ÖSYM 2021 Yılında Sınav Ücretlerine Zam Yaptı

ÖSYM'nin sınav ücretlerine yaptığı zam tepkilere neden oldu. TUS adayları sınav ücreti olarak 2021 tarihinde 500 lira ödeyecekler. Tıpta Uzmanlık Sınavı TUS için geçtiğimiz sene adaylar 450 TL ödemişlerdi. Milyonlarca adayın başvuruda bulunduğu YKS için adaylar her oturum için 90 TL ödeyecek. YKS Ücretleri geçtiğimiz yıl 70 lira iken, bu sene ÖSYM YKS ücretlerine 29 Lira zam yapmış oldu. 

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, TBMM'de yaptığı açıklamada, "Kişi başına 10 liraya mal olabilecek bir sınav için pandemi döneminde bu kadar yüksek rakamlar belirlemek vicdanlı değildir. Öğrencilerimiz okulların kapanması, yüz yüze eğitimin sona ermesi gibi birçok olumsuzluk yaşamaktadır" dedi ve şunları söyledi:

"TUS sınavına girecek bir aday 500 lira, üniversite sınavı için 3 oturuma da girecek öğrencimiz 270 lira ödeyecek. En azından pandeminin devam ettiği 2021 yılındaki tüm sınavlar sembolik biçimde 1 lira olmalıdır. Sınavların ekonomik yükünü devletin karşılayacak gücü vardır. Böyle zor bir dönemde unutulan sosyal devlet ilkesi hatırlanmalı, pandemi nedeniyle işsiz kalan babaların çocukları da düşünülerek eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Sınav ücretini ödeyemeyecek, işini kaybetmiş, pandemide geliri sıfıra inmiş on binlerce aile ve çocuk göz ardı edilemez."

Başak KAYA

Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol