E-Devlet Açık Kapı Uygulaması İle Vatandaşlara 500 TL Harçlık Verilecek İddialarına Bakanlıktan Açıklama Geldi

Corona virüsü salgını nedeniyle maddi durumu kötü olan vatandaşlara e-Devlet açık kapı uygulaması sayesinde 500 TL maddi yardım yapılacak haberlerine Aile Çalışma Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıklama getirdi. 

Son zamanlarca gerek basında gerekse vatandaşlar arasında çıkan söylentilere Bakanlık açıklama getirerek son noktayı koydu. e-Devlet üzerinden açık kapı adlı uygulama ile vatandaşlara 500 TL bayram harçlığı söylentilerinin asılsız olduğunu bakanlık resmi dilden açıkladı

 AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLĞI E DEVLET AÇIK KAPI UYGULAMASI ÜZERİNDEN BAYRAM HARÇLIĞI DAĞITACAK MI?

Süreçte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı pandemi yardımı adı altında ihtiyaç sahibi olan milyonlarca kişiye 1000 TL sosyal yardım ödemesi yapmıştı.  3. faz ödemeleri tüm hızı ile devam ederken gündeme bayram harçlığı dağıtılacağı iddiaları gelmişti. Konu hakkında sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlar üzerine Sabah Gazetesi Ekonomi yazarı Faruk Erdem bugün bir açıklama yayımladı.  

BAYRAM HARÇLIĞI MÜJDESİ VAR MI, AÇIK KAPI BAYRAM HARÇLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR, E DEVLET BAYRAM HARÇLIĞI BAŞVURU LİNKİ VAR MI?

Süreçte yayılan haberler üzerine çok sayıda kişi google da konu hakkında araştırmaya başlarken haber kısa sürede google trend listesine de girdi.  Konu hakkında açıklama yapan Faruk Erdem "Bayramla ilgili olarak da emeklilere hem erken ikramiye ödemesi hem de erken maaş ödemesi yapılmaktadır. Bunun dışında bayram harçlığı ödemeleri yönündeki söylemler asılsızdır. Resmi makamlar açıklama yapmadan bu tür söylentilere aldırış etmemek gerekir" diyerek böyle bir para ödemesi olmayacağını söyledi.  Dolayısı ile bayram harçlığı başvuru linki de yok. E devlet açık kapı uygulaması Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından değil İçişleri Bakanlığı tarafından kullanılıyor.  Zaten e devlet açık kapı uygulaması linkini tıkladığınız anda açılan sayfada Bakanlık tarafından yayımlanan "Sosyal medya üzerinden yayılan "Açık Kapı" hizmeti üzerinden başvurulması durumunda, bayram harçlığı benzeri sosyal yardımların yapılacağı yönündeki haberler asılsızdır.

"Açık Kapı" birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi bulunmamaktadır. Bu şekildeki asılsız haberlere itibar edilmemesi önem arz etmektedir" ifadeleri karşınıza çıkıyor.  Devlet şu anda korana virüs salgını nedeni ile 3. faz 1000 TL sosyal pandemi yardımı ödemesi için başvuruları e devlet üzerinden kimlik numarasına göre kabul etmeye devam ediyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol