Milyonlarca Vatandaşın Merak Ettiği Soruya Yanıt Geldi: Kısıtlamaların Kaldırılması İçin O Tarih Verildi

Milyonlarca vatandaşın merak ettiği konuların başında kısıtlamaların ne zaman sona ereceği. Korona salgını nedeniyle uzun süredir devam eden kısıtlamaların ne zaman sona ereceği, merak konusu. Vatandaşlar kısıtlamaların bir an önce sona ermesini ve eski normal hayatlarına geri dönme arzusunda. Türkiye'de daha önce olduğu gibi, normalleşme sürecinin ne zaman uygulanacağı henüz net olarak bilinmiyor ancak uzmanlar, vaka sayılarında yaşanan düşüş nedeniyle kısıtlamaların sona ereceği tarihle ilgili ipuçları veriyor. 

Kısıtlamaların kalkmasını isteyen bir kesim diğer tarafta ise kısıtlamalar ortadan kalkınca tekrar vaka sayılarında yükseliş yaşanmasından korkan bir kesim bulunmakta.

Uzmanların yaptığı açıklama şu şekilde

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK YÜZDE 50'Yİ GEÇMİŞ OLABİLİR

Özellikle hastalığın yoğun geçtiği bölgelerde kişilerin antikor seviyesi göz önüne alınarak, bölgesel olarak normalleşmeye geçilmesi öneriliyor. Bu noktada İstanbul'da toplu taşıma kullananların antikor seviyesine bir an önce bakılması öneriliyor. Hastalığı geçirenlerin geneli baz alındığında toplumsal bağışıklık yüzde 50 - 60 oranında olabileceği söyleniyor.


 
OCAK SONUNDAN İTİBAREN

Vaka sayılarının düşüş göstermesiyle birlikte, artık kısıtlamaların kademeli olarak kalkmasını savunan uzmanlar ise, özellikle Ocak ayı sonunu işaret ediyor. Ocak sonundan itibaren kısıtlamaların okullardan başlayarak kafe ve restoranların açılması şeklinde kaldırılması gerektiğini savunuyor.

BİR KISMI HALA ERKEN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

Uzmanların bir kısmı ise alınan bu kararların hala erken olduğunu düşünüyor. Vakalar düşüş gösterse de normalleşme için biraz daha erken olduğunu belirten uzmanlar, çoğu kişide yeterli antikor tespit edilemediğini, edilen kişilerde de antikorların ne kadar koruyacağını bilmediklerini söylüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol