemiz sizsiniz. Ben bu bütün söylemleri ifade ederken çeşitli konuşmaları yaparken sadece ve sadece Türkiye´deki tüm öğretmenlere güvenerek bunu söylüyorum. Eğer yan yanaysak eğer berabersek birlikteysek eğer çocuklarımız için bir şey yapacaksak işbirliğine gireceksek hep beraber bunu tutup kaldırmamız lazım. Biz bunu çok rahatlıkla yapabiliriz.” diye konuştu.

“Öğretmenlik basit bir memuriyet değildir”

Bakan Selçuk, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Sizlerin atacağı adımlarla bizim desteklerimizle beraber üreteceğimiz iş ve işlemlerle çok daha parlak bir Türkiye, çok daha parlak bir gelecek olacağını tüm kalbimle hissettiğimi bilmenizi istedim. Bütün bunları yaparken maziden atiye duracağımız güçlü köprüleri de hiç unutmadığımızı bilin lütfen. Bu işin sadece basit bir memuriyet olmadığını fark edin lütfen.”

“Yeryüzünün öğretmeni olmak için gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir”

Aliya İzzetbegıviç’in ‘Yeryüzünün öğretmeni olmak için gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir’ sözünü hatırlatan Bakan Selçuk, “Bizim öğretmenliği bu çerçevede ele almaklığımız son derece mühim. Bütün bu işlerin, binaların, kalemlerin, defterlerin kitapların amacı tamamen bütün öğrencilerin kendisi olması için onların dünyaya medeniyete bir katkı sağlaması için bir araç olduğunu unutmamakta yarar var.” dedi.

“Umut güzel bir şeydir, ama umut tacirliği iyi bir şey değildir”

Bu sene bütçe imkânları dahilinde 20 bin öğretmen atamasının gerçekleştirilebildiğini dile getiren Bakan Selçuk, "Ama bu konuda elimden gelen çabayı fazlasıyla ama gerçekten fazlasıyla gösterip bu sayının çok daha artması konusunda gereken çaba içinde olacağımızı unutmamanızı özellikle istirham ederim. Umut güzel bir şeydir ama umut tacirliği iyi bir şey değildir. Bu konuyla ilgili emin olun ne gerekiyorsa her türlü enerjimizi gayretimizi sarf edip gereken sonuçlara ulaşmayı müjdelere kavuşmayı diliyorum. Bu vesileyle başta Cumhuriyetin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete uğurladığımız tüm şehitleri, özellikle bayrağın dalgalandığı bölgelerde şehit olan öğretmenlerimizi saygıyla minnetle anıyorum.” diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ise yaptığı konuşmada, Türkiye genelindeki öğretmen sayısının 900 bin 525 olduğunu belirterek, "Türkiye geneli öğretmen doluluk oranımız yüzde 87´dir. 20 bin öğretmen ataması ile beraber toplam öğretmen sayımız 920 bin 525 olacaktır. Türkiye geneli öğretmen doluluk oranımız ise yüzde 87´den yüzde 89´a çıkacaktır." bilgilerini paylaştı.

Konuşmaların ardından Bakan Ziya Selçuk, salondakilerden kura numarası için 9 ayrı rakam istedi. Belirlenen kura numarasına göre yapılan atama sonucunda salonda, ataması yapılan öğretmen adayları sevinçlerini paylaştı. Bakan Selçuk, atamaların hayırlı olmasını diledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13