MELODİKA NOTALARI

Melodika neredeyse her öğrenci tarafından kullanılan ve her okulda uygulanan bir müzik aletidir.
Melodika çalmak isteyen öğrencilerin ilk başta yapması gereken, notaların adlarını öğrenmelidir. 

Mutlak yeni başlayanlar için bu melodika eğitiminde, notaların adlarını ve basit bir gam ve akorun nasıl çalınacağını öğrenin.

Hangi melodika ihtiyacım var?

Aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca şey var. Küçük bir Yamaha Pianica deneyin, ya da daha fazla fikir istiyorsanız, Melodica World'ün Bir melodika satın almasına bir göz atın.

 İlk önce ilk şeyler

Melodikayı almadan önce klavyeye bir göz atalım. Beyaz tuşların isimlerini en baştan öğrenmeye değer. Siyah notaların 2'li ve 3'lü olarak gruplandığını fark edeceksiniz. 2 siyah nottan oluşan bir grup arayın ve hemen solundaki beyaz notu bulun. Buna 'C' denir. Aslında, bu 2 siyah nota desenini nerede görürseniz, soldaki beyaz not her zaman bir 'C'dir.

 Hortumu mu yoksa ağızlığı mı kullanayım?

Melodikanızla birlikte uzun bir hortumunuz ve kısa bir ağızlığınız olmalıdır. Hortumla başlamak daha kolaydır, çünkü bu, parmaklarınızın ne yaptığına bakarken enstrümana üfleyebileceğiniz anlamına gelir.

 Melodiyi nasıl tutarım?

Hortum takılıyken melodikayı fotoğraftaki gibi parmaklarınızı klavyenin üzerine yerleştirerek masanın üzerine bırakabilirsiniz. Başparmak bir C notu üzerinde olmalıdır. Sağdaki bir sonraki notun üzerindeki işaret parmağı, bir D notu. Orta parmak E üzerinde, yüzük parmağı F üzerinde ve küçük parmak G üzerinde olacaktır. Hortumun ağzınızda olduğundan emin olun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol