KIRMIZI MEKTEP FENER RUM ERKEK LİSESİ


Fransa’dan getirtilen kırmızı tuğlalardan yaptırıldığı için halk arasında 'Kırmızı Mektep' ya da 'Kızıl Mektep' olarak da anılan Fener Rum Erkek Lisesi, kırmızı rengi ve kubbeli mimari yapısı ile hemen göze çarpan bir yapıdır.
İstanbul’da faaliyet gösteren az sayıdaki Rum eğitim kurumlarından biri olan Fener Rum Erkek Lisesi, İstanbul’un fethinden önce patriklik akademisinin devamı olarak hizmet veriyordu. İstanbul' un Fatih tarafından fethedilmesiyle Bizans´ın yönetici sınıfı ve tüccarları kenti terk ederek Ege adaları, İtalya ve Fransa´ya sığınmıştır. Fatih Sultan Mehmet, 1454´te, tüm İstanbullu Ortodoksları kente geri çağırmış, bu çağrısını bir fermanla da resmileştirmiştir. Ortodoksların kendi dillerinde eğitim yapabilmelerine, patrikhanelerini yeniden ihya edip tüm ibadetlerinin eskiden olduğu gibi serbestçe yerine getirebilmelerine olanak sağlayan yine Fatih Sultan Mehmet olmuştur.
Fatih Sultan Mehmet’in girişimleriyle hayat bulan okul, ülkenin dört bir yanından gelen Ortodokslar için bilim yuvası haline gelmiş, Osmanlı Devleti’nin İlk Edebiyat Akademisi olarak anılmaya başlanmıştır.

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol