Hangi Ülkeler Euro Kullanıyor?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

1 Ocak 1999'da, 12 ülkede (Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda) Euro'nun resmi para birimi olarak kullanılmaya başlamasıyla, Avrupa'nın birleşmesi yönündeki en büyük adımlardan biri gerçekleşti. , Portekiz ve İspanya).


Ortak bir para biriminin kurulması, daha fazla ekonomik bütünleşme ve Avrupa'nın ortak bir pazar olarak birleştirilmesi amaçlarına sahipti. Ayrıca, para biriminden para birimine daha az dönüşüm yaparak farklı ülkelerdeki insanlar arasında daha kolay işlemlere olanak sağlayacaktır. Avronun yaratılması, ülkelerin ekonomik entegrasyonu nedeniyle barışı korumanın bir yolu olarak da görülüyordu.


Euro'nun kuruluş amacı, Avrupa ticaretini daha kolay ve daha entegre hale getirmekti.
Para birimi 2002 yılında bir düzine ülkede giriş yaptı. O zamandan beri daha fazlası imzaladı ve başka ülkeler de yapmayı planlıyor.
Euro ve dolar küresel piyasaların anahtarıdır.
İlk başta euro, bankalar arasındaki işlemlerde kullanıldı ve ülke para birimlerinin yanında takip edildi. Banknotlar ve madeni paralar birkaç yıl sonra halkın günlük işlemlerde kullanması için ortaya çıktı.

Euro'yu benimseyen ilk Avrupa Birliği ülkelerinin sakinleri 1 Ocak 2002'de banknot ve madeni paraları kullanmaya başladılar. İnsanlar o yılın ortasından önce tüm paralarını ülkelerin eski kağıt paralarında ve madeni paralarında kullanmak zorunda kaldılar. artık parasal işlemlerde kabul edilmeyecek ve münhasıran euro kullanılacaktı.


Euro'nun sembolü, bir veya iki çapraz çizgi ile yuvarlatılmış bir "E" dir: €. Euro, Euro sentlerine bölünür ve her Euro senti Euro'nun yüzde birinden oluşur.

Avrupa Ülkeleri
Euro, 28 AB üye ülkesinin 19'unda ve resmi olarak AB üyesi olmayan bazı ülkelerde 175 milyondan fazla Avrupalı ​​tarafından kullanılan dünyanın en güçlü para birimlerinden biridir.

Şu anda euro kullanan ülkeler:

Andorra (AB üyesi değil)
Avusturya
Belçika
Kıbrıs
Estonya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
İrlanda
İtalya
Kosova (tüm ülkeler Kosova'yı bağımsız bir ulus olarak tanımaz)
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Monako (AB'de değil)
Karadağ (AB'de değil)
Hollanda
Portekiz
San Marino (AB'de değil)
Slovakya
Slovenya
ispanya
Vatikan Şehri (AB'de değil)

Euro kullanan bölgeler:


Akrotiri ve Dikelya (İngiliz toprakları)
Fransız Güney ve Antarktika Toprakları
Saint Bathelemy (Fransa'nın denizaşırı kolektivitesi)
Saint Martin (Fransa'nın denizaşırı kolektivitesi)
Saint Pierre ve Miquelon (Fransa'nın denizaşırı kolektivitesi)

Euro kullanmayan, ancak basitleştirilmiş banka havalelerine izin veren Tek Euro Ödeme Alanının parçası olan ülkeler:

Bulgaristan
Hırvatistan
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Macaristan
İzlanda
Lihtenştayn
Norveç
Polonya
Romanya
İsveç
İsviçre
Birleşik Krallık
Yakın Zamandaki ve Gelecekteki Euro Ülkeleri
1 Ocak 2009'da Slovakya euroyu, Estonya 1 Ocak 2011'de kullanmaya başladı. Letonya 1 Ocak 2014'te katıldı ve Litvanya 1 Ocak 2015'te euro kullanmaya başladı.

AB üyeleri Birleşik Krallık, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve İsveç 2019 itibariyle euro kullanmıyor. Yeni AB üyesi ülkeler euro bölgesinin bir parçası olmak için çalışıyor. Romanya 2022'de para birimini kullanmaya başlamayı planladı ve Hırvatistan 2024'te kabul etmeyi planladı. 

Ülke ekonomileri, faiz oranları, enflasyon, döviz kurları , gayri safi yurtiçi hasıla ve devlet borcu gibi rakamlar kullanılarak avroyu benimseyebilecek kadar güçlü olup olmadıklarını görmek için iki yılda bir değerlendirilir . AB, bu ekonomik istikrar önlemlerini, yeni bir avro bölgesi ülkesinin katıldıktan sonra mali teşvike veya kurtarmaya daha az ihtiyaç duyup duymayacağını değerlendirmek için alıyor. 2008'deki mali kriz ve bunun, Yunanistan'ın kurtarılıp kurtarılmayacağı veya avro bölgesinden ayrılıp ayrılmaması gerektiği tartışması gibi sonuçları, AB'yi biraz zorladı

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13