24 Kasım öğretmenler gününü neden kutluyoruz? 24 Kasım'ın önemi

24 kasım öğretmenler gününü neden kutluyoruz? 24 Kasım'ın önemi. 24 Kasım öğretmenler gününe kısa bir süre kaldı. Her sene 24 Kasım günü öğretmenler günü kutlaması yapılmaktadır. Öğrenciler öğretmenler gününe özel programlar ve hediyeler alarak bu özel günde öğretmenlerini anarlar. Öğretmenler gününün tarihçesine bakılacak olursa, dünyada bir çok ülke öğretmenler gününü 5 Ekim'de kutlarken, ülkemizde bu 24 Kasım tarihinde gerçekleşiyor. 
Öğretmenler günü 1994'ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris'te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”'nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”'ni oybirliği ile kabul edildi

Ülkemizde öğretmenler günü ise, 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu özel günde en değerli meslek gruplarının başında gelen öğretmenlerimiz 1 günlüğüne olsun hatırlanıyor . 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol