Öğrencilere Tablette Yerli Ürüne Öncelik Verilecek

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

MEB'in ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtacağı ücretsiz 500 bin tablet projesinde sona gelindi. Milli Eğitim Bakanlığı 500 bin tablet dağıtımında yerli malı tercih edecek. Öğrencilere tablet dağıtımında, teklif alınırken öncelikli olarak yerli üretim tercih edilecek

Öğrencilere verilecek olan tabletlerin özellikleri ve teklif veren firmalar 

Fatih Projesi kapsamındaki tablet bilgisayarların temin edilmesi amacıyla Devlet Malzeme Ofisi (DMO) ile Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Alımları DMO yapacak. Sektörde faaliyet gösteren yerli yabancı bütün markalardan proje için teklif istendi. Teklif istenen firmalar arasına Lenovo, Samsung, Huawei, Casper, Reeder, General Mobile gibi firmalar var. Verilen tekliflerin sonuçlarının bir haftaya kadar açıklanması beklenirken, üreticilere tabletlerin temini için 30 Aralık'a kadar süre verildiği öğrenildi.

Değeri 2 bin TL

General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, DMO'nun kendilerinden de teklif istediğini ve kısa süre sonra sonuçların açıklanmasını beklediklerini söyledi. Yaman, "Daha önce Fatih Projesi'ne 700 bin adet tablet vermiştik. İstenen özelliklerde tabletimiz var. Ancak yüksek miktardaki bu adet ancak sektördeki 2-3 firma tarafından karşılanabilir. Tek firmanın karşılaması çok zor. Dünyada da maalesef ekran arzında sıkıntı yaşanıyor. Tablet ve bilgisayar ekranı bulmakta zorluk çekiliyor. Ama biz bunu karşılayacak durumdayız. Eğitim devam ediyor ve kasım ayına giriyoruz. En kısa sürede de alımların başlayacağını tahmin ediyoruz. İstenen tabletin teknik özellikleri bir hayli iyi. Böyle bir tabletin piyasadaki değeri 2 bin TL bandında" bilgisini verdi.Casper Kurumsal İletişim ve Pazarlama İletişimi Direktörü Ahmet Beliktay, kendilerinin de teklif verdiğini dile getirerek, şunları söyledi: "Burada tasarımını yaptığımız üç tane modelimiz var. Bunları MEB'in istediği özelliklerde sunabiliriz. Devlet Malzeme Ofisi henüz alıma başlamadı. Belediyeler tarafından yapılan küçük bazlı dağıtımlar var. Kısa sürede kararı açıklayacaklarını umuyoruz. Diğer yandan yurtdışından tablet ekranı bulmak çok zorlaştı. Dünyada uzaktan eğitim ve çalışma nedeniyle bilgisayar ve tablete ciddi talep var. Arz şu anda talebe halen yetişemiyor. Tablet ve bilgisayara yüzde 30-40 arasında talep artışı var."

İşte teknik özellikleri

Tabletin teknik özellikleri de ortaya çıktı.

10 inç boyutunda, çizilme ve kırılmaya dayanıklı, 10 noktadan dokunmatik ekran. Ekran çözünürlüğü 1.920x1.200.

Hız açısından Antutu skoru en az 100 bin olacak.

İşlemcisi 8 çekirdekli ve en az 1.5 Ghz hızında olacak.

LTE sim kart modülü bulunacak.

Depolama alanı en az 64 GB olmalı. Bu depolama alanının 32 GB'ı gömülü olmak üzere kalanı 32 GB mikro SD kart ile de sağlanabilecek.

Tablet bilgisayarın belleği en az 3 GB olacak.

En az Android 8.0 işletim sistemi isteniyor. Üst versiyona geçiş işlemi sonrası yüklü uygulamalar sorunsuz çalışacak.

Ön kamerası en az 2 MP, arka kamerası en az 5 MP çözünürlükte olacak.

Tablet bilgisayarın 802.11 b/g/n Wi-Fi modülü bulunmalı.

Darbe ve düşmelere dayanıklı koruyucu silikon gibi materyalden yapılmış kılıfı olacak.

Ürün iki yıl garantili olacak.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al