Son Dakika: Corona Virüsü İçin Sağlık Bakanı Koca’dan OHAL Açıklaması

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Corana salgının önüne geçmek sadece tedbirlerle olabilir. Günden güne artış gösteren corona salgını nedeniyle tüm dünya kabusu yaşıyor

Sağlık Bakanı Koca'ya ülkemizde OHAL uygulanaca mı sorusu soruldu, Bakanımız en mantıklı ve en düzgün cevabı verdi. Şu durumda herkesin kendi OHAL'ini yaratması en mantıklı dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi’ye çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında OHAL ilanı önerisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Koca açıklamalarında vatandaşları önlemlere uymaya çağırdı ve “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” dedi. Bakan Koca’nın bu sözleri Twitter’da gündem oldu. Konu hakkında Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:


 
Her isteyen istediği gibi yaptırabilecek mi?
“Herkes test yaptırabilecek, ancak doktor sevkıyle test merkezlerinde yapılacak. Testleri ve test merkezlerini yaygınlaştıracağız tüm Türkiye’de.”

Yani Güney Kore’de olduğu gibi ben gidip istediğimde yaptırabilir miyim?
“O doğru değil, klinik bulgu varsa test yapılacak. Örneğin siz normalde testi yaptırdınız, baktınız hiçbir bulgunuz yok. Negatif çıktı ama sonradan pozitif çıkanlar da var. Çin’de de öyle olmuş. Negatif çıkan, sonra pozitif olan var, Aytaç Paşa gibi. Diyelim ilk aşamada büyük oranda negatif çıktı. ‘Bende yok’ diye rahat davranacaksınız.

Bakan Koca OHAL Açıklaması
Bu test yanlışa sevk edebilir. Başkalarına gidip bulaştırabilirsiniz. O nedenle üç gün sonra testi tekrarlamak gerektiği söyleniyor. Çünkü üç gün sonra çıkabilir. Bizde de doktorlarımız testi yaptığımız kişiyi üç gün sonra tekrar çağırıp bir daha teste tabi tutacak. Bu arada siz negatif diye her tarafa gittiniz. O da ayrı bir risk oluşturabilir.


 
Şu iki-üç hafta sıkı durmamız gerekiyor
Onu engellemeye çalışıyoruz. O nedenle herkesin baştan kendisini izole etmesi lazım. Hastalık bulgusu olmasa da… Olağanüstü hal deniyor. Olağanüstü hal mi? Herkes kendi olağanüstü halini oluştursun. Bunun önünde hiçbir engel yok. Biz ne kadar sıkı durabilirsek o kadar üstesinden gelebiliriz, yayılımını önlemiş oluruz. Şu iki-üç hafta sıkı durmamız gerekiyor.

OHAL’ini ilan et, tedbirini al
Soruyorlar, OHAL ilan edecek misiniz diye. OHAL ilanına gerek yok. Sen kişisel OHAL’ini ilan et, tedbirini al.”

TEST AÇIKLAMASI
“Korona virüs testi yaptırmış vatandaşlarımız test sonuçlarına e-Nabız uygulamasından ulaşabilir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak