Son Dakika: YSK Bir Beldede Daha Seçimi Yenileme Kararı Aldı

Yüksek Seçim Kurulu, YSK İstanbul Büyükşehir belediye seçimlerinin yenilenmesinin kararının ardından, bir beldede daha seçim yenileme kararı aldı

YSK’nın AK Parti’nin olağanüstü itirazı üzerine “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran’da yenilecek” kararı vermişti. Bu karar sonrası CHP ve İYİ Parti YSK’ya başvurarak, İstanbul’da 39 ilçenin tamamında seçimlerin iptalini ve yenilenmesini talep etti. 

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul’un tamamında seçimlerin yenilenmesine dair CHP ve İYİ Parti’nin itirazlarının reddine karar verdi. Oybirliğiyle alınan karar sonrası İstanbul’da sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine dair YSK kararı kesinleşmiş oldu. YSK ayrıca Aksaray'ın Gülağaç ilçesine bağlı Demirci beldesinde seçimlerin yenilenmesine karar verdiHabertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, her iki parti tam kanunsuzluk başvurusunda 24 Haziran’dan yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin de iptalini istedi. Başvuru dilekçelerinde özetle “madem sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlük nedeniyle İstanbul büyükşehir belediye Başkanlığı seçimi iptal ediliyor, o zaman aynı usulle teşkil edilen sandık kurullarının görev yaptığı İstanbul ilçe belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimleri ile 24 haziran seçimleri de iptal edilmeli” görüşüne yer verildi.

Fevzi Çakır

,Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13