Namaz kıldığı halde günah işleyenin, namazından dolayı sevabı günahlarından fazla olur mu?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

"Namaz kılanın sevabı, günahlarından fazla olur" gibi bir yaklaşım doğru değildir. Bazen çok küçük bir günah, manevi dünyamızda çok fazla yıkıma neden olabilir. Bu nedenle, bir günahı küçümsemek uygun değildir.

İşlenen her günah, insanın ibadetini bozmaz, sevabını azaltır. Yüce Allah Kuran'da takva sahibi (Allah'tan korkan) müminleri övmektedir. Takvanın birinci prensibi günahları terk etmektir. Takva denilince akla ilk gelen haramları terk etmektir. Kesinlikle yasaktırlar.  

Bunu mekruhlardan kaçınma takip eder. Mekruh , kötü ve nahoş işler, sözler ve haller demektir. Takva, mekruh olanı da terk etmeyi gerektirir.  

Sonra şüpheli şeyler gelir . Mekruh şeyler gibi harama yakındırlar. Takva, hakkında kesin hüküm bulunmayan şeyleri haram zannederek terk etmeyi gerektirir.

Sonra mubah ve helal şeyler gelir . Takva bunlardan yeteri kadar istifade etmeyi ve israftan sakınmayı gerektirir.

Fatiha suresi "Kur'an'ın indeksi" olarak tanımlanmaktadır. Fatiha suresinin ikinci ayeti takvanın önemini çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır: "Bu Kitap Allah'tan korkanlar için hidayettir." Fatiha suresinde "Bize dosdoğru yolu göster" duası ayeti yer almaktadır . "Kur'an'ın Allah'tan korkanlara hidayet olması" âyeti ile birlikte düşünüldüğünde hidâyetin (hidayetin) "es-sıratu'l-mustakim" (doğru yol) olduğu anlaşılır. Yani dosdoğru yol üzerinde olmak hidayet demektir.

Demek ki takva , hidayet yolundan uzak kalacağından kaygılanmak ve insanı bu yoldan saptıracak her türlü hatadan uzak durmak demektir.

Fatiha suresinde "Kendilerine nimet verdiğin kimseler " ifadesi , dosdoğru yolu izleyenler için kullanılmaktadır . Bir başka ayette bu nimete erenlerin “peygamberler (öğretenler), ihlaslı (hak âşıklar), şahitler (şehitlik edenler) ve salihler (iyilik yapanlar)” olduğu bildirilmektedir . Buna göre takva , bu bahtiyar cemaatin en belirgin özelliğidir. Takva, o cemaate uymanın en büyük şartıdır.

Muttaki , takva sahibi kimse demektir. İnsana manen zarar verecek her şeyden sakınan ve sakınan kimse demektir. Bakara suresinin başındaki “Kur’an Allah’tan korkanlara hidayettir” ifadesinden sonra muttakinin sıfatları şöyle sıralanmıştır:

"Gayb'a inananlar, namazı dosdoğru kılanlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak edenler."

Ayette bahsedilenler iman ve salih ameller olmakla birlikte muttakinin sıfatları arasındadır. Ondan şu açıkça anlaşılmaktadır: Gayb'a îmân, küfrün zıddıdır. Namazda sebat etmemek, o ulvi ibâdeti gelişigüzel, tadil-i arkana dayanmadan, samimiyetsiz yapmak demektir. Takva açısından dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Zekat vermek farzdır; İslam'ın bu büyük ilkesini yerine getirmemek, takva ehlinin sakınması gereken bir şeydir. Bu anlamda her salih amel takvaya dahil sayılabilir. Nitekim bir muttakinin sıfatları Al-i İmran Suresi'nde (134 ve 135. ayetler) şöyle sıralanmıştır:

“Gerek bollukta, gerekse darlıkta (bedava) harcamak.”
"Öfkeni dizginlemek."
“(bütün) erkekleri affediyorum.”
"Utanılacak bir şey yaptıktan veya kendi nefislerine zulmettikten sonra, Allah'ı ciddiyetle anarak ve günahları için mağfiret diledikten sonra."
“Yaptıkları (hatalarda) bile bile ısrar etmemek.”

Görüldüğü gibi yukarıda sayılan hususlarda takva ve salih amel iç içedir. Ayrıca takva insanı salih amellere sevk eden önemli bir sebeptir.

Fatiha suresine dönelim. Her türlü aşırılıktan uzak duran, dosdoğru yolu izleyen mübarekler “hidayet ” yolundadırlar ; karşıtları ise “Allah'ın gazabına uğrayanlar ” ve “sapıklar” olarak tanımlanmaktadır . Yani Allah'ın gazabına uğrayan asi milletler ve İslam'a aykırı inanç ve düşüncelere uyarak hak yoldan ayrılan sapkın gruplar. Takva denilince akla bu iki kötü gruba dahil olma korkusu gelmelidir.   

Ahlâksızlık, sefahat ve diğer günahları sebebiyle Allah'ın gazabına uğrayan Nuh, Lut ve Salih kavimlerini de zikretmek, günah ve isyan yoluna gidildiğinde onlara tâbi olunacağını zannetmek ve bundan endişe etmek lâzımdır. İslam'a aykırı bir yola girdiğinde Karun (Karun) Yolu'na tâbi olur. Risale-i Nur Külliyatının Kastamonu Lahikası'nda takva ile ilgili bir mektup bulunmaktadır. Said Nursi'nin "çok önemlidir" dediği mektup şöyle başlıyor:

“Bugünlerde Kur'an'ın imandan sonra en temel mesele olarak gördüğü takva ve salih amel esaslarını düşündüm. Takva , haramlardan ve günahlardan kaçınmak demektir; salih amel ise ilahi emirlere göre hareket etmek ve hayır yapmak demektir. Kötülüğü kovmak her zaman faydalı şeylere yeğlenir ama bu helak, sefahat ve şehvet çağında, kötülüğü kovmak ve takva olan büyük günahları terk etmek bilhassa tercih edilir.”

Alıntı

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13