En Zeki Hayvan Hangisi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Hayvan zekasını saptamak zordur çünkü "zeka" farklı biçimler alır. Zeka türlerinin örnekleri arasında dil anlama, kendini tanıma, işbirliği, fedakarlık, problem çözme ve matematik becerileri yer alır. Diğer primatlarda zekayı tanımak kolaydır, ancak düşündüğünüzden daha akıllı olabilecek başka birçok tür vardır. İşte en zekilerden bazıları.

Yüksek zeka hem omurgalılarda hem de omurgasızlarda bulunur. 
İnsan olmayan hayvanlarda zekayı test etmek zordur. Ayna testi, öz farkındalığın bir ölçüsüdür. Sosyal beceriler, duygusal kapasite, problem çözme ve matematiksel yetenek de zekayı gösterir.
Tüm omurgalılar bir dereceye kadar zeka gösterirler. Omurgalılar memeliler, kuşlar, sürüngenler, amfibiler ve balıklardır. Kafadanbacaklılar ve böcek kolonilerinde yüksek düzeyde omurgasız zekası görülür.

Kuzgunlar ve Kargalar
Kuzgun ve kargalar alet yapar ve kullanır.

Tüm Corvid kuş ailesi zekidir. Grup saksağanları, alakargaları, kuzgunları ve kargaları içerir. Bu kuşlar, kendi aletlerini icat eden tek primat olmayan omurgalılardır. Kargalar insan yüzlerini tanır, diğer kargalarla karmaşık kavramları iletişim kurar ve geleceği düşünür. Birçok uzman , karga zekasını 7 yaşındaki bir insan çocuğunun zekasıyla karşılaştırır .şempanzeler
Şempanzeler mızrak ve başka basit aletler yapabilirler.

Şempanzeler hayvanlar alemindeki en yakın akrabalarımızdır, bu nedenle insanlarınkine benzer bir zeka sergilemeleri şaşırtıcı değildir. Şempanzeler mızrakları ve diğer araçları modaya uygun hale getirir , çok çeşitli duygular sergiler ve kendilerini aynada tanırlar. Şempanzeler insanlarla iletişim kurmak için işaret dilini öğrenebilirler.filler
Filler sorunları çözmek için birbirleriyle işbirliği yapabilirler.

Filler , herhangi bir kara hayvanının en büyük beyne sahiptir . Bir filin beyninin korteksinde insan beyni kadar nöron bulunur. Fillerin olağanüstü hafızaları vardır, birbirleriyle işbirliği yaparlar ve öz farkındalık gösterirler. Primatlar ve kuşlar gibi oyun oynarlar.


goriller
Goriller karmaşık cümleler kurabilir.


İnsanlar ve şempanzeler gibi goriller de primatlardır. Goril adında Koko bir evcil hayvan kedi için işaret dilini ve bakımını öğrenme meşhur oldu. Goriller, insanlarla iletişim kurmak için orijinal cümleler oluşturabilir ve nesneleri ve daha karmaşık kavramları temsil etmek için sembollerin kullanımını anlayabilir.yunuslar
Yunuslar aldatmacalar tasarlayacak kadar zekidirler.

Yunuslar ve balinalar en az kuşlar ve primatlar kadar zekidir. Primatlar gibi yunuslar ve balinalar da memelidir. Bir yunus, vücut boyutuna göre büyük bir beyne sahiptir. Bir insan beyninin korteksi oldukça kıvrımlıdır, ancak bir yunus beyninin daha da fazla kıvrımı vardır! Yunuslar ve akrabaları, ayna öz-farkındalık testini geçen tek deniz hayvanlarıdır.domuzlar
Küçük domuz yavruları bile aynadaki yansımanın nasıl çalıştığını anlar.

Domuzlar labirentleri çözer, duyguları anlar ve sergiler ve sembolik dili anlar. Domuz yavruları yansıma kavramını insanlardan daha genç yaşta kavrar. Yiyecekleri aynada gören altı haftalık domuz yavruları, yiyeceğin nerede olduğunu anlayabilir. Buna karşılık, insan bebeklerinin yansımayı anlaması birkaç ay sürer. Domuzlar ayrıca soyut temsilleri anlar ve bu beceriyi bir joystick kullanarak video oyunları oynamak için uygulayabilir .Ahtapotlar
Akvaryumdaki bir ahtapot, çok rahatsız ediciyse ışığı kırabilir.

Diğer omurgalılardaki zekaya en çok aşina olmamıza rağmen, bazı omurgasızlar inanılmaz derecede zekidir. Ahtapot herhangi omurgasız büyük beyni, henüz nöronların beşte üçü onun kollarında aslında. Ahtapot, alet kullanan tek omurgasız hayvandır. Otto adlı bir ahtapotun , akvaryumundaki parlak tepe ışıklarını devre dışı bırakmak için taş atıp su püskürttüğü biliniyordu.


papağanlar
Papağanlar mantık bulmacalarını çözebilir.

Papağanların bir insan çocuğu kadar zeki olduğu düşünülmektedir. Bu kuşlar bulmacaları çözer ve ayrıca neden-sonuç kavramını anlar. Papağan dünyasının Einstein'ı, şaşırtıcı hafızası ve sayma yeteneği ile tanınan bir kuş olan African Grey'dir. Afrika Gri papağanları, etkileyici sayıda insan sözcüğü öğrenebilir ve bunları insanlarla iletişim kurmak için bağlam içinde kullanabilir.


köpekler
Alman çobanları yeni komutları hızla öğrenmeleriyle tanınırlar.

İnsanın en iyi arkadaşı zekasını insanlarla ilişki kurmak için kullanır. Köpekler duyguları anlar, empati gösterir ve sembolik dili anlar. Köpek zekası uzmanı Stanley Coren'e göre, ortalama bir köpek yaklaşık 165 insan kelimesini anlıyor. Ancak, daha fazlasını öğrenebilirler. Chaser adlı bir border collie, 1022 kelimeyi anladığını gösterdi. Onun kelime dağarcığının bir analizi Behavioral Processes Journal'ın Şubat 2011 sayısında yayınlandı .


rakunlar
Rakunlar karmaşık kilitleri seçebilir.

Ezop'un Karga ve Sürahi masalı bir rakun hakkında yazılabilirdi. USDA Ulusal Yaban Hayatı Merkezi ve Wyoming Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, rakunlara şekerleme ve bazı çakıl taşları içeren bir sürahi su verdi. Şekerlemelere ulaşmak için rakunlar su seviyesini yükseltmek zorunda kaldı. Rakunların yarısı, ödülü almak için çakıl taşlarının nasıl kullanılacağını anladı. Bir diğeri, sürahiyi devirmenin bir yolunu buldu.

Rakunlar ayrıca kilitleri toplamada çok iyidirler ve sorunların çözümlerini üç yıl boyunca hatırlayabilirler.


Diğer Akıllı Hayvanlar
Güvercinler ve güvercinler aptal görünebilir, ancak şaşırtıcı bir matematik kavrayışları vardır.
 Güvercinler ve güvercinler aptal görünebilir, ancak şaşırtıcı bir matematik kavrayışları vardır. Fernando Trabanco Fotoğraf / Getty Images
Gerçekten, on hayvandan oluşan bir liste hayvan zekasının yüzeyine zar zor dokunuyor. Süper zekaya sahip diğer hayvanlar arasında fareler, sincaplar, kediler, su samurları, güvercinler ve hatta tavuklar bulunur.

Arılar ve karıncalar gibi koloni oluşturan türler farklı bir zeka türü sergiler. Bir kişi büyük başarılar elde edemeyebilirken, böcekler, omurgalı zekasına rakip olacak şekilde sorunları çözmek için birlikte çalışırlar.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13