Ağustos'ta Öğretmen Ataması Yapılacak mı? Bakan İsmet Yılmaz Açıkladı

TBMM de Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşmeler yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen atamaları hakkında sorular soruldu. Öğretmen atamaları hakkındaki soruları cevaplandıran İsmet Yılmaz  açıklamaları şu şekilde.

400 Binden fazla öğretmen atanmayı beklerken siz neden 25 bin öğretmen alımı yapıyorsunuz?

Yılmaz'ın bu soruya verdiği cevap:  Evet bu sayıyı 150 bin yapalım ama devletin ekonomisi var. Bu ekonominin içinde hâkim ihtiyacı var, polis ihtiyacı var, hemşire ihtiyacı var, sağlıkta ihtiyacı var. Dolayısıyla da devlet olarak planlama yaparken sadece bir alanda yapsak diğer alanlarda hizmet aksayacak. İstiyoruz ki sağlıkta da hizmet aksamasın, güvenlikte de hizmet aksamasın, adalette de hizmet aksamasın, eğitimde de hizmet aksamasın.
Yılmaz K konuşmasına şu şekilde devam ett.; Peki, öğretmen ataması yapmıyoruz ama dersler boş mu geçiyor? Hayır. Ne yapıyoruz? Öyle veya böyle, ücretli öğretmenlerle biz bunları gideriyoruz. Sayı gittikçe azalmış durumda, inşallah önümüzdeki dönemlerde daha da azaltacağız. Yok, hep öyle sanılır ama bak, en çok kamu görevlisi alan benim. İşte, 20 bin-25 bin öğretmen alıyorum.

Engelli öğretmen atamalarınada değinen İsmet Yılmaz: Yine, 20 bin öğretmen ataması içerisinde engelli öğretmen yok ancak en kısa zamanda ilave 500 bin öğretmenin de -Başbakanımız ifade etmişti- alımı için duyurusuna çıkacağız, çok kısa bir zaman içerisinde. "Ağustos ayında yeni bir atama yapacak mısınız?" Hayır, yeni bir atama yapmayacağız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol