Sabunda Mikroplar Yaşar mı?

Mantıken, vücudunuzu temiz bir şeyle temizlemek istemeniz mantıklıdır . Bu, kalıp sabun hakkında bazı ilginç soruları gündeme getiriyor. Sıvı sabunun aksine, kalıp sabun açıkta kalır ve görünüşte el temizliğinizde tüm mikroplara karşı savunmasızdır. 

Bu, kalıp sabun kullanırsanız, aslında kendinize bir ton mikrop sürttüğünüz anlamına mı geliyor? Evet, çünkü mikroplar hemen hemen her şeyi kapsar! Ama onlarla temasa geçmek sizi otomatik olarak hasta etmeyecek , yoksa hepimiz sürekli hasta olacağız.

Burada uzmanlar, temizliğiniz için bir kalıp sabun kullandığınızda gerçekte neler olduğunu açıklıyor.

Elbette, sabun kalıbınızda muhtemelen bazı mikroplar vardır.
Weill Cornell Medicine ve NewYork-Presbyterian'da dermatolog olan Tatyana Petukhova , kalıp sabununuzdaki mikropların büyük kısmının muhtemelen kendi cildinizden geldiğini söylüyor.

İnsan vücudundaki hücrelerin yaklaşık yarısının bakteri olduğu ve bunların birçoğunun cildinizde yaşadığı ve cilt mikrobiyomu olarak bilinen şeyi oluşturmaya yardımcı olduğu tahmin edilmektedir . Mantarlar gibi diğer mikroorganizmalar da bu ortamın bir parçasıdır. Cildinizin mikrobiyomu, sizi istilacı patojenlerden korumaya yardımcı olduğu için bağışıklık sisteminiz için çok önemlidir . Bu nedenle, cildinizdeki mikroorganizmaları sabununuza ve ardından tekrar cildinize bırakmanız çok da önemli değil.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol