Bakan İsmet Yılmaz: Eğitimin kilit taşı, olmazsa olmazı öğretmendir

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yılmaz, Hatay İskenderun’da bir hayırsever tarafından eğitime kazandırılan 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitimin ülkenin en önemli konusu olduğunu söyledi. Eğitimden daha öncelikli hiçbir konunun olmadığını belirten Yılmaz, bunu söylerken de "en önemli sorunudur" demek istemediğini ifade etti. Eğitimde bir aksama olması halinde her şeyde aksama meydana geleceğinin altını çizen Yılmaz, şöyle devam etti: "Eğitim iyiye giderse her şey iyiye gider. Eğer bugün Türkiye´de gerçekten yapılan iyi şeyler varsa eğitimden. Ama şunu da söylüyoruz, eksik olan ne varsa onun da sebebi eğitimdir, yine o eksikleri gidermenin yolu da eğitimden geçiyor. Ülkemizi bilgi ekonomisine taşımak istiyoruz. Endüstri 4.0´le buluşturmak istiyoruz. Ne gerek? Eğitim gerek. Türkiye´de demokrasiyi yerleştirmek, kökleştirmek istiyoruz. Çünkü insanların kendisi hakkında sağlıklı karar alabilmesi için mutlaka eğitim şart. Dolayısıyla hem bilgi ekonomisine geçişin, hem de demokrasinin güçleştirilmesi için eğitim olmazsa olmaz unsurdur. Bugün Tüm Türkiye´de 65 binin üzerindeki okulumuzda bir milyondan fazla öğretmenimizle 18 milyona yaklaşan öğrencimize eğitim eğitim veriyoruz."

Yılmaz, Türkiye´nin kızıl elmasının çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkmak olduğunu vurgulayarak, bunu da gerçekleştirmek için eğitimin kalitesini arttırmak gerektiğini söyledi. Eğitimin alt yapısının çözülememesi durumunda eğitimin kalitesinden bahsedilemeyeceğine işaret eden Yılmaz, kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisinin altyapı ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu dile getirdi.

Altyapı eksiğini gidermek için çalıştıklarını belirten Yılmaz, şunları söyledi: "Bunun için bütçede kaynak aktarmak lazım. Kendiliğinden herhangi bir eksiklik tamamlanmaz. 2018 hükümet bütçesinden eğitime 134 milyar 727 milyon lira ayırdık. Bu hükümet bütçesinde en yüksek pay. Ne kadar? Yüzde 18. İyi ama nereden başladığımızı gösterelim ki aldığımız mesafeyi görelim. 2002´de toplam eğitime ayrılan para 10,5 milyar bile değildi. O zaman 11 milyar bile değil. Şimdi 134 milyar liradan daha fazla. Milli gelirden ne kadar ayırıyoruz? İçimizde eğitimciler var. Milli gelirinden yüzde 6,2´sinden fazlasını eğitime ayırıyoruz. Avrupa´da en fazla milli gelirinden eğitime pay ayıran ülke Türkiye´dir."

"En büyük yatırımı öğretmene yaptık"

Bakan Yılmaz, eğitimin öğretmensiz olmayacağına vurgu yaparak, en büyük yatırımı öğretmene yaptıklarını söyledi. Okul, akıllı tahta, tablet, bilgisayar ve kitabın öğretmenle anlamlı hale geldiğini aktaran İsmet Yılmaz, şöyle konuştu: "Eğitimin kilit taşı, olmazsa olmazı öğretmendir. Bizim dönemimizde 584 bin öğretmen ataması gerçekleştirdik. Biz geldiğimizdeki öğretmen sayısı 500 binler civarındaydı. İnşallah bu yıl 25 bin öğretmeni eğitim ailemize katacağız. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı kaliteli eğitimin için aranan unsurlardan biridir. Önceden Türkiye´de 28 öğrenciye bir öğretmen düşüyordu. Hatay´da da böyleydi, Türkiye´de de böyleydi. Şimdi 17 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Bu rakamlar Kore ile aynıyız, Japonya´yla aynıyız, İngiltere´yle aynıyız ama Fransa´dan da daha iyiyiz. Yine kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılmasıdır. Bizim dönemimizde 282 bin yeni derslik yapıldı. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 36´ydı, 24´e düştü. Kaliteli bir eğitim için olmazsa olmaz unsur olan derslik başına öğrenci sayısında batının seviyesini yakaladık."

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol