Atama Bekleyen Öğretmen Sayısı 400 Bin, Öğretmen Açığı 117 Bin !

Yıllardır devam eden öğretmen açığı ve ataması yapılmayan yüz binlerce öğretmen var. Atama bekleyen öğretmen sayısı 400 binken, öğretmen açığı ise 117 binken neden öğretmen atamaları yapılıp bu açıklar kapatılmıyor?  Cumhuriyet Halk Partisi, ‘Öğretmen atamaları bir an önce yapılmalı’  

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 400 bin öğretmen atamasını Meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtladığı soru önergesinden şaşırtan rakamlar çıktı… Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ülkemizde okulların öğretmen ihtiyacının 117 bin 403 olduğunu açıkladı. Bakan Selçuk'un verdiği bilgiye göre, 2018 yılında ataması yapılan öğretmen sayısı ise 20 binde kaldı.

Binlerce öğretmen adayının yıllardır mağdur edildiğini belirten CHP'li Gürer tepkisini şöyle dile getirdi: “Öğretmen açığı ve atanamayan öğretmenlerin sayısıyla ilgili tablo ortadadır. Bu ülkede 117 binden fazla öğretmen açığı bulunmaktadır. Aynı zamanda 400 binden fazla öğretmen de atama beklemektedir. Böyle bir tablo karşısında Bakanlığın yapması gereken, var olan öğretmen açığını, atama bekleyen öğretmenlerden karşılayıp bunları kadrolu bir şekilde okullarda görevlendirmektir. Sözleşmeli öğretmenler de doğrudan kadroya alınmalıdır. Mevzuatı gerekçe göstererek, öğretmen ataması yapılmaması, öğretmen açığı sorununu çözemeyeceği gibi atanamayan öğretmenlerin beklentisinin de karşılanamayacağını göstermektedir.”

Öğretmen açığı yıllardır sorun olarak devam ediyor ve hiç bir şekilde buna engel olunmuyor. Eğitim fakültesi mezunlarının, her sene yapılan öğretmen atamalarından fazla olmasından dolayı bu kaos bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. 

SÖZCÜ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13