KÜRK MANTOLU MADONNA KISA KİTAP ÖZETİ

İnsan, insanın sadece sevgisine ve alakasına muhtaç...!
Dünyada hayatın bir tek manası varsa o da sevmektir. 
Hatta mukabele edilmesini bile beklemeden sadece sevmek.
 

Sabahattin Ali'nin en önemli eserlerinden biridir "Kürk Mantolu Madonna" Bulgaristan doğumlu olan Sabahattin Ali Türkiye'de Almanca öğretmenli yapmış ve sayısız eserlere imza atmış değerli bir edebiyatçımızdır.
Sabahattin Ali'nin en önemli eserlerinin başında Kürk Mantolu Madonna yer almakta.
Kürk Mantolu Madonna kitabını okumayanlar emin olsun ki, çok şey kaçırmış olurlar

Sıkılmadan tekra tekrar okuyacağınız muhteşem bir aşk öyküsü

Konusu ile adından sıkça söz ettiren eser, Türk edebiyatının da en önemli romanları arasında gösteriliyor. Psikolojik bir anlatı olarak da ifade edebileceğimiz roman aslında üç ana tema etrafında şekilleniyor: Aşk, yalnızlık ve yabancılaşma. Kürk Mantolu Madonna, daha çok bir aşk hikayesi olarak görünse de romanda aslında bir insanın yalnızlaşma sürecine ve giderek topluma yabancılaşmasına şahit oluyoruz. Psikolojik tahliller çerçevesinde bu yabancılaşma ve yalnızlık duygusunu Sabahattin Ali o kadar iyi anlatıyor ki, okurken bize bu hisleri adeta yaşıyormuşçasına hissettiriyor.

Hüzünlü bir aşk öyküsü olan Kürk Mantolu Madonna, iki hikayeden oluşan bir anlatıma sahip. İlk hikayede Rasim adlı karakterin iş bulması ve Raif Efendi ile tanışması anlatılıyor. Kimseler ile konuşmayan sessiz sakin Raif Efendi’yi gözlemleyen ve onu daha yakından tanımak isteyen Rasim’in anlatımı ile Raif Efendi’yi dinliyoruz. Onun neden bu kadar yalnız ve topluma yabancı olduğunu ise kendisinin kaleme aldığı siyah kaplı defter aracılığı ile ikinci hikayede öğreniyoruz. İkinci hikaye Raif Efendi’nin kimselere söylemediği ve anlatmadığı bir aşk hikayesi ile başlıyor. Gençlik yıllarına gittiğimiz bu defterde Raif Efendi’nin Almanya’da bir resim sergisinde Maria Puder ile tanışması ve sonrasında birbirlerine aşık olmasının hikayesi içinde bir anda kendimizi buluyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol